Menu Zavřít

Agrofert prodal téměř čtvrtinový podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

10. 12. 2018
Autor: Jan Rasch/Euro

Agrofert Holding prodal téměř čtvrtinový podíl ve své firmě Uniles, která patří k největším těžařům dřeva v Česku. Podíl za 50 milionů korun koupil zpracovatel dřeva Wood & Paper vlastněný trojicí velkých nadnárodních dřevařských firem. Uniles si tak zajistí odbyt dřeva.

Akvizice minoritního podílu byla logickým vyústěním dlouhodobé spolupráce společností, řekl deníku E15 mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Společnost Uniles získává v novém akcionáři silného obchodního partnera pro dodávky dřeva a biomasy pro primární zpracování,“ dodal. Alespoň částečným propojením firem zajišťujících dodávky a zpracování dřeva skrze vlastnické podíly podle Hanzelky v minulých letech prošly také některé další významné firmy v oboru.

Společnost Wood &Paper spoluvlastní rakouské dřevařské koncerny Mondi, Holzindustrie Maresch a Papierholz Austria. Pro Uniles je klíčovým partnerem státní podnik Lesy ČR, který spravuje polovinu lesů v Česku. Uniles pravidelně získává zakázky v tendrech Lesů ČR na dřevařské práce. Společnost z Rumburku na Děčínsku loni hospodařila se ztrátou 22 milionů korun kvůli poklesu cen dřeva danému převisem v jeho nabídce na trhu nad poptávkou.

Dosavadní stoprocentní vlastník Unilesu, holding Agrofert, byl do loňska v majetku premiéra Andreje Babiše (ANO), který ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

MM25_AI

Bezprecendentní ekologická katastrofa, hodnotí stav lesů náměstek

 Následky vichřice v lesích

Dále čtěte:

Největší kůrovcová kalamita v historii: letos bude napadeno až 15 milionů metrů krychlových dřeva

Babiš: Stát dříve podcenil boj s kůrovcem, utlumení následků potrvá až 20 let

Lesům ČR klesl zisk o čtvrtinu, také kvůli nižším cenám dřeva

Kůrovcová kalamita: Babiš kritizuje bývalé vedení ministerstva zemědělství, podle něj zaspalo

Přestali jsme uvažovat selským rozumem, říká ekolog Josef Fanta

Ani sucho, ani kůrovec. Největší hrozbou pro české lesy jsou invazivní dřeviny, tvrdí vědci

  • Našli jste v článku chybu?