Menu Zavřít

Drony v bojové formaci: Airbus otestoval letku budoucnosti

9. 10. 2018
Autor: Airbus

Airbus otestoval v Německu bojové drony zformované do letky. Jde o první test podobného druhu v Evropě. Letka dronů má pomáhat stíhačkám při boji s nepřítelem. Například mohou mást radary, případně ničit nepřátelské cíle.

Na pobřeží Baltského moře v německém státě Šlesvicko-Holštýnsko na severu země Airbus demonstroval letový systém dronů, které doprovázejí bojový stíhací letoun ve speciální formaci.

„Jednalo se o první podobnou zkoušku v Evropě v reálném prostředí, která měla prokázat operativní nasazení dronů, které umí vytvořit formaci. Test dopadl skvěle, je to velký úspěch,“ řekl Thomas Gottsmann, který projekt vede.

Výhody doprovodných dronů pro armádu mají být v tom, že mohou lépe chránit pilota během bojové mise. Navíc počty pilotů mohou být nižší, pokud se budou moci využívat doprovodné drony.

Airbus pozval na demonstraci vývoje tohoto projektu zástupce německé, španělské a francouzské armády. Pilotovaný letoun doprovázelo pět dronů. Drony jsou 3,5 metrů dlouhé, váží 150 kilogramů. Létají rychlostí 360 kilometrů za hodinu.

Dokáží detekovat cíle na zemi či rušit nepřátelské radary. V rámci testu byla simulována situace, že jeden z nich je sestřelen a jiný převezme jeho úkoly.

Letka pěti dronů na pomáhat pilotovi bojového letounu.

Letka dronů během testu. Zdroj: Airbus

Zástupci firmy Airbus tvrdí, že v budoucnu by drony měly létat i nadzvukovou rychlostí a mohou ničit i nepřátelské cíle, pokud budou vybaveny potřebnými zbraňovými systémy, což je technicky možné, ale politicky stále zůstává kontroverzním tématem.

„Zkoumáme možnosti bojového nasazení bezpilotních letounů pro leteckou bojovou strategii budoucnosti,“ vysvětlil Florian Taitsch, mluvčí divize Airbus Defence and Space. Společnost na vývoji bezpilotních letounů pracuje už 18 let. Do roku 2025 by měl být projekt na takové úrovni, že by drony mohly být nasazeny do výzbroje armády a doprovázet bojové piloty.

MM25_AI

Dále čtěte:

Podnikatel samouk chce katapultovat rakety do vesmíru bez paliva. Už získal 880 milionů

Český letecký průmysl se může stát významným tahounem ekonomiky

Nesmiřitelní. Zbrojařské klany se perou o stomiliardové zakázky

 Vojáci české armády

  • Našli jste v článku chybu?