Menu Zavřít

Akcelerátorem jsou hypotéky

2. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Zadluženost domácností stoupla meziročně o čtvrtinu

K diskusi o současném stavu a dalším předpokládaném vývoji na trhu s půjčkami domácnostem se v úterý 28. února sešli významní manažeři a odborníci z finančního sektoru. Akci pod názvem Život na dluh …aneb Zadluženost domácností v ČR v pražském hotelu Corinthia Towers uspořádalo vydavatelství Euronews v rámci projektu EURO setkání. Patronem byla advokátní kancelář Chase & Pullman.

Roste počet předlužených.

Řečníci se ve svých příspěvcích věnovali hlavně rostoucímu počtu domácností, které nejsou schopné své dluhy splácet, a procesu vymáhání dluhů. „Počet exekucí vzrostl ze čtyř tisíc v roce 2001 na dvě stě tisíc v roce 2005,“ konstatoval v úvodním příspěvku náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Na konferenci přinesl i další čísla platná ke konci roku 2005. V závěru loňského roku dlužily domácnosti celkem 418 miliard korun, meziročně o sto miliard korun více. Za deset posledních let vyrostly úvěry domácnostem o více než osm set procent. Zadluženo je již 72 procent domácností v Česku, průměrná rodina dává na splátky přes pět procent svých příjmů.

Hypotéky dominují.

Akcelerátorem zadluženosti se v České republice v souladu se světovými trendy stávají úvěry na bydlení.Objem poskytnutých hypoték dosahuje 180 miliard korun, úvěry stavebních spořitelen přidávají dalších sto miliard korun. Na obecně rizikovější spotřebitelské úvěry, kreditní karty a kontokorentní úvěry zbývá jen 138 miliard korun. Tento poměr považuje Prouza za velmi uspokojivý. „Problémy se splácením půjček od bank má zhruba osm procent českých domácností. Míra nesplácení spotřebitelských úvěrů byla v roce 2004 sedmapůlnásobně nižší než v EU,“ odhadl. Společnostem, které poskytují peníze za úroky mnohonásobně vyšší než banky na ruku přímo v domácnostech a neexistují o nich žádné přesné statistiky, nesplácí své závazky podle náměstkových informací 20 až 25 procent klientů.
Přestože všichni diskutující potvrzovali trend domácností k vyšší spotřebě a obecně k ochotě zadlužit se, v porovnání s ostatními státy EU působí Češi stále jako velmi konzervativní hospodáři. Poměr celkového dluhu domácností k HDP totiž v tuzemsku dosahuje třinácti procent, zatímco průměr za celou EU je 52 procent. Více než Češi dluží i Poláci - 20 procent HDP. Kde je asi strop, ke kterému se bude zadluženost v ČR postupně přibližovat, ukazuje statistika ze sousedního kulturně blízkého Rakouska. Tam domácnosti dluží v průměru 31 procent HDP.

FIN25

Věříme koruně.

Přestože má vývoj zadlužení českých rodin svá nutná rizika, ČR má o jeden podstatný problém v porovnání například s Maďarskem či Polskem méně. Díky tomu, že boom hypotečních úvěrů v tuzemsku nastal až v letech 2003 a 2004, kdy zároveň poklesly úrokové sazby na koruně na úroveň eura, vyhnula se ČR zadlužování rodin v cizích měnách. „V Polsku byly před pár lety velmi populární hypotéky v japonských jenech, v Maďarsku je zase mnoho úvěrů denominováno v euru. Úroky byly sice nižší, až teď ale klienti zjišťují, jaké měnové riziko podstupují,“ řekl Prouza a přidal svou tradiční výtku vůči nedostatečné transparentnosti sazebníků bank. Zdaleka ne všichni zúčastnění ale sdíleli Prouzův optimismus. „V EU tvoří hypotéky až devadesát procent půjček domácností. Zadluženost je navíc rovnoměrně rozprostřena mezi všechny věkové kategorie a příjmové skupiny. To bohužel v Česku neplatí. Zadlužují se téměř výhradně mladí a také domácnosti méně příjmové. Daleko větší je též podíl spotřebitelských úvěrů,“ upozornil v diskusi Ivo Klimeš, ředitel Intrum Justitia Credit Management Services.

Advokát se vyplatí.

Martin Horák, ředitel pro strategii a marketing advokátní kanceláře Chase & Pullman, vyvrátil zažitou představu, že vymáhání dluhů prostřednictvím advokátních kanceláří a soudů musí být pomalé a drahé. „Dosahujeme mnohonásobně lepších výsledků než k tomu zřízená oddělení ve firmách. Nezanedbatelná je též úspora personálu a času. Ona taková předžalobní upomínka od advokátní kanceláře s nástinem budoucího soudního postupu účinkuje zcela jinak než několikátá upomínka od věřitelské firmy,“ řekl. „Výhodou řešení soudní cestou je také možnost rychlé a účinné optimalizace daňového nákladu,“ dodal Horák. Soudce Stanislav Sviták z Okresního soudu v Chomutově, regionu s absolutně největším počtem dlužníků v rámci republiky, vysvětlil, jak se v praxi podávají hromadné žaloby. To jsou případy, když jeden žalobce podává řádově stovky velmi podobných žalob v krátkém čase. Cestu prevence před poskytnutí úvěru neplatičům představil Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti Czech Credit Bureau, provozovatele bankovního a nebankovního registru klientských informací. Zatímco účinnost bankovního registru již dnes dosahuje parametrů srovnatelných se státy původní EU, nový, teprve v pololetí loňského roku spuštěný registr nebankovních firem, si bude svou pozici ještě několik let budovat.

  • Našli jste v článku chybu?