Menu Zavřít

Akcie: Klíčovým slovem je kvalita

9. 1. 2005
Autor: Euro.cz

Stabilní společnosti jsou nejzajímavější

Kdybyste hledali vzrušení v roce 2004, na trhu cenných papírů byste ho moc nenašli. Mnohem poutavější byly zajisté debaty prezidentských kandidátů („Já že mám dřevozpracující podnik? To je pro mě novinka.“) a skandál se steroidy ve sportu. Pravdou je, že někomu kapsy splaskly – akcie energetických a průmyslových závodů, jako třeba oceláren, šly dolů. Akcie pár technologických firem, jako Google, Apple Computer a eBay, si naopak trh oblíbil. Celkově však téměř po celý rok držely akcie dole závratné ceny ropy, nepokoje v Iráku, zvyšující se úrokové sazby a slabý dolar. Velké vzrušení nastalo po volbách 2. listopadu, kdy se akcie postaraly o impozantní comeback. Úspěšně si udržely většinu přírůstků a index 500 akcií Standard & Poor's vykázal na konci roku zvýšení kolem osmi procent.
Ne tak skvělou zprávou je to, že v první polovině roku 2005 mohou akcie ztratit lesk. Stratégové, jichž jsme se dotazovali, se domnívají, že index S&P bude mít v roce 2005 jednociferné přírůstky – znovu kolem osmi procent. Očekává se, že Fed bude nadále zvyšovat sazby. Z důvodu amerického obchodního a rozpočtového schodku není pravděpodobné, že se dolar vzchopí. Ceny ropy zůstanou patrně vysoké, a to zvláště teď, když OPEC snižuje těžbu. A růst zisků se pravděpodobně začne zmenšovat. Většina stratégů z Wall Street proto vidí několik katalyzátorů, jež by mohly v příštích měsících vytáhnout akcie nahoru. „V roce 2005 očekáváme menší zisky a domníváme se, že investoři přehlížejí závažná rizika, jako je inflace,“ tvrdí Thomas McManus, americký kapitálový stratég společnosti Banc of America Securities. Akcie by se podle něj v investičním portfoliu měly podílet 55 procenty, přitom před rokem doporučoval 70 procent.
Jak tedy na trhu hrát? Dobrou strategií je přesunovat se za kvalitními akciemi – společnostmi, jež mají stálý růst výnosů a silné bilance s nízkým zadlužením a zdravým peněžním tokem. Dávají-li svým partnerům obchodní rabat, tím lépe. Kvalitní akcie jsou o to důležitější, protože se zpomaluje růst výnosů. Zisky společností se v roce 2004 zvýšily o devatenáct procent, zatímco letos se očekává, že poskočí o pouhých jedenáct. Při rostoucích úrokových sazbách je pravděpodobné, že stabilní společnosti s dostatkem hotových peněz budou mít lepší výsledky než ty, jimž se hotových peněz nedostává. Slabší firmy potřebují čerstvý kapitál, aby se udržely, ale vyšší sazby kapitál zdražují, a tím tlumí jejich zisky.
Třebaže akcie nejsou nadhodnocené, nejsou levné. S&P obchoduje s výnosy asi sedmnáctkrát většími, než jsou ty, jež byly očekávány v příštích dvanácti měsících. To je více než patnáctinásobek průměru zaznamenaného v posledním půlstoletí. Přesto se mnoho kvalitních akcií – zvláště z oblasti služeb a spotřebního zboží – obchoduje za nižší výnosové poměry než tržní. Investoři nadsadili cenu málo kvalitních společností s malou kapitalizací a rychle rostoucích akcií technologických firem a zároveň do značné míry ignorují méně rizikové, zdravější akcie. Richard Bernstein, hlavní americký stratég společnosti Merrill Lynch & Co., radí investorům, aby hledali podniky s nejstabilnějšími tempy růstu – kolem deseti až patnácti procent ročně – nikoli ambiciózní společnosti s často neudržitelnými 25 až 30 procenty.

FIN25

Zádrhele v kapitalizaci.

Abyste stabilní podniky našli, nehledejte mezi společnostmi s malou ani extrémně velkou kapitalizací, které jsou vysoce hodnoceny. Soustřeďte se na akcie firem s kapitalizací střední až velkou. Je možné, že společnostem s malou kapitalizací, jimž se v posledních čtyřech letech dařilo, začnou v roce 2005 docházet síly. Mají tendenci dosahovat lepších výsledků v počátečních fázích hospodářského oživení, kdy snadno berou energii ze zvýšené likvidity. Avšak v současné době, když oživení vyzrává, ozývá se slovo inflace a růst je pomalejší. Více než jindy záleží proto na silných společnostech. Stratégům se nejvíce zamlouvá energetika, následovaná technologiemi, průmyslovými podniky s periodickými výkyvy a zdravotnictvím.
Příhodnou volbou jsou společnosti, jež zvyšují dividendy. Obvykle mají silný peněžní tok a stabilní výnosy. Navíc akcie, z nichž se vyplácejí dividendy, dosahují dlouhodobě lepších výsledků než ty, z nichž se dividendy nevyplácejí. A podniky s nejvyššími dividendami mají tendenci vést si lépe než jiné. Studie vypracovaná firmou Glenmede Trust Co. zjistila, že od roku 1985 zaznamenaly akcie s nejvyššími výnosy roční návratnost 15,1 procenta ve srovnání s 10,8 procenta akcií s výnosy nejnižšími. Kromě toho příznivé zdaňování dividend bude pokračovat, protože program na příští čtyři roky vytyčuje prezident George W. Bush. Henry McVey, analytik zabývající se americkými akciemi v bance Morgan Stanley, konstatuje, že „stálými znaky daňového zákoníku se patrně stanou úlevy v oblasti kapitálových zisků a dividend“.
Více podniků bude vyplácet dividendy a provádět zpětné odkupy akcií zároveň s tím, jak budou ve svých bilancích dosahovat rekordních úrovní hotových peněz. Svědčí o tom oznámení General Electric z loňského 10. prosince, že odkoupí zpět akcie v hodnotě patnácti miliard dolarů a zvýší dividendu o deset procent. Ještě ten den cena akcií General Electric stoupla o dvě procenta.
Protože výnosy na Wall Street budou pravděpodobně nevýrazné, bude asi moudré cestovat za kvalitou do ciziny. Oslovení analytici si už balí kufry. Pokud jde o rozložení aktiv, poměr mezinárodních akcií shodně zvyšují na osmnáct procent oproti čtrnácti v roce 2003. Slabý dolar, který – podle nominálního efektivního měnového kurzu – spadl v posledních třech letech o osmnáct procent, bude i nadále požehnáním pro mnoho zahraničních společností, a to zvláště v zemích, jako je Čína, jejichž měna kráčí ve stopě dolaru.
Dobrou partií mohou být trhy v rozvíjejících se zemích. Raymond A. Mills, ředitel Mezinárodního růstového a příjmového fondu společnosti T. Rowe Price Group Inc., hledá země, jež mají prospěch z růstu v Číně a Indii. Za perspektivní považuje Austrálii, Hongkong, Singapur a Jižní Koreu. Do tempa se dostává i Brazílie a Rusko. Chcete-li se tohoto dění zúčastnit, uvažujte o podílových fondech na nově vznikajících trzích v konkrétních zemích nebo o indexových fondech (ETF).
Správnou volbou se mohou stát rovněž vybrané mezery na trhu. Například internetová inzerce roste každou nanosekundu, k rozběhu jsou přichystané některé podniky z oblasti alternativních energií. A rozcinkat pokladničky by mohly také sázky na fúze bank.
Ovšem pokud jde o základní zásoby cenných papírů, vyhledávejte kvalitní akcie. Listopadová studie National Association of Investment Clubs (Národní asociace investičních klubů) uvádí, že se 40 procent investorů domnívá, že je ten pravý čas na méně rizikové investice. To je o 34 procent více než v lednu 2004. Už rok v BusinessWeeku hovoříme o investování do kvalitních akcií. Poslouchají nás investoři? Doufáme, že ano. Prozíravé kroky Stagnující zisky a rostoucí sazby mohou být brzdou trhu. Toto jsou náměty, jak by bystří investoři mohli uspět:

  • VYHLEDÁVEJTE KVALITNÍ PODNIKY se stálým růstem výnosů, jež svým partnerům dávají obchodní rabat.
  • HLEDEJTE SPOLEČNOSTI se silným peněžním tokem – což často znamená, že zisky společnosti porostou. Mohlo by to také být předzvěstí zpětného odkupu akcií a zvýšení dividend.
  • ZJISTĚTE, KTERÉ FIRMY zvyšují dividendy, zvláště ty s rostoucími zisky a silnými bilancemi.
  • SLEDUJTE NADNÁRODNÍ SPOLEČNOSTI, jež budou těžit ze slabého dolaru.
  • NAJDĚTE VÝJIMKY v oblastech, o nichž konvenční moudrost tvrdí, že mají nejlepší za sebou, například finanční akcie a léčiva.

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?