Soudní válka Jiřího Malúše a Zdeňka Boháče o vodňanská kuřata
Značka „Vodňanské kuře“ má ambici stát se označením tradičních českých drůbežích výrobků nejvyšší kvality. Z pohledu jakosti lze skutečně říci, že kuře z Vodňan je špičkovým produktem. Mnozí potravinářští odborníci jihočeský zpracovatelský podnik označují za nejlepší svého druhu v republice. O co lepší kuřata, o to ale horší vztahy mezi současnými vlastníky. Spory majitelů vodňanské firmy Jihočeská drůbež lze dnes bez rozpaků označit za válku. Na jedné straně pražská skupina Agropol Group podnikatele Jiřího Malúše (51 procent akcií), na druhé jako solitér Zdeněk Boháč z Malšic u Tábora (49 procent).
První soud vyhrál Boháč, ale...
Nejde o krátkodobou krizi. Už na začátku loňského roku majitel Agropolu přiznal vyhrocení vztahů (EURO 7/2003): „Objevil se určitý nesoulad v našich názorech na další podnikání Jihočeské drůbeže, ale věřím, že řešení nalezneme,“ uvedl tehdy Malúš, jehož firma do Vodňan přišla v roce 2000, kdy vykoupila akcie několika fyzických osob, někdejších Boháčových partnerů. Smírčí řešení dosud nalezeno nebylo. Přestože ani jeden z akcionářů nejeví příliš ochotu interní problémy veřejně propírat, je zřejmé, že se boj přitvrdil. Vzduchem létají soudní žaloby a trestní oznámení. Pracovnice obchodního oddělení Krajského soudu v Českých Budějovicích týdeníku EURO minulou středu sdělily, že registrují čtyři žaloby Zdeňka Boháče na společnost Jihočeská drůbež. Již proběhl první soud, a to 29. září. „V tomto případě byla Jihočeská drůbež žalována o neplatnost jedné z dřívějších valných hromad, na níž byl pan Boháč odvolán z představenstva. Jeho žalobě bylo vyhověno,“ uvedl soudce Evžen Sedlecký. Podnikatel Boháč v telefonickém rozhovoru potvrdil svou výhru, ale rozhovor odmítl. „Je to pouze dílčí záležitost, zatím bych se k tomu raději nevyjadřoval,“ uvedl. Radost Boháče by skutečně byla předčasnḠprotože druhý akcionář dal jasně najevo, že se s výsledkem nehodlá smířit. „Po doručení písemného vyhotovení rozsudku bude ve věci podáno odvolání, o kterém bude rozhodovat Vrchní soud v Praze,“ uvedla mluvčí skupiny Agropol Group Jolana Procházková.
Civilní i policejní cestou.
Mezitím se ale už chystá další soud, informace z Českých Budějovic říkají, že by se měl uskutečnit na samém konci listopadu. „Ten se týká jiné valné hromady než ten první. Pokud si dobře vzpomínám, tak žalující stranou - tedy panem Boháčem - byl napaden kompletně celý její obsah,“ uvádí soudce Evžen Sedlecký. S největší pravděpodobností se žaloba zaobírá valnou hromadou z 2. října loňského roku. Že se soud v této věci chystá, potvrdil i Agropol. „K námitkám inženýra. Boháče jsme se komplexně vyjádřili,“ dodává mluvčí Procházková.
Podnikatel Boháč ve věci zmíněné valné hromady dokonce podal letos v květnu na Jiřího Malúše trestní oznámení, v němž jej označuje za osobu podezřelou ze spáchání trestných činů dle § 127 a § 128 trestního zákona (porušování závazných pravidel hospodářského styku, zneužívání informací v obchodním styku). Potvrdila to i mluvčí pražské policie Daniela Razímová. „Zatím je to ale ve stádiu prověřování, žádné obvinění nikomu sděleno nebylo,“ uvedla minulou středu.
Týdeník EURO má informace, že Zdeněk Boháč v trestním oznámení označil valnou hromadu za pokus Agropolu a šéfa Jiřího Malúše o nepřátelské převzetí společnosti. Boháč se valné hromady, která byla svolána do sídla majoritního akcionáře (v pražské Opletalově ulici), vůbec nezúčastnil. Tvrdí přitom, že na ni nebyl řádně pozván.
Omezení Boháčova vlivu.
Přitom se v Praze jednalo o velmi zásadních věcech - o navyšování základního jmění, změně stanov, schválení účasti Jihočeské drůbeže na syndikovaném úvěru ve výši tři miliardy korun pro společnosti náležející do koncernu Agropol Group, či o organizačním začlenění firmy do Malúšovy skupiny. Valná hromada rozhodla o změně stanov tak, že významné záležitosti již nebude nutné schvalovat dvoutřetinovou většinou přítomných akcionářů, ale postačí, když bude souhlasit prostá většina. Ve výsledku to znamená, že již nebude třeba, aby ruku zvedal i Boháč. Poté hlasy sta procent přítomných akcionářů (tedy hlasem Agropolu) valná hromada rozhodla, že Jihočeská drůbež se zúčastní zmiňovaného syndikovaného úvěru pro firmy koncernu Agropol Group, který bude zajištěn movitým a nemovitým majetkem a vzájemným ručením všech společností spadajících do skupiny. Dále bylo rozhodnuto, že dosavadní základní jmění bude navýšeno o 182 milionů korun upsáním nových akcií peněžitými vklady (šlo by o stoprocentní navýšení, jelikož již v té době měla firma jmění 182 milionů). Přednostní právo upsat akcie dostali oba akcionáři ve výši svých dosavadních podílů. Lhůta pro úpis byla stanovena na patnáct dnů ode dne, kdy to představenstvo řádně oznámí akcionářům. Jediný přítomný akcionář Agropol ale taktéž odsouhlasil, že akcie, které nebudou upsány s využitím přednostního práva, budou nabídnuty Agropolu. Boháč k tomu do trestního oznámení uvedl, že nemá takové finanční prostředky, aby mohl akcie přednostně upsat (jde o zhruba 90 milionů korun), což prý muselo být Agropolu známo. Zároveň zpochybnil samu nutnost navyšování základního jmění.
Do jednoho hejna.
Na zmíněné valné hromadě bylo představenstvu společnosti uloženo několik úkolů, jejichž výsledkem měla být integrace vodňanské firmy do skupiny Agropol (jednotný informační systém, jednotný personální systém a tak dále.) To se letos zdařilo. Jihočeská drůbež je spolu se svými dceřinými firmami v Mirovicích a Táboře součástí drůbežářského subholdingu Agropolu, do nějž ještě patří Moravskoslezské drůbežářské závody PROMT a Intergal Vrchovina, které Agropol majetkově ovládl v loňském roce. Pro celou drůbežářskou divizi dnes odbyt zajišťuje firma Agropol Food (stoprocentní dcera Agropol Group) a značka Vodňanské kuře byla zvolena jako klíčový „brand“ celé skupiny.
Základní spor se zřejmě odehraje kolem Boháčova tvrzení, že nebyl na valnou hromadu řádně pozván. Týdeník EURO má informace, že v trestním oznámení mimo jiné podnikatel tvrdí, že o svolání valné hromady nerozhodlo představenstvo, jak ukládá obchodní zákoník, ale pouze předseda představenstva Malúš. Dále obviňuje Malúše z manipulace valné hromady a dokládá to mimo jiné totožnými chybami v některých listinách.
Soukromý dopis.
Boháč obálku s pozvánkou na valnou hromadu poštou sice dostal, ale nepřevzal ji, protože se prý jevila jako soukromá korespondence od Jiřího Malúše (byla odeslána z adresy jeho trvalého bydliště). Jelikož mu prý Malúš v minulosti zaslal řadu podobných dopisů, obsahujících například výzvy k prodeji akcií, odmítl zásilku převzít. Říká, že kdyby z obálky bylo zřejmé, že jde o korespondenci Jihočeské drůbeže, určitě by ji převzal. Boháč tvrdí, že předtím se totiž nikdy nestalo, že by pozvánka na valnou hromadu nebyla zaslána ve firemní obálce a přímo z Vodňan.
Agropol Group ústy své mluvčí týdeníku EURO sdělil, že informace o trestním oznámení na Jiřího Malúše je pro firmu „zcela nová“. Pokud se v něm o průběhu valné hromady skutečně hovoří tak, jak ve svém dotazu naznačil týdeník EURO, zvažuje podat na Zdeňka Boháče rovněž trestní oznámení, a to kvůli poškozování společnosti Jihočeská drůbež i Jiřího Malúše.
Notář to osvědčil .
„Nejen průběh valné hromady konané 2. října 2003, ale i některé další skutečnosti s touto valnou hromadou související a napadené ze strany inženýra Boháče, byly zachyceny formou notářského zápisu a valná hromada i její příprava proběhla zcela v souladu s příslušnými ustanoveními obchodnímu zákoníku a k žádné manipulaci nedošlo,“ reagovala mluvčí Agropolu Jolana Procházková. Notář osvědčil nejen průběh valné hromady, ale i skutečnosti související s nedoručenou pozvánkou, kterou pan Boháč odmítl převzít, o čemž existuje písemný záznam na obálce. Z chování pana Boháče je zcela zřejmé, že se účelově snaží o nápravu svého chybného rozhodnutí nepřevzít zásilku a nedostavit se na valnou hromadu,“ dodala mluvčí. Každopádně vyvstává otázka, jak bude moci vodňanský podnik ve vyhrocené atmosféře, zmítán soudy, dále úspěšně fungovat, když vůle obou akcionářů ke vzájemné koexistenci je už téměř nulová.