Menu Zavřít

Akciové vlnobití hned tak neskončí

10. 2. 2008
Autor: Euro.cz

Podle manažerů je zatím lepší akcie nenakupovat

Domníváte se, že nastal čas nakupovat akcie?

MM25_AI

  • Ano 38,6 %
  • Ne 42,5 %
  • Nevím 18,9 %

Letošní leden byl pro akciové trhy katastrofální. Panika, již vyvolaly problémy bank zapříčiněné investicemi do rizikových hypoték, kvůli čemuž přišly o 144 miliard dolarů, srážela burzy na celém světě. Na řešení této krize bude mít zcela zásadní vliv, jestli se Spojené státy americké ocitnou v recesi a jaký to bude mít dopad na jiné země. Nikdo si však zatím netroufne říct, že je krize zažehnaná a má smysl začít nakupovat akcie. Proti nákupu akcií se vyslovilo 42,5 procenta manažerů, jen o něco méně, 38,6 procenta, jich však bylo pro nakupování.
Jeden ze druhé skupiny odpověděl: „Ano, ale velice uvážlivě. Je spousta titulů, které se až současným pádem dostaly na reálnou hodnotu a pravděpodobně už nikdy nevystoupají na původní cenu. Opět se tedy ukazuje, že nečekané propady, krize a problémy mohou mít očistný účinek.“
Velkým optimistou je manažer: „Nastal. Trhy jsou hysterické a slovo recese má na jejich účastníky hypnotizující účinek. Za dva roky si na současné zakolísání trhů nikdo ani nevzpomene.“
Pro nakupování akcií je i respondent, který navíc poskytuje několik dobrých rad: „Pro ty, kdo nestihli koupit akcie Zentivy za 833 a prodat za 1100 korun, mám dobrou zprávu. Nebyla to poslední příležitost. Předpokládám, že na přelomu dubna a května akcie opět hluboko klesnou. Způsobí to ohlášení čtvrtletních výsledků společností obchodovaných na amerických burzách a nedostatek podpůrných stimulů. Balíček amerického prezidenta George Bushe už bude zavedený a šéf americké centrální banky (Fedu) Ben Bernanke již nebude mít prostor pro razantní snížení úrokové sazby. Pád amerických akcií se samozřejmě opět projeví i v Praze, a proto bude příležitost k nakupování.
Ti, kteří už dobře nakoupili, by však neměli usnout na vavřínech. Trhy budou hysterické a vyplatí se intenzivně používat stop-loss (přiznat chybný obchod a přijmout ztrátu) i trailing stop (vystoupit z trhu na ochranu už dosažených zisků). Případné transakční náklady budou rozhodně mnohem menší než ztráty z poklesu ceny.
Obecně lze říct, že nás čeká bumpy road (výkvy) a že nejčastěji používaným slovem bude volatilita. Přesto si myslím, že akcie nadále zůstávají jediným finančním instrumentem, který může přinést vyšší výnosy, než je inflace. Bude to ovšem vyžadovat více úsilí a kreativity než v loňském roce.“
Cenné rady však dává i manažer, který je proti nákupu akcií: „Každoročně se na celém světě rozevírají nůžky mezi růstem ceny akcií a produktivitou práce, respektive 'výkonovým ziskem na zaměstnance'. Protože ekonomika počítá spíše s růstem zisku, můžeme pro jednoduchost také počítat s meziročním růstem zisku - ať již absolutně nebo relativně. Zisk mohou ovšem ovlivnit i jiné externí faktory, ze kterých může firma profitovat, ale objektivně na ně nemá vůbec žádný vliv - například cena ropy, změny kurzovní hodnoty měn, tedy jejich posilování či oslabování, a podobně. Proto se při zvažování investic do akcií spíše snažím najít nějaký vlastní 'očištěný' ukazatel, který vystihuje skutečný a měřitelný výkon firmy oproštěný od vlivu externích zkreslení, aby bylo možné zjistit, je-li akcie nadhodnocená, nebo podhodnocená. Nejvíce se mi osvědčila 'produktivita práce'. Znovu však podotýkám, že při fundamentální analýze nejde o čistě ekonomický ukazatel. Když tedy cena akcie vzroste meziročně například o 30 procent a produktivita práce ve firmě pouze o čtyři procenta, vytváří se takzvaná bublina, která se při delším trvání tohoto nesouladu stále zvětšuje. Jednoho dne logicky musí prasknout a vyfouknout se. Tím opět nastane soulad hodnoty akcie a skutečné ceny firmy. Za posledních deset let se sice produktivita práce v mnoha firmách zvýšila o více než sto procent, ale cena akcií vzrostla o více než tisíc procent! Nesoulad je jasně vidět. A tento nesoulad dle mého názoru nyní způsobuje vysokou volatilitu mnoha akciových titulů. Protože konsolidace trhu dle mne dosud není u konce, čas nakupovat akcie rozhodně nenastal.“
V radách pokračuje respondent: „Určitě nenakupovat české akcie, které jsou mnohem volatilnější. A situace na světových trzích ani zdaleka není usazená. Dokud nebude jasnější, jak hluboko zasáhla Spojené státy americké recese, a dokud nevyplavou na povrch všechny ztráty bank, je rozhodně lepší vyčkat.“
Radikální je odpověď: „Nenakupovat, protože cena akcií bude ještě klesat!“

Odpovídalo 127 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?