Menu Zavřít

Aktuální stav simulátoru

15. 4. 2013
Autor: Euro.cz

rozhovor FILIP PROCHÁZKA, PH.D. Vystudoval Fakultu Informatiky Masarykovy univerzity, obor matematická informatika. Je spoluzakladatelem a ředitelem společnosti Mycroft Mind. Zabývá se problematikou zpracování dat týkajících se energie a vody. Vyučuje na Masarykově univerzitě v Brně.

* Kolik testů už bylo v simulátoru uskutečněno a jaký byl jejich přínos?

První série testů na simulačním prostředí proběhla a nyní se dokončuje série druhá. Ukázalo se, že simulační prostředí je velmi užitečný nástroj, pomocí kterého lze výrazně zjednodušit, zlevnit a zkvalitnit testování řešení pro oblast smart metering a smart grid. Simulátor byl na mezinárodním fóru poprvé představen na veletrhu Metering Europe 2012 v Amsterodamu, nedávno byl představen i na energetické misi do Izraele, pořádané Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou. Ukazuje se, že jde o unikátní projekt přesahující hranice České republiky. S projektem se nám také podařilo postoupit do finále soutěže IT projekt roku 2012, pořádané organizací Cacio.

bitcoin_skoleni

* Jakou budoucnost před sebou simulátor má?

Nejvíce nás těší, že se kolem simulátoru opravdu daří budovat kombinovaný tým lidí z businessu i výzkumu, který spolupracuje na jeho dalším rozvoji. Spolu s odborníky ze společnosti ČEZ rozvíjíme další možnosti využití simulátoru. Začali jsme vyvíjet novou verzi, která umožní podrobnější generování topologie sítě. Díky tomu bude možné pracovat nejen se spotřebou odběrných míst, ale i s výrobou z malých fotovoltaických panelů a s akumulační kapacitou jednotlivých odběrných míst. Odborníci ze skupiny prof. Matysky, ředitele centra CERIT-SC MU v Brně, pracují na zefektivnění správy používané infrastruktury. Členové laboratoře Lasaris na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity pod vedením doc. Pitnera pracují na nové verzi monitoringu. Věříme, že i díky našemu projektu se podaří najít vhodné smart grid řešení pro českou energetickou soustavu.

  • Našli jste v článku chybu?