Koupě německé softwarové firmy umožní lépe bojovat proti škodlivým programům
Případů, kdy německá firma koupila společnost v Česku, se objeví každý rok několik desítek. Že by však český subjekt vyrazil na nákupy do západní Evropy? Takovýchto „akvizic naruby“ historie moc nepamatuje. Minulý týden byl jeden podobný obchod uzavřen. Brněnská antivirová společnost Grisoft koupila německou firmu ewido networks, která se specializuje na bezpečnostní programy. „Akvizice ewida je zásadním krokem v naplňování naší vize jednoduché ochrany proti všem typům elektronického nebezpečí, které počítači hrozí,“ říká Tomáš Hofer, obchodní ředitel Grisoftu.
Neškodí jen viry.
Obě zmiňované firmy se věnují vývoji bezpečnostního softwaru, každá se však zaměřuje na jiný typ škůdců ohrožujících počítače. Brněnský Grisoft je specialistou na antivirové programy. Se svým produktem AVG, který na celém světě používá více než 30 milionů lidí, je jednou z deseti největších světových společností poskytujících antivirový software. Technologie ewido networks se zaobírají potíráním počítačové „havěti“, která se nedá označit za viry, ale počítačům škodí stejně, ne-li více. Skupina takovýchto nežádoucích počítačových programů je označována jako malware (malicious software) a zahrnuje širokou škálu havěti: spyware, tedy špionážní a sledovací programy; trojské koně - programy jež útočníkovi umožní ovládat počítač uživatele bez jeho vědomí; či dialery, jakési přesměrovače připojení k síti, které změní standardní číslo pro vytáčené připojení k internetu na linku se zvýšenou tarifikací. Malware může způsobit snížení výkonu počítače, ztrátu citlivých údajů, ale i vykradení bankovního účtu. „Zatímco v minulosti byli autoři virů technologičtí nadšenci, podobně jako lidé, které baví graffiti, dnes je situace jiná. Většina tvůrců škodlivých programů je vytváří za účelem získání finančních prostředků buď rovnou z účtu napadeného člověka, nebo prostřednictvím získání důležitých informací z počítače, jako jsou čísla účtů, jejich hesla či PINy,“ vysvětluje Hofer.
Byznys vysokoškoláků.
Právě vývoji softwaru, který takovou havěť potírá, tedy vývoji anti-malware programů, se věnuje ewido networks. Firmu založili tři tehdy devatenáctiletí vysokoškoláci v roce 2004. Programování, a částečně i podnikání v IT, se však věnují již téměř šest let. V minulém roce bylo ewido německým technologickým magazínem Digital River vyhlášeno skokanem roku. „Záhy poté, co jsme náš software uvedli na trh, jsme měli miliony uživatelů volně šiřitelné verze. Další časem přibývali. Loni jsme i díky tomu zaznamenali nárůst tržeb o 530 procent,“ uvedl Andreas Rudyk, výkonný ředitel a jeden ze zakladatelů ewido networks. Bližší ekonomické informace o firmě z německého Erlangenu či o finanční stránce akvizice nehodlá ani jedna ze zainteresovaných společností více komentovat. „Smlouva nám nedovoluje zveřejnit detailní podmínky akvizice,“ říká Karel Obluk, technický ředitel a jednatel Grisoftu. ewido na svých internetových stránkách prodává jednoroční licence svého anti-malware produktu za ceny od 20 do 30 amerických dolarů.
Na havěť společně.
Jisté však je, že obě strany již začaly pracovat na vzájemné synchronizaci produktů, zároveň probíhají práce na plné integraci anti-malware programů ewida do produktů Grisoftu. „V horizontu jednoho roku bychom chtěli vidět první výrazné výsledky spolupráce, abychom mohli přinést plně integrovaný produkt, který ochrání naše zákazníky nejen proti virům jako dosud, ale proti všem nebezpečím, které na ně na internetu čekají,“ tvrdí Hofer. „Dříve museli majitelé počítačů instalovat zvlášť antivirový software, zvlášť jiný program proti malware a dalším škodlivinám, museli se také stále učit ovládání nových bezpečnostních produktů. My chceme nabídnout komplexní, spolehlivou ochranu počítače, integrovaný produkt s jednoduchým ovládáním. Proto jsme koupili ewido,“ dodává Obluk. První kontakt mezi Grisoftem a ewidem se uskutečnil na začátku léta loňského roku, kdy brněnská firma začala nabízet svůj antivir AVG rozšířený o nové funkcionality. „Začali jsme hledat partnera, který má k dispozici databázi škodlivých programů z oboru, v kterém se nepohybujeme. Narazili jsme na ewido, které nás přesvědčilo svým novátorstvím i predikcí budoucího vývoje škodlivin v internetu. Na přelomu roku jsme se poté dohodli na plném sloučení obou firem,“ vzpomíná Hofer.
Němci v Brně.
Dokud neproběhne plná integrace ewida do Grisoftu, budou vzájemně propojeny webové stránky firem. Majitelé ewida budou začleněni do manažerské struktury Grisoftu přímo v Brně, Andreas Rudyk povede marketingové aktivity firmy v západní Evropě. „Společně s ewidem se do Brna přesouvá i centrum technické podpory anti-malware produktů a především vývoj nových programů. Zároveň ale bude pokračovat spolupráce s programátory sídlícími v Německu,“ uzavírá Hofer.