Prezident Miloš Zeman chce doporučit Třineckým železárnám (TŽ) nákup hutě ArcelorMittalu Ostrava (AMO). Podle něj by podniky, pokud možno, měly zůstat ve vlastnictví domácího kapitálu. Prezident to dnes řekl v Ostravě při setkání s krajskými zastupiteli a starosty měst a obcí.
Skupina ArcelorMittal už začala jednat s potenciálními zájemci o její huť v Ostravě i o další podniky v Evropě, které skupina nabídla jako kompenzační balíček v souvislosti s koupí italské ocelárny Ilva. Proces prodeje navrhovaných podniků by měl být uzavřen do konce roku.
Zeman Třinecké železárny navštíví ve středu. „Stejně tak jako (premiér v demisi) Andrej Babiš na ně budu apelovat, aby se pokusily koupit ArcelorMittal, protože je dobré, aby podniky v této oblasti byly, pokud možno, ve vlastnictví domácího kapitálu,“ řekl Zeman. Ke koupi huti s úsměvem vyzýval šéfa představenstva Třineckých železáren Jana Czudka právě Babiš, a to v dubnu při návštěvě vlády v regionu. Stalo se tak po podpisu dobrovolného dohody mezi krajem, železárnami a ministerstvem životního prostředí, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu.
Ostravská huť se podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele AMO Ašóka Patila bude prodávat jako fungující výrobní podnik, aniž by se snižovala její výrobní kapacita nebo počet pracovních míst.
Loučení s mahárádžou: Mittal koupil ostravské hutě za 175 milionů, vytáhl z nich 47 miliard
ArcelorMittal má v Moravskoslezském kraji 6500 zaměstnanců. Ročně vyrábí přes dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. V roce 2016 vytvořil AMO čistý zisk 1,308 miliardy korun a tržby 28,786 miliardy korun. Někdejší Nová huť patří do skupiny Lakšmího Mittala od roku 2003.
Ilva je největší ocelárnou v Evropě. Aby rozptýlil obavy Evropské komise, že převzetí Ilvy naruší hospodářskou soutěž a povede ke zvýšení cen, ArcelorMittal navrhl, že jako kompenzaci prodá hutě v Ostravě a některé další aktivity v Itálii, Rumunsku, Makedonii, Lucembursku a Belgii.
Přečtěte si také: