Menu Zavřít

Aleš Kaddáfí

15. 4. 2011
Autor: Euro.cz

Sazka

Věřitelé: Hušák hraje o čas, převádí byznys na konkurenci

Muammar Kaddáfí a Aleš Hušák. Co mají společného? Kupodivu hodně. Začněme tím, že jejich jména patří v posledních měsících mezi nejcitovanější. Oba dva se navíc ve svých funkcích drží zuby nehty a vůbec jim nevadí, že už je nikdo nechce. Zatímco libyjského vůdce se z čela země snaží sesadit povstalci podporovaní bombami a raketami NATO, Hušáka z křesla šéfa Sazky se pokouší „sestřelit“ skupina věřitelů v čele s finančními dravci PPF a KKCG. A je tu i další shoda, oba mocnáře se dříve či později podaří sesadit a úklid svinčíku, který po sobě zanechali, potrvá léta.

Klíčová sobota

O tom, zda bude proces odstranění Hušáka rychlý, nebo se ještě nějakou dobu povleče, měla hodně napovědět valná hromada ČSTV, naplánovaná na sobotu 16. dubna. Její výsledky nebyly do uzávěrky týdeníku EURO známy. ČSTV jako majoritní vlastník Sazky hlasoval na valné hromadě o svém dalším postupu v loterijní firmě a také o osudu jejího generálního ředitele Hušáka. Ještě před několika týdny bylo pro většinu členů ČSTV nemyslitelné Hušákovo sesazení, v posledních dnech před valnou hromadou se však řady opozice notně rozrostly.
Protihušákovskou náladu před valnou hromadou ČSTV navíc koncem minulého týdne podpořila i žádost většiny držitelů dluhopisů o jejich okamžité zesplatnění, a to v plné výši 8,3 miliardy korun. Prostřednictvím dluhopisů Sazka financovala výstavbu O2 areny. Dluh společnosti tím takřka přes noc vzrostl na více než deset miliard korun. „Dle našich informací v souladu s dluhovou dokumentací můžeme potvrdit, že skupina KKCG spolu s dalšími držiteli dluhopisů dala instrukci jejich správci k jejich okamžitému zesplatnění,“ oznámil mluvčí KKCG Dan Plovajko. Věřitelé současně zmocnili správce dluhopisů, The Bank of New York Mellon, aby je přihlásil jako pohledávku v rámci insolvenčního řízení se Sazkou. Banka již loterijní firmě oznámení o zesplatnění poslala v oficiálním dopise.
Definitivně tak padá Hušákův plán zachránit předluženou Sazku svépomocí. Tedy ve spolupráci s investiční skupinou Penta a společností E-Invest, kterou ovládá přítel a dlouhodobý spolupracovník šéfa Sazky Martin Ulčák. Penta s E-Investem již dříve avizovaly, že hodlají do záchrany firmy vložit zhruba 2,5 miliardy korun. Jejich ochota zvýšit tuto částku na takřka dvanáct miliard korun bude patrně nulová.
Přitom ještě před oznámením o zesplatnění dluhopisů Penta s E-Investem upřesnily svoji nabídku Sazce, dosavadním akcionářům nabídly třicetiprocentní podíl ve firmě a 300 milionů korun ročně jako příspěvek na fungování sportovním svazům. Vstřícný signál ke sportovcům ale vyslali i PPF a KKCG. Tito největší věřitelé Sazky jim chtějí garantovat zachování pětinového podílu ve firmě, letos jako dotaci sto milionů korun a v příštích letech 200 milionů korun ročně.

bitcoin_skoleni

Hra o čas

„Pokud to Penta a E-Invest myslejí se svojí nabídkou skutečně vážně, musejí vyplatit věřitele, což je částka, která znamená hodně miliard a spolu s penězi na provoz máme spočítáno, že se to může vyšplhat k dvanácti miliardám korun,“ řekl spolumajitel PPF Jiří Šmejc. Ten je přesvědčen, že akcionáři Sazky mají na stole jen jednu nabídku, a to tu společnou od PPF a KKCG. Naopak nabídku Penty a E-Investu označil jako hru o čas. „Kroky, které podniká tato skupina ve spolupráci s Hušákem, naše obavy potvrzují. Tedy hrají o čas, aby bylo možné v tichosti převést distribuční síť a ponechat Sazku v agonii, která umožní v klidu tento byznys restartovat pod jinou značkou,“ tvrdí Šmejc. Zdůraznil, že rozpad sítě je pro Sazku „největší hrozbou“. Nepřímo tak potvrdil informace, které již několik týdnů kolují po trhu. Tedy, že se Penta ve spolupráci s Hušákem snaží v tichosti převést byznys Sazky na Fortunu, ve které finanční skupina ovládá majoritní podíl. Penta ale takové informace již několikrát popřela.
I tak je ale Sazka ve velmi složité situaci, její obrat v posledních týdnech dosáhl jen zlomku toho, co ve stejném období loňského roku. Firma navíc dramaticky omezila investice do reklamy, v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 84 procent na třináct milionů korun. Reklama je přitom pro loterijní a sázkové firmy stěžejní. Navíc Sazce dle odborníků hrozí, že se dostane do takového stavu, kdy již budou zbytečné a marné snahy o oživení jejího klíčového podnikání, tedy číselných loterií a sázek. „Věříme, že taková situace ještě nenastala,“ konstatoval spolumajitel PPF Šmejc. Ten současně upozornil, že PPF spolu se svým partnerem v boji o loterijní firmu, skupinou KKCG, považuje za jeden z milníků pro další budoucnost Sazky odvolání Hušáka. Právě on nese v očích věřitelského výboru loterijní firmy největší vinu na jejím současném ekonomickém stavu. „Doufáme, že na sobotní valné hromadě ČSTV zvítězí zdravý rozum,“ konstatoval Šmejc. V okamžiku, kdy se podaří sesadit Hušáka, jsou PPF a KKCG připraveny poskytnout firmě okamžitě půl miliardy korun, které potřebuje především na svůj provoz a vyplácení výher v loteriích. Podle informací týdeníku EURO již PPF dokonce vybrala Hušákova nástupce, Kamila Zieglera. Ten šéfuje společnosti PPF Real Estate a současně zastává post člena dozorčí rady PPF. „Bez komentáře,“ reagoval na dotaz k Zieglerovi mluvčí PPF Milan Tománek.
Hušák, který denně zásobuje média prostřednictvím svého mluvčího několika tiskovými zprávami, minulý týden napsal otevřený dopis pro čelní představitele KKCG a PPF, ve kterém je vyzývá k otevřené debatě o Sazce. Navrhuje dvě místa, kde by se měla diskuse uskutečnit: buď v některé z televizí, případně v O2 areně, kde je dle jeho názoru dost místa i pro případné posluchače. „A zde budete moci vy i já přednést své argumenty, svobodně a volně diskutovat,“ tvrdí Hušák. A současně dodává: „Pokud jste muži, tuto výzvu přijmete“.
Adresáti označili dopis za další z Hušákových divadelních představení. „Dopis jsem si s úsměvem přečetl. Raději pracujeme, než abychom se účastnili veřejných exhibicí,“ reagoval Šmejc.

  • Našli jste v článku chybu?