Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika v úterý po několikaměsíčních protestech rezignoval. Stovky Alžířanů začaly jeho krok oslavovat v centru metropole Alžíru.
K okamžité demisi Butefliku vyzvala armáda. V pondělí prezident, kvůli němuž Alžířané od února demonstrovali v ulicích, slíbil, že odstoupí do 28. dubna, kdy skončí jeho mandát. Podle alžírská agentura APS však měla armáda pochybnosti, zda byl tento slib hodnověrný.
Státní televize přinesla krátké prohlášení, v němž se uvádí, že Buteflika informoval ústavní radu o svém rozhodnutí odejít z funkce. Podle agentury AFP, která citovala státní alžírská média, Buteflika oznámil radě, že skládá funkci „počínaje dneškem“.
V Alžíru v pondělí jednalo vedení armády a náčelník generálního štábu Ahmad Káis Sálah pak vyzval prezidenta, aby odstoupil hned. Alžířané pořádají protesty od února, kdy nemocný dvaaosmdesátiletý Buteflika ohlásil, že hodlá v prezidentských volbách usilovat o pátý mandát.
Všechny zdi světa. „Donaldův val“ má mnoho předchůdců
Jeho rozhodnutí odejít okamžitě změnilo náladu v centru metropole, kde podle agentury Reuters davy zejména mladých lidí slavily s alžírskými vlajkami v rukou. Radost dávaly najevo i desítky řidičů v troubících vozech ozdobených alžírskými symboly.
Buteflika by podle Sálaha měl být prohlášen nezpůsobilým zastávat úřad. Řekl také, že stojí na straně Alžířanů a že není možné dále ztrácet čas.
Alžírská ústava umožňuje prohlásit hlavu státu v případě nemoci za neschopnou vykonávat úřad. Prezidentský úřad pak připadne předsedovi horní komory parlamentu, ale do 90 dní se musejí konat volby.
Podle agentury AP se očekává, že během středy se sejde ústavní rada, která potvrdí prezidentovu rezignaci a pověří funkcí hlavy státu předsedu horní komory.
Příběh dvou zemí: zatímco Turkmenistán dusí temno, Uzbekistán se vydal cestou reforem
Mluvčí americké diplomacie Robert Palladino na prezidentovu rezignaci reagoval slovy, že další vývoj by měl zůstat výhradně v rukou obyvatel země.
Buteflika kvůli protestům nejprve odložil volby, naplánované na 18. dubna, pak se snažil Alžířany zklidnit slibem, že v těch příštích už kandidovat nebude, v pondělí slíbil, že odstoupí do konce měsíce.
Vůdci demonstrantů a opozice jsou ale toho názoru, že to není dost a že to neplní přání občanů změnit poměry ve vedení státu zásadním způsobem a skoncovat s tajnůstkářskou mocenskou strukturou.
Čtěte dále: