Menu Zavřít

Amatér - profesionál

6. 12. 2005
Autor: Euro.cz

Všechny ovládací prvky jsou tam, kde je člověk čeká

Digitální fotografie válcuje analogové přístroje dravým stylem. Zatímco ještě před jedním či dvěma lety se mě lidé ptali, jestli je lepší digitální nebo klasický fotoaparát, dnes už řeší počty megapixelů a násobky optického zoomu. Klasické přístroje se pomalu stávají minulostí. Digitální fotoaparáty dokázaly proniknout i mezi profesionály, čímž byla dobyta poslední pevnost analogových zařízení. I dříve ostrá hranice mezi amatérskými a profesionálními aparáty se začíná poněkud rozpíjet. A200 je typickým příkladem tohoto jevu. Nástupce populární A dvojky, známé coby „entry level“ profesionálních fotoaparátů, se od své předchůdkyně výrazně liší. Nejvíce právě v zaměření na cílovou skupinu, kterou již nejsou ryzí profesionálové. A200 chce rozšířit počty těch, kteří dokážou ocenit množství manuálních nastavení a velmi kvalitní optiku. Je totiž určená pro zákazníky chtějící si dopřát vymožeností profesionála za cenu mírně převyšující lepší amatérské přístroje.
Tělo A200 konstruktéři navrhli z odolného polykarbonátového plastu. Několik dní používání tohoto fotoaparátu mi objasnilo pravý význam slova ergonomie. Všechno je jakoby intuitivně umístěno přesně tam, kde by to člověk čekal. Ovládací prvky jsou prakticky bez výjimky vždy dobře dosažitelné. Křížový volič se středovým potvrzovacím tlačítkem sloužící pro pohodlný pohyb v menu je tradičně na zadní straně. Kolem něj naleznete další ovládací tlačítka pro vstup do menu, přehrávání a mazání snímků i stabilizátor obrazu. Při focení můžete využít buďto elektronický hledáček s dioptrickou korekcí, jejíž hodnoty jsou ve stejně širokém rozptylu jako preference ODS za poslední rok, nebo výklopný a otočný displej o úhlopříčce čtyři a půl centimetru a slušným rozlišením přes sto třicet tisíc bodů. Na bocích přístroje jsou umístěna tradiční komunikační rozhraní, což znamená konektor pro připojení k počítači, konektor pro připojení k televizi, přepínač pro volbu manuálního nebo automatického ostření a tlačítko Shift, sloužící k rychlému přístupu do navolených funkcí. Zespoda má A200 standardní závit pro umístění na stativ.
Konica Minolta do fotoaparátů montuje vlastní optiku. Pro laika jsou zavedené značky typu Carl Zeiss známější, ovšem apochromatický objektiv modelu A200 si se slavnějšími příbuznými v ničem nezadá. Ovládání optického zoomu je řešeno manuálně. Nastavení požadované ohniskové vzdálenosti je proto přesnější a hlavně rychlejší než u standardního elektronického provedení. Přínosem je i samostatný prstenec pro čistě manuální ostření, jehož služeb využijete při tvorbě makrofotografií nebo při focení za zhoršených světelných podmínek. Vynikající světelnost, nízkorozptylové sklo a asférické čočky. Pokud vám tyto pojmy nic neříkají, musíte se spokojit s ujištěním, že objektiv dvoustovky je skutečně brilantní.
Srdcem každého digitálního fotoaparátu je jeho snímací čip. A200 má CCD prvek s rozlišením osm megapixelů, což představuje rozlišení 3264 x 2448 bodů. Snímky lze ukládat do formátů RAW a JPEG, dokonce do obou současně. Citlivost CCD prvku lze nastavit od 50 do 800 ISO. Levnější modely Konica Minolta, například Z20, mají problémy s šumem při vyšších úrovních citlivosti. A200 tímto neduhem netrpí, nicméně pro jistotu je lepší zapínat funkci potlačení šumu již od hodnot nastavení citlivosti 400 ISO. Dvoustovka je také vybavena stále častěji používaným stabilizátorem obrazu. Za zmínku stojí i poměrně propracovaný přehled histogramů, který vám umožní získat náhled technických parametrů fotografované scény. Stanovení expozice může probíhat ve třech režimech, v zónovém, v režimu se zvýhodněným středem a bodovém. Nádech umění lze fotografiím dodat čtyřmi možnými barevnými režimy, přirozenými barvami, živými barvami, režimem portrét a černobílým režimem s možností tónovat snímky do několika odstínů. Foťák umí i videosekvence, v tomto případě ozvučené. Maximální rozlišení videa zhruba odpovídá televiznímu obrazu, volitelně buďto patnáct nebo třicet snímků za sekundu.
Konica Minolta DiMage A200 je zajímavý fotoaparát. Kombinace vlastností, dříve dostupných profesionálním fotografům s příjemnou ergonomií a povedeným designem dělá z dvoustovky dobrého společníka na cesty v podstatě kamkoliv. Jediná vlastnost, která si na fotoaparátu zaslouží výtku, je akumulátor. Má slušnou výdrž, rychle se nabíjí, otázkou však zůstává jeho životnost. Nutnost zakoupení nového za dva tři roky může přinést nepříjemné dodatečné náklady.

Konica Minolta DiMage A200

  • Rozlišení: 8,3 MPx
  • Optický zoom: 7,1 x
  • Typ karet: CF, CF2, Microdrive
  • LCD: 1,8“, 134 000 bodů
  • Rozměry: 114 (š) × 80 (v) × 115 (h) mm
  • Hmotnost: 505 g bez akumulátoru a karty.
  • Cena: 17 600 Kč

klady:
- kvalita snímků
- stabilizátor obrazu
- vynikající objektiv
- funkční výbava
- příslušenství

bitcoin_skoleni

zápory:
- uchycení pro stativ mimo osu optiky
- vestavěný akumulátor

  • Našli jste v článku chybu?