Menu Zavřít

Američané mohou vytlačit Rusko z evropského trhu s plynem. I když jsou dražší

7. 8. 2017
Autor: Gazprom

Spojené státy s dodávkami zkapalněného zemního plynu (LNG) chtějí konkurovat v Evropě ruskému plynu, který dodává země prostřednictvím firmy Gazprom. I když má Gazprom výhodu v nižších nákladech na těžbu a transport, do hry vstupují americké sankce a také politika. Některé evropské země nechtějí být závislé na ruském plynu. Zejména to platí pro Polsko a pobaltské země.

Když americký prezident Donald Trump během své návštěvy v Polsku slíbil zvýšení exportu amerického zemního plynu do Evropy, dočkal se nadšené reakce obecenstva, které je tradičně protirusky naladěno. Americké dodávky LNG do polských přístavů mohou změnit dosavadní postavení Gazpromu, kdy pokrývá 60 procent polské spotřeby zemního plynu.

V Evropě se zintenzivnil boj o dodávky zemního plynu mezi Spojenými státy a Ruskem a nejde vůbec o to, jak vysoké jsou náklady na transport plynu, upozornily britské Financial Times. Samotný ruský státní podnik Gazprom považuje evropský trh s plynem za svůj domácí trh a jakákoliv konkurence může jeho dominanci ohrozit.

Může se zdát, že Moskva má trumfy ve svých rukou. Velké rezervy zemního plynu, nízké náklady na těžbu a transport plynovody. Oproti tomu stojí náklady na zkapalnění plynu, jeho transport tankery a opětovné zplyňování. Plusem pro část zemí v Evropě je ale to, že sníží závislost na ruském plynu.

Státy v Evropě, které dovážejí více než 80 procent plynu z Ruska
Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Slovensko, Rakousko, Srbsko, Bulharsko, Řecko

Do hry vstupují i nové americké sankce vůči Rusku, jež mohu ohrozit výstavbu plynovodů Nord Stream 2 a Turkish Stream, které mají spolufinancovat evropské firmy.

Americká administrativa může trestat i evropské firmy, které budou s Ruskem spolupracovat na energetických projektech.


Reakce Ruska na americké sankce:

"Vyhlášení války". Medveděv označil americké sankce za konec nadějí na zlepšení vztahů

 Dmitrij Medveděv a Alexej Miller


Pro Gazprom, který je největším vývozcem zemního plynu na světě, nastává složité období, jak si udržet své pozice v Evropě. Jason Bordoff, bývalý poradce prezidenta Baracka Obamy, jenž vede Centrum pro globální energetickou politiku na Columbia University, upozornil, že Gazprom musí vyřešit dilema, zda si udržet tržní podíl nízkými cenami, nebo se snažit konkurenci omezit tím, že sníží dodávky plynu, aby udržel vysoké ceny.

Gazprom se může dostat do cenové války s americkými exportéry. K tomu přistupují i protiruské nálady některých členských zemí NATO z východní Evropy (zejména Polsko a Pobaltí), které si raději za americký plyn připlatí, než aby byly závislé na ruském plynu.

Kolik spotřebuje Evropa plynu? (v mld. metrů krychlových)
Produkce zemí EU 253,8
Gazprom 246,8
Další plynovody z nečlenských zemí EU 53,2
LNG (nejvíce dováží Katar, USA 0,5) 51,8
Celkem 605,6

Zdroj: FT data za rok 2016

Americké sankce rozčílily také ruského ministra energetiky Alexandera Novaka. Spojené státy chtějí tímto krokem podle ruského ministra podkopat výstavbu plynovodu Nord Stream 2 a neférově zvýhodnit americké exportéry LNG. Což povede ke zvýšení cen zemního plynu pro odběratele.

Vývoj cen zemního plynu (USD/MMBtu) za posledních 10 let s dodáním v Louisianě


source: tradingeconomics.com

Celý projekt měl stát 9,5 miliardy eur a z poloviny jej měly financovat západní koncerny (britsko-nizozemský Royal Dutch Shell, rakouský OMV, francouzská firma Engie a německé společnosti Uniper a Wintershall). Ročně měl ropovod zajistit 55 miliard kubíků plynu. Stejně tak rozšíření kapacit ropovodu Turkish Stream měl zvýšit dodávky na 30 miliard kubíků ročně, směřující do Turecka a jižní Evropy.

Gazprom v posledních letech zvyšuje dodávky do Evropy. V roce 2016 rostl export do Evropy o 12,5 procenta, za prvních šest měsíců 2017 dále export vzrostl o 12,3 procenta. Šéf Gazpromu Alexej Miller tvrdí, že spotřeba zemního plynu bude v Evropě dále růst a s tím také dodávky ruského koncernu.

Britská tepelná jednotka BTU
U zemního plynu je 1 MMBtu (1 milion BTU, někdy se uvádí mmBTU; v těchto jednotkách je zemní plyn obchodován na komoditních burzách) konvenčně 1,054615 GJ. Naopak 1 GJ je ekvivalentem 26,8 m3 plynu při definované teplotě a tlaku. Tedy 1 MMBtu = 28,263682 m3 (za definovaných podmínek). Britská tepelná jednotka je tradiční jednotka energie v angloamerické měrné soustavě. 1 BTU odpovídá 1 055,05585 J. Je to přibližně takové množství energie, které je potřeba pro ohřátí 1 britské libry vody z 39,2 na 40,2 °F (ze 4 na 4,56 °C).

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/British_thermal_unit

Společnost Gazprom uvedla, že 1 milion BTU z LPG z USA vyjde na 6 dolarů včetně dopravy do Evropy a zpětného zplyňování, Gazprom ekvivalent tohoto množství prodává o dolar levněji.

Charif Souki, šéf americké firmy Tellurian, která s LNG obchoduje, tvrdí, že zkapalněný plyn nemá sloužit k tomu, aby nahradil tradiční plynovody, ale umožňuje trhu se zemním plynem větší flexibilitu.

„Plyn se nyní může přemístit tam, kde je potřeba. To je pro Gazprom největší výzvou,“ vysvětlil Souki, proč se Gazprom obává, že se trh se zemním plynem v Evropě navždy změní.

MM25_AI

Dále čtěte:

Tillerson: USA zareagují na ruskou odvetu na začátku září

Američané zvyšují LNG kapacity. Do pěti let budou světovou dvojkou

Do Polska v červnu připluje první loď se zkapalněným plynem z USA

Polsko už delší dobu dováželo plyn z Kataru, nyní bude nově připlouvat i z USA


  • Našli jste v článku chybu?