Menu Zavřít

Americká a jihokorejská armáda cvičí u počítače. Čína to kritizuje a Kim zuří

21. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Spojené státy a Jižní Korea dnes zahájily společné vojenské cvičení, kterého se účastní 17 500 amerických a 50 tisíc jihokorejských vojáků. Tyto manévry každoročně vyvolávají rozhořčení Severní Koreje, která je vnímá jako provokaci. Cvičení potrvá do 31. srpna.

Napětí mezi Pchjongjangem a Washingtonem se dále zvýšilo po dvou zkouškách severokorejských mezikontinentálních balistických raket minulý měsíc.

Společné jihokorejsko-americké manévry jsou počítačově simulované obranné cvičení, které je pořádáno každé léto. Zahrnuje i simulace, které mají obě země připravit na případnou válku s jaderně vyzbrojenou Severní Koreou. Obě země zdůrazňují, že se jedná o obranné cvičení, Severokorejci je ale přesto oficiálně považují za nácvik k invazi.

V neděli severokorejská média označila letošní manévry za „lehkomyslný krok, který by mohl rozpoutat nekontrolovatelnou etapu jaderné války“.


Přečtěte si o skutečném stavu americké výzbroje:

Trumpova atomová lež. Americký jaderný arzenál spíše zastarává

Na testovacím území White Sands v Novém Mexiku byl v roce 1945 uskutečněn první pokusný výbuch jaderné bomby


„Není v žádném případě úmyslem zvýšit tímto cvičením vojenské napětí na Korejském poloostrově. Tyto manévry se konají každoročně a mají obrannou povahu,“ řekl jihokorejský prezident Mun Če-in. „Severní Korea by neměla (cvičení) zneužít jako záminku k novým provokacím,“ dodal.

Manévry nezahrnují ostrou palbu, přesuny tanků či jakýkoli jiný nácvik boje v terénu. Během cvičení důstojníci místo toho sedí u počítačů a nacvičují, jak vést bitvu.

MM25_AI

Severní Korea často na manévry reaguje zbrojními testy. Loni Pchjongjang během manévrů otestoval balistickou střelu odpalovanou z ponorky a týden po skončení jihokorejsko-amerického cvičení uskutečnil svou pátou, zatím největší jadernou zkoušku.

Související články:

Trump slíbil, že si vyžádá souhlas Soulu před akcí proti Severní Koreji

Kam dopadne příští atomovka? V posledních letech se scénáře mění

Strach ze sousedů? Vyřeší to jaderné zbraně

Válka s KLDR není na spadnutí, scénáře ale existují


  • Našli jste v článku chybu?