Menu Zavřít

Americké dilema: politici se přou o válečné drony

25. 8. 2016
Autor: Archiv

Lidskoprávní organizace v USA protestují proti používání smrtících útoků bezpilotními letouny. Aby je vláda uklidnila, zveřejnila detaily tajné armádní legislativy.

Organizace American Civil Liberties Union (ACLU) koncem června zažalovala americkou vládu za to, že v armádních akcích využívá drony. Na využívání smrtících bezpilotních letadel prý nemají Spojené státy právo. Chybí totiž legislativa, která by stanovila, za jakých okolností je armáda může využívat.

Aby Bílý dům odpor zmírnil, rozhodl se zveřejnit některé části manuálu pro útoky na přímé teroristické cíle mimo území Spojených států.

„Je-li použití smrtící akce nutné, všechny vládní úřady a agentury vlády Spojených států amerických musí využít všechny dostupné možnosti,“ cituje portál businessinsider část doposud utajované směrnice.

Barack Obama přiznal, že drony omylem usmrtily 64 až 116 civilistů

Kritici dronů oponují, že právě fráze „všechny dostupné možnosti“ je příliš všeobecná a vůbec nevysvětluje, zda lze dron považovat za nevyhnutelnou možnost.

Zástupcům ACLU vadí, že válečné drony podléhají jen slabé kontrole člověka. Můžou si tak snadno splést civilní obydlí s válečným cílem a omezená je také schopnost velení ovlivnit jiné činy předem naprogramovaného stroje.

Manuál pro útoky armády a vládních úřadu podmiňuje jakýkoliv útok předchozím schválením odpovědné rady zřízené Kongresem, tedy například armádního velení. Komplikované popisy příručky však připouštějí nejasně formulované výjimky, které by mohly vést k selhání či zneužívaní útoků drony.

Civilní oběti

K podobným problémům už došlo v lednu, kdy americký dron při útoku v Pákistánu omylem usmrtil amerického a italského rukojmí. V případě jiného selhání zemřeli v prosinci 2014 v Jemenu při osvobozovací akci americký novinář Luke Somers a jihoafrický humanitární pracovník Pierre Korkie. Koncem roku 2010 nálet v Afghánistánu zabil britskou humanitární pracovnici Lindu Norgrovovou.

Barack Obama byl v červenci mediálním tlakem donucen přiznat, že drony omylem usmrtily 64 až 116 civilistů. Případů může být ještě víc, ale americká armáda útoky dronů pečlivě utajuje. O většině se veřejnost dozvídá pouze ze zdrojů jako Wikileaks.

Současná americká vládní politika prosazující širší zapojení dronů do bojových akcí vyvolala diskuzi také uvnitř demokratické strany.

Zdroj propagandy

„Nemyslím si, že bychom bez svolení Kongresu měli být v útočné válce proti Islámskému státu,“ uvedl viceprezidentský kandidát Tim Kaine. Prezidentská kandidátka Hillary Clintonová na rozdíl od svého kolegy útoky drony prosazuje a v případě zvolení by je chtěla zapojit do války s Islámským státem v Libyi.

Čtveřice vojáků s dvacetiletými zkušenostmi z armády koncem loňského roku vyzvala Baracka Obamu otevřeným dopisem, aby ustoupil od politiky zvyšování počtu válečných bezpilotních letadel. Podle nich drony často motivují islamisty k útokům podobným těm v Paříži. „Nemůžeme tiše sedět a sledovat tragédie, jako byla ta v Paříži, a přitom znát ničivé dopady, které má program používání dronů,“ uvedli v dopise.

MM25_AI

Podle mužů, kteří měli v armádě na starosti právě navigaci dronů, totiž smrtící útoky podporují pocity nenávisti živící terorismus a skupiny jako Islámský stát. Zároveň slouží jako základní nástroj pro nábor nových radikálů.


Čtěte také:

Američtí prodejci zbraní profitují na mexické válce s drogovými kartely

Teroristé nakupují na Slovensku. Díky liberálním zákonům

Jaderné závody nekončí. USA investují 450 miliard dolarů


  • Našli jste v článku chybu?