V reakci na častou střelbu v amerických školách některá zařízení instalují detektory agresivity. Mají upozornit na zvýšenou úroveň křiku. Organizace ProPublica testovala jejich účinnost a dospěla k tomu, že často chybně reagují například na kašel dětí. V jiných případech ani velmi hlasitý křik alarm nespustil. Odborníci navíc namítají, že proti střelcům toto zařízení nebude fungovat.
V amerických školách se začínají stále více používat detektory agresivity, jež mají upozornit na riziko fyzického násilí. Na trhu jsou dostupné výrobky od několika výrobců, kteří slibují, že dokážou minimalizovat projevy násilí ve školách, zejména riziko střelby.
Nezisková organizace ProPublica testovala jejich účinnost, výsledky jsou ale sporné. Detektor, který má v sobě zabudován mikrofon a nahrává hluk na chodbách nebo dalších společných místnostech školy, často reaguje chybně.
Na výkřiky simulující fyzické napadení v knihovně ve střední umělecké škole Franka Sinatry v newyorském Queensu přístroj nereagoval. Naopak ve škole Staples Pathways Academy ve Westportu ve státě Connecticut spustil planý poplach při hlubokém dívčím kašli. Na testování se podíleli studenti několika škol.
Detektory agresivity jsou ve Spojených státech nainstalovány asi ve stovce škol, používají se také v nemocnicích, bankách nebo obchodních centrech. Jejich popularita roste po celém světě. Nabízí je například nizozemská firma Sound Intelligence nebo kalifornská Louroe Electronics. Výrobci tvrdí, že detektory okamžitě upozorní bezpečnostní pracovníky, že hrozí konflikt. Rychlou akcí mohou zabránit vypuknutí násilí.
Mají se detektory agresivity používat i v českých školách?
Ochránci soukromí ale namítají, že se jedná o další invazivní metodu, jak sledovat studenty, která tragédiím masové střelby pravděpodobně nezabrání. Software umožňuje detektorům nahrávat zvuky a zpětně je analyzovat.
„Není jasné, že se tím vyřeší ten správný problém,“ uvedl Suresh Venkatasubramanian z univerzity v Utahu. Zaměřuje se na studium umělé inteligence a její využití ve veřejném prostoru.
Panují také pochyby o předpokladu, že fyzickému násilí předchází verbální agrese. „Nedokážu si představit, v jakých případech to bude užitečné,“ obává se Jillian Petersonová, odborná asistentka pro kriminologii na univerzitě Hamlin v Saint Paul v Minnesotě.
Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku
Psychiatrička Nancy Rappaportová z Harvardu se domnívá, že rozšíření těchto detektorů může podkopat důvěru studentů ve vedení školy a jejich odcizení. Takové řešení ale nenahradí práci s problémovými dětmi, které byly v minulosti pachateli střelby na školách.
Ředitel firmy Sound Intelligence Derek van der Vorst připustil, že detektory mohou vykazovat chybovost. Firma ale pracuje na neustálé aktualizaci softwaru, počet případů falešných alarmů se má snižovat. Zdůraznil ale, že školám poskytuje možnost jednat v případě násilí rychleji než bez těchto zařízení.
Dále čtěte:
Budoucnost nakupování aneb Velký bratr v košíku
Senioři pod kontrolou: technologické firmy reagují na stárnutí populace
Zaměstnanci firmy Huawei spolupracovali s čínskou armádou, píše Bloomberg