Technická analýza hovoří jasně: Je velká pravděpodobnost, že americké trhy v polovině listopadu klesnou. Proč? K poklesu se přiklání hned několik indikátorů. Je tedy aktuální růst jen korekcí klesajícího trendu? Přežijí býci zimu, nebo je vytlačí polární medvědi?
Autor: Flickr.com
V předchozím článku jsem poukázal na silnou medvědí divergenci mezi cenou a trendovým indikátorem MACD, která předcházela pádu indexu DJIA z července 2007. Propad indexu o cca 55 % byl těžko odhadnutelný, avšak signál (upozornění) od technické analýzy (TA) přišel v předstihu. Ve světle dnešních dnů je jasné, že TA může být platným pomocníkem. Posledně jsem v závěru slíbil aktuální pohled na současný stav akciového trhu prostřednictvím indexu DJIA. Je březnové minimum konečné, nebo současný růst je korekcí downtrendu z července 2007?
Můj osobní pohled:
* za 25 týdnů vzrostl DJIA o 50 %, pouze s mírnou korekcí, růst dál pokračuje, můžete se podívat do grafu, kolik takových vzestupů za stejné období bylo v historii…
* problémy krize se nevyřešily, zametly se pod červený koberec, na kterém se opět promenádují “celebrity“ v reflektorech medií
* státy převzaly ohromné závazky za soukromé subjekty na svá bedra
* viníkům se nic nestalo, což bude mít dle mne další principielní důsledky
* problematické rozpočty rozvinutých zemí (růst schodku veřejných financí)
* neschopnost vlád přijmout nutná, avšak nepříjemná, opatření, především z politických důvodů. To platí dlouhodobě. Akorát současné dění tuto neschopnost v budoucnu dále vyostří. Vzpomeňme třeba na návrh státního rozpočtu 2009, kde se uvažovalo s cca 5% růstem HDP…
* uvolnění přílišného množství peněz centrálními bankami, které různými způsoby nachází cestu na finanční trhy
* ukazatele technické analýzy
Toto vše mne vede spíš k přesvědčení, že současný růst je korekční. Podívejme se na obrázek 16.
Více na Investujeme.cz..