Menu Zavřít

Americký ministr zahraničí Tillerson končí. Trump ho nahradil šéfem CIA Pompeem

13. 3. 2018
Autor: čtk

Americký prezident Donald Trump dnes v čele ministerstva zahraničí USA nahradil Rexe Tillersona dosavadním šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mikem Pompeem. Hlavní americkou výzvědnou službu povede jako první žena v historii Gina Haspelová, dosavadní Pompeova zástupkyně.

Tillerson se dnes vrátil z cesty po afrických zemích, kterou o den zkrátil. Do Washingtonu přiletěl jen několik hodin před Trumpovým oznámením.

„Mike Pompeo, ředitel CIA, se stane naším ministrem zahraničí. Odvede fantastickou práci! Díky Rexi Tillersonovi za jeho služby! Gina Haspelová se stane novou ředitelkou CIA a první ženou vybranou (pro tuto funkci). Gratulace všem!“ napsal Trump na twitteru.

Pompeo je podle Trumpa „na této kritické křižovatce“ pro funkci v čele americké diplomacie tím pravým mužem. Podle činitelů Bílého domu chtěl prezident vytvořit nový tým před jednáním se Severní Koreou a řadou obchodních rozhovorů, které se očekávají.

O Tillersonově odchodu se spekulovalo od loňského října, kdy se objevily první informace o neshodách mezi prezidentem a ministrem zahraničí, který loni přišel do vlády z pozice šéfa ropné společnosti Exxon Mobil. Trump se s Tillersonem několikrát dostal do veřejného sporu, naposledy v pondělí se lišily jejich komentáře k politice Ruska. Veřejně ale dnes Trump odchod Tillersona nezdůvodnil.


Čtěte komentář Daniela Deyla: Jak Kim Čong-un všechny převezl

Kuřácký koutek Daniela Deyla


Tillerson z funkce oficiálně odejde k 31. březnu. Poté odejde z politiky.

„Nejdůležitější je zajistit hladký přechod v čele diplomacie v době, kdy země nadále čelí důležitým výzvám v politice i národní bezpečnosti,“ řekl Tillerson na tiskové konferenci ke svému odvolání. Konkrétně zmínil, že je třeba pokračovat v definování jasných vztahů s Čínou. Hodně práce je podle něj ještě třeba udělat v Sýrii a také v Iráku.

Tillerson rovněž varoval před pokračující politikou Ruska. „Zbývá ještě udělat hodně práce v reakci na znepokojující chování a kroky ruské vlády…Pokud budou pokračovat v jejich současném kurzu, tak je to pravděpodobně uvrhne do ještě větší izolace,“ řekl Tillerson.

bitcoin školení listopad 24

„Vrátím se do soukromého života jako běžný občan, jako hrdý Američan. Jsem pyšný, že jsem měl příležitost sloužit své zemi..Bůh žehnej Americe,“ zakončil svůj projev před novináři Tillerson.

Politické rošády Donalda Trumpa

2017

31. ledna - Trump uvolnil z funkce úřadující ministryni spravedlnosti Sally Yatesovou, která nesouhlasila s jeho dekretem dočasně zakazujícím vstup do USA obyvatelům sedmi muslimských zemí a pozastavujícím přijímání uprchlíků.

13. února - Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, jehož styky s ruským velvyslanectvím začal prověřovat Federální úřad pro vyšetřování (FBI), odstoupil z funkce po 24 dnech v úřadu. Bílý dům uvedl, že ho k tomu vyzval Trump, který prý v něj ztratil důvěru. V rezignačním dopise Flynn uvedl, že nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s Rusy.

5. dubna - Trump odvolal svého hlavního stratéga Steva Bannona z pozice stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí. Kontroverzního poradce mnozí označovali za nekompetentního, Bannon vedl do svého jmenování extremistický a xenofobní server Breitbart News.

9. května - Trump odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho údajně kvůli ztrátě důvěry a chybám při vyšetřování skandálu kolem elektronické pošty Hillary Clintonové. Jeho rozhodnutí vyvolalo kritické reakce. Podle názoru většiny amerických médií byl skutečnou příčinou Trumpův odpor k vyšetřování údajných zásahů Ruska do amerických prezidentských voleb, které mělo Trumpa zvýhodnit. Novým šéfem FBI se v srpnu stal Christopher Wray.

21. července - Trump jmenoval ředitelem komunikace Bílého domu svého příznivce a finančníka Anthonyho Scaramucciho. Na znamení nesouhlasu s jeho jmenováním rezignoval Trumpův mluvčí Sean Spicer, který post šéfa komunikace dočasně zastával od června, kdy podal demisi tehdejší ředitel Mike Dubke. Trump Scaramucciho po deseti dnech odvolal. Propustil ho prý na nátlak nového personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho.

28. července- Trump odvolal z funkce personálního šéfa Bílého domu Reinceho Priebuse, kterého ostře kritizoval krátce působící šéf Trumpovy komunikace Anthony Scaramucci, podle něhož Priebus stál za úniky informací z prezidentova okolí do médií. Novým personálním ředitelem jmenoval Trump dosavadního ministra vnitřní bezpečnosti Johna Kellyho.

2018

2. března - Kvůli „osobním důvodům“ rezignoval představitel USA pro severokorejské záležitosti Joseph Yun, který byl hlavním komunikačním kanálem Washingtonu s Pchjongjangem.

28. února 2018 - Rezignaci oznámila šéfka tiskového oddělení Bílého domu Hope Hicksová. Bývalá modelka odchod oznámila po slyšení ve sněmovním výboru pro tajné služby, kam byla pozvána kvůli vyšetřování ruských zásahů do předvolební kampaně. Hicksová na zásadní otázky odmítla odpovědět, avšak prohlásila, že v Bílém domě byla občas nucena pro dobro věci lhát. Tři týdny před oznámením rezignace se dostala do konfliktu s Trumpem poté, co sepsala prohlášení, v němž se Bílý dům zastal prezidentova vlivného poradce Roba Portera, který rezignoval kvůli obvinění z domácího násilí. Učinila tak bez konzultace s prezidentem.

7. března 2018 - Rezignoval hlavní ekonomický poradce prezidenta Trumpa Gary Cohn. Podle agentur rezignace souvisela s Cohnovým odporem k Trumpovu plánu na zavedení cla na dovoz oceli a hliníku do USA.

13. března - Trump nahradil v čele ministerstva zahraničí USA Rexe Tillersona dosavadním šéfem CIA Mikem Pompeem. CIA nově povede jako první žena v historii Gina Haspelová, dosavadní Pompeova zástupkyně.

Přečtěte si také:

Proč zazlívat Trumpovi Jeruzalém

Stěhování na výročí založení státu Izrael. USA přesunou ambasádu do Jeruzaléma v květnu

Esej: Mír proroka Donalda


  • Našli jste v článku chybu?