Menu Zavřít

Americký obchod povede Král bankrotů. Poradí si s levným čínským importem?

28. 2. 2017
Autor: Profimedia.cz

Novým americkým ministrem obchodu bude Wilbur Ross, jehož nominace hladce prošla Senátem. Protřelý byznysmen s přezdívkou Král bankrotů bude mít za úkol vyjednat změny v severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) a popasovat se s levným čínským importem.

Zatímco řada jeho budoucích kolegů prošla během senátního hlasování jen těsně, Ross neměl se schválením žádný problém. Příštího ministra obchodu podpořilo 72 senátorů, proti bylo jen 27. Vyslovilo se pro něj dokonce i několik demokratů.

Ross je dalším z řady miliardářů v Trumpově kabinetu, časopis Forbes odhaduje hodnotu jeho majetku na 2,5 miliardy dolarů. Nahromadil jej hlavně díky své strategii zachránit a restrukturalizovat krachující firmy, především v oblasti výroby, ocelářství a těžby. Díky tomu si vysloužil přezdívku Král bankrotů.

Ve této roli dokonce před časem vedl i obchodní jednání s Trumpem. V roce 1990 totiž zastupoval držitele dluhopisů v kasinu Taj Mahal v Atlantic City a podařilo se mu vyjednat takovou dohodu, která odvrátila bankrot kasina a navíc pomohla Trumpovi udržet nad ním kontrolu.

Rossova synergie s Trumpem v nové roli ale vyvolává spíše otázky. Mantra nového prezidenta ‚Amerika vždy na prvním místě‘ příliš nekoresponduje s dřívějšími aktivitami devětasedmdesátiletého miliardáře, který od roku 2004 kvůli optimalizaci svých investic „vyvezl“ 2400 pracovních míst z USA do zahraničí.

Prvním Rossovým úkolem přitom bude vyjednání změn v dohodě NAFTA, kterou Trump kritizoval právě proto, že vybízí americké společnosti, aby přesouvaly výrobu do ciziny a je tudíž nevýhodná pro americké pracovníky.


Trumpův bezpečnostní poradce rád zpochybňuje nadřízené. Čtěte více:

 Herbert Raymond McMaster, bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa


Kromě toho dostane Ross na starosti i vytvoření lepších podmínek pro americké společnosti, které bojují s levným čínským importem. Právě v této otázce se hodně angažoval Trumpův ekonomický poradce Peter Navarro, který navrhoval kontroverzní plošný tarif ve výši 45 procent na veškerý čínský dovoz, jímž se pak Trump v kampani několikrát oháněl. Nový ministr obchodu ale takové opatření odmítá a podle některých expertů se stane Navarrovou protiváhou.

Pod Rossovým vedením by se Spojené státy zřejmě neměly dostat do obchodních válek, kterých se kvůli Trumpově rétorice někteří obávají. „Jsem pro obchod, ale pro rozumný obchod,“ říká Ross, který z obchodních dohod USA s dalšími zeměmi vždy uměl těžit. Takto využil například dohod s Mexikem nebo právě Čínou.

Schopnost zajistit pro sebe to nejlepší za jakýchkoliv podmínek je jedním z kritických argumentů na adresu příštího ministra obchodu. „Wilbur Ross je prototypem papaláše, který myslí jen na sebe,“ tvrdí demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, která se nedávno stala terčem zájmu, když ji kvůli kritice kandidáta na ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse umlčeli republikánští senátoři.


Trump je nejbohatším prezidentem v historii USA. Má o miliardu víc než všichni dohromady:

Donald Trump


Podobně jako ministr zahraničí Rex Tillerson i Ross vyvolává pochybnosti kvůli údajnému napojení na Rusko. Demokratičtí senátoři zkritizovali Bílý dům za to, že neposkytl odpovědi na otázky ohledně Rossovy dřívější pozice v radě největší Kyperské banky Bank of Cyprus, která obchodovala s ruskými investory, včetně těch blízkých Vladimiru Putinovi.

WT100

Právě Kypr loni Ross vyzval k tomu, aby vytěžil z rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii a okamžitě zavedl liberálnější finanční pravidla, která by mu přinesla výhodu při podle něj nevyhnutelném stěhování podniků z Británie. Samotný brexit pak označil za „dar od Boha“ pro ostatní státy.

O Trumpových ministrech dále čtěte:

Zjednodušit a osekat: americká diplomacie podle Tillersona

Stavitel Trumpovy zdi: tvrdý generál s lidským přístupem

Sejměte je všechny! S Trumpovým ministrem obrany si nezahrávejte

Do jmenování americké ministryně školství musel zasáhnout viceprezident Pence


  • Našli jste v článku chybu?