Menu Zavřít

Americký příběh

5. 4. 2005
Autor: Euro.cz

Dnešní multimilionář začínal jako prodejce stavebního spoření

Původně se zakladatel německé společnosti AWD Carsten Maschmeyer (45) chtěl stát sportovním lékařem. Plány mu změnila dovolená po maturitě v roce 1978, kterou si užíval na tuniské pláži. O dva metry dál se rekreoval zaměstnanec spolkových drah a příležitostný finanční poradce ÖVB Jürgen Kosian. „Za šest hodin týdně si vyděláš až čtyři tisíce marek měsíčně,“ lákal Maschmeyera. Maschmeyer se nechal přemluvit a souběžně se studiem začal prodávat stavební spoření pro ÖVB. Během tří měsíců se stal nejúspěšnějším prodejcem tohoto finančního produktu v celé firmě.

Nejmladší ředitel.

„Maschmeyer se projevil jako prodejní génius a finanční poradenství se ukázalo být zlatým dolem,“ napsal o zakladateli AWD německý WirtschaftsWoche. Úspěchů v poradenství ale dosahoval na úkor studia medicíny, které proto musel v roce 1982 opustit. Byl to pro něj prý šok, ale o to více se mohl věnovat prodeji finančních produktů. Ve čtyřiadvaceti letech se stal nejmladším zemským ředitelem ÖVB a vydělával kolem dvou set tisíc marek měsíčně, někdy dokonce dvojnásobek. Z této pozice řídil v Hannoveru a v okolí tisícovku konzultantů.

Vstup na burzu.

Po převzetí ÖVB pojišťovací skupinou Deutscher Ring v roce 1987 si Maschmeyer nechal vyplatit odstupné a příští jaro založil společnost podnikající v oblasti finančního poradenství AWD. U ÖVB, odkud s ním odešlo 150 lidí, však poznal i svoji manželku. Bettina, někdejší mládežnická mistryně v plavání s ploutvemi, má dnes na řízení AWD značný vliv. „Kdo chce u AWD uspět v topmanagementu, musí nejdříve obstát při večeři s ní. Uchazečům Maschmeyer říká - kdybych zítra najel autem do stromu, musíte umět vycházet s mojí ženou,“ píše WirtschaftsWoche. Významným předělem byl pro firmu rok 1998, kdy vznikl holding AWD. O dva roky později jej Maschmeyer uvedl na burzu. Tímto způsobem společnost získala kapitál v hodnotě 500 milionů eur, jež investovala do akvizic společností podobného zaměření. V Německu koupila specialistu na podílové fondy tecis, ve Velké Británii finanční poradce Carrington Carr, Thompson's a Chase de Vere. Následovaly akvizice ve střední a východní Evropě - rakouské ECG a české společnosti Finance.EU, která se 1. ledna letošního roku přejmenovala na AWD Česká republika.

Dbejte na nezávislost.

Pro Maschmeyera je důležitá nezávislost poradenství a soustředění jen na distribuci finančních produktů. „Distribuce je nejvýnosnější částí prodeje finančních produktů. Sami žádné investiční či pojišťovací instrumenty nevyrábíme, a to nám zaručuje nezávislost a široké produktové portfolio,“ řekl týdeníku EURO. V tomto duchu motivuje i zaměstnance AWD. „Naši poradci dostávají za stejný produkt stejné peníze, není podstatné, od které pojišťovny či banky pocházejí,“ podotýká Maschmeyer, který ve firmě, jež loni vybrala v jedenácti zemích Evropy 691 milionů eur ve formě zprostředkovatelských provizí, donedávna držel kontrolní balík 51 procent. V polovině března dvacet procent společnosti prodal padesátce institucionálních investorů. Německá média uvádějí, že za ně dostal 200 milionů eur. Zbylých 31 procent, která si Maschmeyer ponechal, dosahuje při současné ceně akcie AWD kolem 35 eur hodnoty přes 400 milionů eur.

MM25_AI

Běžec dlouhých tratí.

Maschmeyer, dnes osobní přítel německého kancléře Gerharda Schrödera, kterému dokonce v roce 1998 financoval volební kampaň, je dlouhodobě velmi dobře zabezpečen. Touha rozšiřovat impérium AWD jej přesto neopouští. Jako by jej poznamenalo nepříliš utěšené dětství. „Příliš hluboko je v něm zakořeněn dojem z dětství stráveného ve finančně těsných poměrech. Maschmeyer, nemanželské dítě, žil s matkou v domově pro matky s dětmi. Když pracovala, o malého Carstena pečovaly pracovnice domova. Matka byla kromě toho velmi přísná, a našla-li chyby v jeho domácích úkolech, musel okamžitě domů z hřiště. Sportem Maschmeyer ventiloval napětí, dokonce se stal několikanásobným mládežnickým oblastním šampionem v běhu na střední a dlouhé vzdálenosti. Dodnes prý běhá téměř každý druhý den,“ píše německý týdeník WirtschaftsWoche.

Prostor na trhu.

Právě vytrvalost bude Maschmeyer při dobývání českého trhu finančního poradenství potřebovat - z hlediska počtu spolupracovníků je totiž AWD s pěti stovkami zprostředkovatelů pouze trojkou tuzemského trhu nezávislých finančních poradců. Vévodí mu se třemi tisícovkami poradců někdejší Maschmeyerův zaměstnavatel - společnost ÖVB. V celoevropském obratu ji Maschmeyer již předběhl. Zda se mu to povede i v Česku, ukáže teprve čas. „Prostor na trhu pro nezávislé poradenské sítě existuje a zvětšuje se,“ potvrzuje sekretář české Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců Martin Gardavský.

  • Našli jste v článku chybu?