Rubio ve svém požadavku adresovaném Trumpově vládě uvedl, že u PPF bylo v minulosti zaznamenáno, že společnost v rámci Česka jednala jako čínský zástupce. Senátor rovněž upozornil na to, že telekomunikační společnosti vlastněné firmou PPF spolupracují s čínskou firmou Huawei na rozvoji mobilních sítí páté generace (5G).
PPF se brání
PPF se ohradila a tvrdí, že americký zákonodárce vychází z nepravdivých informací. “Rozumíme zájmu pana senátora Marca Rubia, bohužel ve svém dopise vychází z nepravdivých informaci o PPF, které mu poskytl český politik Pavel Fischer. V dopise nesedí základní informace: například není pravda, že společnost CME operuje na 90 milionovém trhu - ve skutečnosti není ani poloviční. Stejně tak není pravda, že PPF prosazuje technologie Huawei, ve skutečnosti je v loňském roce získala v rámci nákupu telco operátorů od norské společnosti Telenor,” napsala PPF ve svém prohlášení. Rubia chce kontaktovat a poskytnout mu “pravdivé informace o svém podnikání”.
PPF dodala, že společnost v současnosti působí ve 24 zemích na třech kontinentech a že její akcionáři a vrcholový management zastávají principy svobody, liberální demokracie a volného trhu. “Ze skutečnosti, že podnikáme také v Číně, kde stejně jako my podnikají tisíce dalších západních firem, nelze vyvozovat nic o našem světonázoru. Naopak: jako lidé, kteří nemalou část svého života prožili v totalitním komunismu, si extrémně vážíme svobody projevu,” uvedla firma.
Telekomunikační gigant AT&T ovládá CME přes společnost Warner Media. Pokud ve čtvrtek akcionáři CME prodej PPF schválí, budou muset transakci potvrdit ještě regulační orgány. Obchod by mohl být dokončen v polovině letošního roku, poté bude PPF firmu CME plně ovládat. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard korun).
O návrhu prodeje CME do rukou PPF budou ve čtvrtek na mimořádné valné hromadě hlasovat akcionáři mediální společnosti CME.