Washington čínskou firmu obviňuje, že představuje bezpečnostní riziko a že může čínským úřadům pomáhat se špehováním lidí. Firma to dlouhodobě odmítá, postoj americké vlády ale nepříznivě ovlivnil prodej smartphonů Huawei ve světě a podkopal i prodej síťových zařízení, kterých je Huawei předním světovým dodavatelem.
V přepočtu na americké dolary tržby za loňský rok dosáhly 123 miliard, zatímco firma si dala za cíl tržby 135 miliard dolarů. Výpadek 12 miliard dolarů pak šéf společnosti Eric Sü dává do souvislosti právě se zavedením sankcí proti firmě. "Naše podnikání zůstává nadále velmi stabilní,” dodal Eric Sü s tím, že společnost bude zlepšovat svou konkurenceschopnost.
Přetahovaná o vývojáře aplikací. Huawei nabízí více peněz než Google
Spojené státy se snaží přesvědčit své spojence, aby zařízení firmy Huawei neodebírali. Postoj jednotlivých zemí se ale liší, v Evropě státy účast firmy při budování sítí páté generace (5G) většinou umožňují, avšak stanovují si přísné podmínky.
Čínští představitelé tvrdí, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zneužívá zákona o národní bezpečnosti k tomu, aby se zaváděním sankcí zbavila konkurence a chránila americké technologické firmy.
Růst tržeb za loňský rok je zhruba v souladu s výsledkem za rok 2018, kdy společnost Huawei zvýšila tržby o 19,5 procenta. Zisk se ale zvýšil výrazně méně, v roce 2018 totiž jeho růst činil 25 procent.