Menu Zavřít

Amerika si koleduje o obchodní válku

11. 10. 2012
Autor: Redakce

Výbor pro zpravodajské služby, který náleží pod Sněmovnu reprezentantů amerického Kongresu, vydal zprávu, v níž označil čínské firmy Huawei a ZTE za bezpečnostní hrozbu pro USA. Zatímco západní média hledí na tento krok s opatrným pochopením, reakce Číny, již ukazuje oficiální list China Daily, je pochopitelně ostrá. Vzhledem k tomu, že obě společnosti jsou velkými hráči na globálním technologickém trhu, jde o dost výbušný spor.

Financial Times: Zacíleno na Huawei

Nestává se často, že by americký Kongres ukazoval prstem na společnosti, jež mají být na indexu. Ale právě to se v tomto týdnu stalo Huawei a ZTE, čínským telekomunikačním firmám s podezřelými vazbami na armádu. Jelikož většina důkazů ze zprávy byla utajena, těžko se zbavit obavy, že je též motivována plíživým protekcionismem.

Ale Huawei a ZTE nejsou obyčejné firmy a Čína není typický partner. V době rostoucích obav z kybernetických útoků musejí firmy přijmout břímě otevřenosti větší kontrole. Konkrétně majetková struktura Huawei zůstává tajemstvím. Její zakladatel je bývalým důstojníkem Lidové osvobozenecké armády a její šéf byl napojen na bezpečnostní služby.

Firma napojení odmítá, ale ta tvrzení jsou znepokojující. Dokonce i tam, kde Huawei na trh pustili, například v Británii, jsou z přítomnosti firmy nervózní. Ale Kongres a Bílý dům musejí zachovat smysl pro rovnováhu. Zpráva doporučuje zakázat firmám jakékoli fúze a akvizice a také účast na vládních zakázkách. To oběma gigantům světového telekomunikačního trhu nechává prostor jen k paběrkování.

Odvetná opatření proti velkým americkým firmám ze strany Číny nelze vyloučit. Nepomáhá ani aktuální politické klima. Obě země procházejí velmi odlišnými typy politické změny v kulisách zpomalující světové ekonomiky. Obchodní třenice nepotřebuje ani jedna z nich.

Computerworld: Lepší důvod, proč se vyhnout Huawei

Zatímco zpráva amerického sněmovního výboru pro zpravodajské služby ostřeluje společnost Huawei kvůli neprůhledným vazbám na čínskou vládu, větší hrozbu může představovat to, co je schováno uvnitř jejích routerů. Berlínský bezpečnostní výzkumník Felix Lindner se zaměřil na software, jímž jsou vybaveny routery Huawei určené pro domácnosti a menší firmy. Kvalita kódu podle něj odpovídá úrovni devadesátých let.

Bezpečnostních problémů je v softwaru celá řada. Lindner své závěry publikuje do atmosféry zjitřené zmíněnou výbušnou zprávou. Byť neuvádí nic konkrétního, v zásadě se s ní dá souhlasit, a to právě z důvodů, které předkládá Lindner. Je docela možné, že dokonce i jednoduchá chyba v kódování je tím, co umožňuje obvinit společnost Huawei ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami.

Je obecně velmi těžké rozlišit, co je v kódu pouhým nedostatkem co záměrně vystavěnou cestičkou do nitra systému. Pokud například bezpečnostní expert objeví vývojářský účet, který nebyl vymazán před dokončením routeru, kritikům to dává dostatek munice pro tvrzení, že společnost konala v tajné dohodě s další zainteresovanou stranou. Kdo nechce řešit absurdní otázku, zda je diletantský kód šlendrián, nebo záměr špionů, měl by se routerům Huawei vyhnout.

China Daily: Zpolitizovaná obvinění

V době stagnace světové ekonomiky se některé státy uchylují k protekcionismu. Ale je přímo šokující slyšet, že USA navrhují uzavření domácího trhu pro čínské firmy. Zpráva kongresového výboru uvádí, že čínské firmy Huawei a ZTE představují bezpečnostní hrozbu pro USA.

Taková obvinění neobstojí, jen poskvrní image samotných Spojených států a sníží zájem čínských firem o podnikání v USA. Obě firmy, jež patří k předním světovým dodavatelům telekomunikačního vybavení, rozšířily svou působnost na 140 zemí. Firmy jsou soukromé, vyrostly díky podnikatelskému umu a inovacím a svého postavení dosáhly skrze principy tržní ekonomiky. Ovšem v USA nejsou pod zvýšenou kontrolou poprvé.


Čtěte také:

Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje kongres USA

Kanada vyloučí Huawei z výstavby vládní sítě

bitcoin školení listopad 24


Již v minulosti američtí zákonodárci blokovali několik obchodů mezi těmito dvěma firmami a jejich americkými partnery. Novinkou není ani to, že je čínská společnost označena za bezpečnostní hrozbu. Plán čínské ropné společnosti ucházet se o firmu Unocal skončil nařízením z Washingtonu, které se rovněž odvolávalo na národní bezpečnost. V probíhající americké prezidentské kampani se vinění Číny z amerického marasmu stává stále frekventovanějším nástrojem.

Ale oba kandidáti by si měli uvědomit, že spoutáním čínských firem tvorbě pracovních míst v USA nepomohou. Ať nechají byznys byznysem a přestanou zatahovat Čínu do boje o Bílý dům.

  • Našli jste v článku chybu?