Biotechnologická jednička pozve analytiky a investory,..
..aby jí pomohli šířit nadšení pro její výzkumný a výrobní program – a také pro její akcie. Zabere to?
Společnost Amgen je zvyklá na své vedoucí postavení ve světě biotechnologických firem. Ve srovnání s jejím loňský obratem ve výši 8,4 miliardy dolarů jsou tržby nejvážnějších konkurentů trpasličí. Ale co se týče inovací, není na tom firma nijak slavně. Nejlépe se prodává její první lék Epogen z roku 1989 určený k léčbě anémie. Když před třemi lety nastoupil do čela výzkumného oddělení Amgenu Roger Perlmutter, bylo proto jeho prvním úkolem dodat inovačnímu programu nové síly. Pro své laboratoře získal experty na všechno od rakoviny až po mozková onemocnění. Zároveň začal obstarávat licence na slibné molekuly od jiných biotechnologických firem, tedy něco, čemu se firma dříve vyhýbala. “Amgen se pořádně změnil,” souhlasí Perlmutter.
Perlmutterovo poselství však ještě musí oslovit ty nejvíc skeptické klienty: investory z Wall Street. Za posledních dvanáct měsíců vyletěl index biotechnologických společností na americké burze o sedmdesát procent. Nicméně akcie Amgenu se za stejné období posunuly jen o třináct procent na 63 dolarů – bez ohledu na loňský zisk 2,4 miliardy dolarů a tržby, které vyskočily o 51 procent. Za zdrženlivostí investorů stojí neodbytná otázka, zda Amgen má nebo nemá ve vývoji dostatek kvalitních produktů, které silný růst dokážou udržet. “Musíme si být jisti, že výzkumný program má dostatečnou šířku i hloubku,” tvrdí Kris H. Jenner, ředitel fondu T. Rowe Price Health Sciences.
Analytiky zřejmě překvapí, až se dozvědí, jaké šíře výzkumný program Amgenu ve skutečnosti dosahuje. Firma dosud byla ohledně svého výzkumu dosti tajnůstkářská, ale Perlmutter a generální ředitel Kevin W. Sharer rozhodli, že dozrál čas pro zvednutí opony. A tak 23. března Amgen uspořádá svůj úplně první “den výzkumu a vývoje” pro analytiky a investory, kteří doufají, že uslyší konkrétní údaje o méně známých experimentálních léčivech firmy.
ZAMĚŘENÍ NA PARKINSONOVU CHOROBU
Jednou z nepříliš prozkoumaných oblastí, jimž se Amgen věnuje, jsou onemocnění mozku a nervového systému. Jeho nejnadějnějším léčivem je protein GDNF, který nyní absolvuje druhou fázi zkoušek při léčbě Parkinsonovy choroby, jež postihuje zhruba jeden milion Američanů. Při zkouškách se GDNF vpravuje přímo do té části mozku, kde nemoc vzniká. Pacienti ani lékaři nevědí, kdo dostává lék a kdo placebo – ale někteří odborníci tvrdí, že je to již zcela zjevné. “Jeden z mých pacientů trpěl silným třesem obou rukou a teď je zcela v normálu,” uvádí Michael Hutchinson, docent neurologie na Newyorské univerzitě, která je jedním z míst, kde se zkoušky provádějí. “Nemyslím, že jde o placebo.” Přestože Amgen nechce další plány komentovat, lékaři říkají, že stěžejní třetí fáze zkoušek může začít do konce roku.
V oblasti léčby bolesti – stejně jako v případě Parkinsonovy choroby – Amgen o slibných výsledcích dosud jen mlčel. Perlmutter, veterán firmy Merck & Co., uvádí, že Amgen možná bude brzy připraven zahájit klinické zkoušky přípravku k léčbě neuropatické bolesti, k níž dochází tehdy, když poraněné nervy vysílají chybné signály do mozku. Pro některé pacienty tak může být i ten nejjemnější dotyk doslova mučením. Takové bolesti jsou běžné u starších osob a u lidí s cukrovkou, což z nich činí jeden z nejsledovanějších cílů ve farmaceutickém průmyslu.
U všech nových výzkumných programů bude Amgen soutěžit s velmi schopnými soupeři. Například v oblasti léčby zánětů se Amgen i jeho největší konkurent Johnson & Johnson (J&J) zaměřují na enzym s názvem p38. Tato molekula představuje velice slibný předmět výzkumu, protože pravděpodobně zodpovídá za spouštění některých signálů vedoucích k zánětu. Takže lék, který jim dokáže zamezit, bude zřejmě účinnější než současné produkty, jako je vynikající lék Amgenu s názvem Enbrel, používaný k léčbě revmatoidní artritidy. Společnost J&J vydala loni 2,4 miliardy dolarů na nákup firmy Scios, jejíž první lék působící na enzym p38 je ve druhé fázi zkoušek.
Právě akvizice firmy Scios společností J&J tvoří poslední kapitolu legendární rivality mezi tímto farmaceutickým gigantem a Amgenem. Od roku 1985, kdy Amgen předal společnosti J&J většinu práv na svůj nejvýznamnější lék proti anémii, zuří mezi oběma firmami tuhý marketingový boj. V poslední době Amgen získává převahu: tržby za novou verzi léku s dlouhodobým účinkem a názvem Aranesp se v posledním čtvrtletí letošního roku více než zdvojnásobily až na pět set milionů dolarů. Naopak prodej Procritu, který vyrábí J&J, ve stejném období o dvanáct procent klesl. Pro J&J ovšem dnes pracují takové firmy jako Scios, a tak bude muset Amgen bojovat ještě usilovněji. “J&J je teď lepší, rychlejší a rozhodnější,” přiznává generální ředitel Sharer.
Na výzvy, jimž Amgen čelí, nejsou drobné úspěchy dostatečnou odpovědí. Wall Street si jen zívla, když společnost 8. března získala od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv schválení na Sensipar, přípravek k léčbě poměrně vzácné poruchy štítné žlázy.
Amgen si velice nutně potřebuje vybudovat pozice v nejvýznamnějších oborech, jako je léčba rakoviny. Firma vyniká podpůrnými léky, kdy pro pacienty podstupující chemoterapii nabízí léky proti anémii a infekcím. Nyní pracuje na různých molekulách k léčbě nemoci samotné, včetně léku na rakovinu tlustého střeva, který Amgen vyvíjí ve spolupráci s firmou Abgenix. Podobně jako nedávno schválený Erbitux od firmy ImClone Systems je také u přípravku Amgenu účinnou složkou protilátka, která inhibuje EGF, což je protein způsobující růst některých druhů nádoru. Rozdíl tkví v tom, že lék Amgenu je vyroben pouze z lidských buněk, takže bude vyvolávat méně alergických reakcí než Erbitux, u nějž jsou zdrojem částečně myší buňky. Amgen zahájil v lednu proces žádosti o třetí fázi zkoušek, ale ještě musí vyjasnit rozvrh studie. Analytici doufají, že další podrobnosti získají na březnovém setkání.
Změna firemní kultury Amgenu také pomůže. Pod vedením Perlmuttera se společnost oprostila od své nedůvěry ke všemu, co sama nevyvinula, a probírá seznamy léčiv v raném stádiu vývoje, k jejichž výrobě by mohla získat licenci od začínajících biotechnologických firem. V loňském roce uzavřela licenční smlouvu v hodnotě 125 milionů dolarů s firmou Tularik – jde o společnost z jižní části San Franciska, která vyvíjí několik léčiv proti rakovině. Její generální ředitel David V. Goeddel říká, že byl doslova v šoku, když Roger Perlmutter z Amgenu svolil k osobní návštěvě Tulariku, kde strávil celý den seznamováním s firemními projekty. Potom celý obchod rychle uzavřel, čímž odrazil další velkou farmaceutickou firmu, která se o Tularik také zajímala. “Amgen postupoval extrémně rychle,” připouští Goeddel. Noví partneři již společně objevili dvě potenciální možnosti v léčbě rakoviny, přičemž jedna z nich by mohla být připravena k preklinickým zkouškám v příštím roce.
Generální ředitel Sharer plně podporuje Perlmutterovu snahu o rozdmýchání výzkumného programu Amgenu. Někdy zcela nečekaně a z momentálního popudu sedne do letadla a vyrazí s Perlmutterem na námluvy za licenčními partnery. “Je velmi důležité, aby Amgen zůstal hbitý,” říká. “Musíme být rychlí, rozhodní a pružní.” Před firmou ovšem stojí ještě jeden úkol: přesvědčit investory, že má dobře naolejované soukolí výzkumu a dokáže udržet náskok před konkurencí.
Amgen rozšiřuje svou výzkumnou síť Nejvýznamnější léky firmy se blíží k hranici svého prodejního potenciálu, a tak Amgen rychle rozšiřuje oblast výzkumu. Zde jsou některé z projektů této špičkové biotechnologické firmy:
- ZÁNĚTLIVÁ ONEMOCNĚNÍ A IMUNOLOGIE - Amgen zkoumá molekulu, která potlačuje enzym způsobující záněty. Možná přinese pacientům stejnou úlevu jako jeho lék proti revmatoidní artritidě Enbrel – nebo jej dokonce předčí.
- ONKOLOGIE A HEMATOLOGIE - Preparát Amgenu prochází třetí fází zkoušek při léčbě rakoviny tlustého střeva a má šanci ukrojit zisků firmy ImClone Systems z prodeje Erbituxu. Analytici jsou také nadšeni lékem Amgenu, který podporuje tvorbu krevních destiček a může tak zamezit nekontrolovatelnému krvácení.
- CUKROVKA A SOUVISEJÍCÍ CHOROBY - Amgen zaplatil 86,5 milionu dolarů za licenci na lék švédské biotechnologické firmy Biovitrum. Molekula inhibuje určitý enzym, což může napomoci snížit hladiny glukózy v krvi některých pacientů s diabetem.
- NEUROLOGIE - Nejslibnější látkou Amgenu v této oblasti výzkumu je protein GDNF, který při počátečních zkouškách potlačil symptomy Parkinsonovy choroby a brzy zřejmě půjde do třetího stádia klinických zkoušek.
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
Překlad: Jaroslav Hejzlar, www.LangPal.com