Záplava děsivých ekonomických dat a další problémy kolem evropské dluhové krize přesvědčily ekonomy londýnské City k názoru, že blok zemí s jednotnou měnou se s největší pravděpodobností znovu potopí do recese. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na průzkum mezi 65 ekonomy.
Foto: Profimedia.cz
Podle ekonomů je nyní až 60procentní šance, že se eurozóna bude muset znovu potýkat s recesí. Ještě v říjnu byla podle přesvědčení ekonomů taková šance „jen“ 40procentní. I když průzkumy podnikatelských nálad v minulých týdnech ukázaly, že k ekonomickému propadu již dochází, ekonomové podobné situace jako je nyní obvykle neradi nazývají recesí. Evropa se ocitla v recesi již v roce 2008 mnohem dříve, než většina ekonomů dokázala určit její začátek.
Dokonce i nový prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi na posledním zasedání bankovní rady ECB minulý čtvrtek uvedl, že na konci roku by mohla nastoupit „mírná recese“. Pokud však taková situace nastane, bude podle agentury Reuters existovat možnost, že se vývoj zvrtne v mnohem horší.
Náklady na dluhovou službu Itálie vylétly ve středu na úroveň, která naznačuje, že země bude muset v brzké době požádat o záchranu, kterou si ale Evropa nemůže dovolit. A již dohodnutá pomoc Řecku, která měla být klíčovým prvkem v řešení evropské dluhové krize, stále visí ve vzduchu.
“Eurozóna míří k recesi,“ prohlásil Petter Lundvik, analytik Handelsbanken. “Už tu máme úvěrovou krizi a máme tu velkou nejistotu kolem investic a nákupů dražšího zboží,“ dodal.
Zatím si nikdo s oslovených ekonomů nemyslí, že by recese již nastala. Ta je totiž definována jako pokles ekonomiky ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Podle konsenzu však ekonomika eurozóny v tomto čtvrtletí propadne o 0,1 procenta. Počet ekonomů, kteří se domnívají, že hospodářství eurozóny ve čtvrtém kvartálu poklesne, vzrostl. Nyní si to myslí 21 analytiků z 34 oslovených. V říjnu bylo o tom přesvědčeno jen 12 z 41 analytiků.
Ve srovnání s tím je například výhled americké ekonomiky mnohem lepší. Riziko pádu do recese je tam podle ekonomiky pouze čtvrtinové. Británie, jejíž ekonomika je s eurozónou svázána, čelí také růstu rizika recese, nyní hrozí ze 40 procent. Ekonomové navíc již počtvrté za sebou snížili každoměsíční odhad vývoje hospodářství eurozóny v roce 2012. Nyní se domnívají, že by ekonomika zemí s jednotnou měnou mohla vzrůst o 0,5 procenta, což je podstatně méně, než 1,6 procenta odhadovaných pro tento rok. Ještě v září se analytici domnívali, že v příštím roce vykáže hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny růst 1,2 procenta.
Za této situace se ekonomové domnívají, že by mohla Evropská centrální banka znovu snížit úrokové sazby na počátku příštího roku. Již minulý čtvrtek přitom ECB přistoupila k překvapivému kroku a sazby snížila na 1,25 procenta. Pokud se úrokové sazby dostanou zpět na rekordně nízkou úroveň jednoho procenta, analytici očekávají, že tam zůstanou nejméně do poloviny roku 2013. Klesá navíc obava z růstu inflačních tlaků a ekonomové jsou přesvědčeni, že současná inflační úroveň na třech procentech se pohodlně dostane pod dvouprocentní hranici ECB již ve druhém čtvrtletí příštího roku.