Mezi pivaři panuje mnoho mýtů, legend a nesmrtelných rad. Jednou z těch častějších bývá ta, že k některým pivům je třeba se propít. U mladého Andělského pivovaru by se tato mantra mohla o něco pootočit — tady se velmi dobrou produkcí sládka Adama Roudnického člověk musí nejdřív propít, aby přestal vnímat razantní zaváhání a nedostatky obsluhy.
Než jsme si s Roudnickým sedli do jednoho z klenutých sklepních traktů pivovarské restaurace, do oka nám padlo několik odstavených a zvětralých půllitrů přímo pod kohouty výčepu. Nepochodili jsme ani s žádostí o šnyt, který byl zřejmě nad možnosti výčepního. V pivovarské restauraci tohle překvapí dvojnásob.
Co se samotné produkce týče, ta je díky perfekcionistickému přístupu Roudnického na vysoké úrovni. Jako sládek začínal v dnes už nefungujícím pražském pivovaru U Dobřenských, odkud se v roce 2018 přesunul k Andělu. Premiérovou várku tady založil 15. ledna 2019. „První rok hodnotím hodně úspěšně“ těší Roudnického. Pivovar s 250litrovou varnou v přízemí a šesti tanky, kde pivo kvasí a odkud se i čepuje, se velmi rychle dostal na svou maximální kapacitu. „Na začátku jsme si řekli, co budeme vařit, a to platí dodnes,“ pyšní se Roudnický. Pivovar produkuje jen svrchně kvašená piva — i proto, aby se pivo ve sklepě rychle točilo a jeho ležení netrvalo příliš dlouho.
Během našeho povídání jsme jako první otestovali kalný speciál NEIPA 15°. Pivo má krásnou ovocnou vůni, v lehké a plné letní chuti se promítá svěžest exotického ovoce a především velmi výrazná hořkost (na stupnici IBU se podle Roudnického pivo pohybuje mezi hodnotami 45 a 50), což dokazuje velmi bohaté chmelení. Pitelnost je dobrá.
Zaujal nás i tmavý Stout 17,5°. Do speciálu kategorie English Sweet Stout se přidává dusík, aby pěna měla lavinový efekt, ve vůni se prezentuje kávovost, v hebké chuti problikává hořkost a svěžest. I v tomto případě lze mluvit o velmi dobré pitelnosti. •