Menu Zavřít

ANDREJ BABIŠ

15. 12. 2001
Autor: Euro.cz

CV Manažera roku 2001

Andrej Babiš
Generální ředitel a majitel 45 procent akcií soukromé švýcarsko-české společnosti Agrofert, který podniká v chemickém, zemědělském a potravinářském sektoru. Většinu akcií vlastní společnost Ameropa.
Sirma Agrofert, která byla založena v roce 1993, v současnosti sdružuje několik desítek společností a zaměstnává na dvanáct tisíc lidí. Patří mezi nejvíce prosperující skupinu podniků v Česku: v roce 1998 před zdaněním vydělala 873 milionů korun, o rok později 1,292 miliardy korun, loni 2,418 miliardy a předpoklad na letošní rok činí kolem tří miliard před zdaněním. Úvěry skupiny podle Babiše k 31. říjnu 2001 činily kolem pět miliard korun. Zpočátku byl Agrofert financován především americkou Citibank. „Všechny zdroje na investice byly generovány ze zisku a z dlouhodobých úvěrů, které jsou včas a beze zbytku spláceny,“ říká Babiš. Firma nevyplácí dividendy, takže zisky zůstávají v Česku a reinvestují se. Narodil se v Bratislavě v roce 1954. Jeho otec Štefan Babiš byl delegátem Československé keramiky v Etiopii a Strojexportu v Paříži. Z komunistické strany byl vyloučen a po rehabilitaci v roce 1968 byl vyslán jako obchodní rada ke stálé misi OSN, zastupoval stát v GATT a v Evropské hospodářské komisi. Jeho syn Andrej chodil na gymnázium v Ženevě.
Manažerskou kariéru začal v podniku zahraničního obchodu Petrimex (slovenský Chemapol) v říjnu 1978. V letech 1985 a 1990 pracoval na obchodním oddělení ČSSR v hlavním městě Maroka v Rabatu jako obchodní delegát, kde zastupoval zhruba tucet československých podniků zahraničního obchodu. V roce 1981 byl vyšetřován StB za to, proč nedováží do republiky syrské fosfáty (Sýrie prý neměla čím platit za zbraně), ale africké. Na nátlak bezpečnostních složek byla dovezena jedna loď do Prechezy, akce však skončila zamořením celého Přerova prachem, protože kvalita syrského fosfátu byla velmi špatná. Při této příležitosti Babiš podepsal několik protokolů o výslechu na StB. V Cibulkových seznamech jeho jméno najdeme pod krycím jménem Bureš, avšak Babiš týdeníku EURO řekl: „S StB jsem nespolupracoval a jejím agentem jsem nebyl.“ Před rozpadem Československa v roce 1992 na návrh Babiše otevřel Petrimex v Praze kancelář a tři týdny po rozdělení republiky vznikl Agrofert. V roce 1994 se transformoval na akciovou společnost, kde jediným vlastníkem byl Petrimex. O rok později dluh Agrofertu dosáhl 160 milionů korun a matka ho přestala úvěrovat. Babiše v roce 1995 z Petrimexu vyhodili údajně na přání chemické lobby v Mečiarově HZDS. Odvolávali ho generální ředitel Slovnaftu Slavomír Hatina, šéf firmy Duslo Šaľa Jozef Kollár a pravá ruka Viktora Koženého (nejen) ve Spolaně Neratovice Boris Vostrý. Řešení pro Agrofert našel Babiš: v roce 1995 ve firmě navýšila základní jmění švýcarská Ost Finanz und Investment A. G. (O. F. I.) a Spolana Neratovice. O. F. I. byla firma účelově založená bývalými spolužáky Babiše ze švýcarského gymnázia Collége Rousseau v Ženevě a v letech 1995 a 1997 pomáhala zajišťovat přístup k úvěru pro expanzi. Petrimex akcie při navýšení neupsal. Šéf „slovenského Chemapolu“ Marián Mojžiš, životní partner bývalé vedoucí sekretariátu Vladimíra Mečiara Anny Nagyové, zpochybnil navýšení základního jmění v Agrofertu, podal žalobu a po dvou letech soudní spor prohrál. Agrofert splatil dluhy vůči Petrimexu a od roku 1995 tyto dvě firmy nemají nic společného. „V Petrimexu jsem prožil celé mládí, byl jsem tam předsedou SSM, takže poté, co podnik zkrachoval, jsem z nostalgie v rámci konkursní podstaty Petrimexu Agrofert Slovakia koupil balík aktiv obsahující i obchodní značku firmy,“ dodal Babiš. Letos v říjnu O. F. I. prodala veškerý svůj podíl firmě Ameropa, která podniká ve stejných oborech jako Agrofert. V posledních letech a zejména nyní, kdy se Agrofert v privatizaci uchází o část holdingu Unipetrol, Babiš čelil několika mediálním útokům. „Jde o dezinformační kampaně konkurence a neúspěšných nepřátel. Úspěch se nepromíjí a ziskovost firmy je pro mnohé nepochopitelná a nepřijatelná,“ vysvětluje.

  • Našli jste v článku chybu?