S komunistickou tajnou službou podepsal vázací akt, který se dodnes dochoval v archivu slovenských bezpečnostních složek a který má týdeník Euro k dispozici. Občanským jménem se Miki „volá“ Alexander Babiš a je mladším bratrem druhého nejbohatšího Čecha a ministra financí. Na podzim 1989 bylo Alexanderovi necelých 28 let, ale už tehdy zvládl upozorňovat kontrarozvědčíky na „protistátní živly“ v podniku zahraničního obchodu Omnia, kde se zabýval vývozem a dovozem svářecích strojů.
Jako socialistický obchodník už v 80. letech poznal kapitalistický Západ – cestoval pracovně do západního Německa, Francie či Rakouska. Na soukromé rekreace jezdil do Jugoslávie, Řecka či do Maroka, kam ho pozval v roce 1989 bratr Andrej, který v severní Africe sloužil jako vyslanec Petrimexu. Už podle výčtu zahraničních cest je zřejmé, že Alexander byl v dobách komunistické totality synem z prominentní prorežimní rodiny.
Bratr zprostředkovatel
Dnes je především bratrem českého vicepremiéra. V posledních dnech se poprvé dostal do povědomí širší veřejnosti v souvislosti s připravovanými novelami zákona o pojišťovnictví a zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Alexander totiž loni v říjnu založil v Česku pobočku své slovenské pojišťovací společnosti Scheibner Insurance Broker, kterou na Slovensku provozuje od roku 2012 a která nese jméno předků obou bratrů.
Přečtěte si o Scheibner Insurance: Hrozí další střet zájmů? Babišův bratr jde prodávat pojistky do Česka
V Česku je firma zapsána v obchodním rejstříku jako pojišťovací zprostředkovatel, připravované normy se tak významně dotknou předmětu jejího podnikání. V reakci na podezření ze střetu zájmů kvůli politickému působení svého bratra však Alexander Babiš minulý týden oznámil, že se z Česka jako pojišťovák stáhne. Kdy k tomu dojde, ale neupřesnil.
Alexander Babiš je kromě zprostředkovávání pojištění v Česku aktivní i v dalších oblastech. Zasedá v představenstvu společnosti Advertas Investments, zabývající se pronájmem nemovitostí. O sedm let mladší Andrejův bratr je také členem představenstva česko-arabské obchodní komory Czech Gulf Business Council.
Komoru vede pražský advokát Robert Pergl, který měl v minulosti blízko k lobbistům Tomáši Hrdličkovi a Romanu Janouškovi. Tento vlivný právník je předsedou Komory administrátorů veřejných zakázek a taktéž členem expertní skupiny ministerstva pro místní rozvoj k zákonu o veřejných zakázkách.
Prodloužená ruka českých i arabských byznysmenů
Podle informací týdeníku Euro z blízkého okolí společnosti Czech Gulf Business Council byl Alexander Babiš do představenstva komory angažován jako prodloužená ruka českých i arabských byznysmenů směrem ke svému bratrovi Andreji Babišovi a obecně k vládnoucímu hnutí ANO. „Čeští obchodníci se zajímají o nové projekty a zkušenosti arabského světa nám mohou velmi pomoci,“ vysvětloval loni Bratislavan Alexander Babiš založení komory a své angažmá v ní.
Politické zájmy v souvislosti s rozvojem česko-arabského byznysu mají z české strany už zmíněný Robert Pergl a také poradce ministrů Mládka a Bělobrádka Peter Závodský. Další rodilý Slovák udržuje kontakty s obchodníky z Perského zálivu minimálně 15 let. Už v roce 2000 se stal prezidentem a předsedou správní rady Slovensko-irácké obchodní komory, poté působil jako poradce na slovenských ministerstvech hospodářství a zahraničních věcí a následně se přesunul do Česka.
Alexander Babiš (vpravo) se na veřejnosti rád prezentuje jako obyčejný muž.
Od roku 2010 pracoval jako poradce předsedy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Davida Vodrážky (ODS) a posléze jako poradce ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Právě Bendla zřejmě Závodský přiměl k orientaci na arabský byznys. Bendl se o obchodní možnosti v Perském zálivu začal v posledních letech aktivně zajímat, i do těchto oblastí jezdil.
Dnes je v Poslanecké sněmovně mimo jiné členem meziparlamentní skupiny pro státy Perského zálivu. Závodský se po volbách v roce 2013 stal poradcem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) a do svého týmu poradců si ho spolu s bývalou nejbližší poradkyní Mirka Topolánka Gabrielou Kloudovou přivedl také vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Zájem o spolupráci
O tom, že Czech Gulf Business Council projevuje eminentní zájem o spolupráci s hnutím ANO, svědčí nedávný sponzorský dar této obchodní komory. V letošním roce komora darovala hnutí ANO sto tisíc korun. Z jakého důvodu komora peníze hnutí darovala, není zřejmé. Předseda představenstva Robert Pergl v současné době pobývá v Dubaji a s veřejností nekomunikuje.
Peter Závodský na zaslané dotazy neodpověděl a rovněž Alexander Babiš nechal žádost týdeníku Euro o rozhovor bez reakce. Minulý týden se však rozhovořil poprvé a zřejmě i naposledy pro jiné médium: k rozhovoru si vybral bulvární Blesk. Alexander Babiš v něm uvádí, že jsou o něm vedeny spisy Státní bezpečnosti proto, že „byl monitorován“. Podle svazku, který má týdeník Euro k dispozici, však Alexander dobrovolně podepsal vázací akt.
Vstup Arabů do Unipetrolu
Vznik česko-arabské obchodní komory může souviset s eventuálním vstupem investorů z Perského zálivu do Unipetrolu, nyní většinově vlastněného polským PKN Orlen.
Vláda není spokojená s úrovní investic Poláků do rafinerií v Litvínově a Kralupech a podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka by stát uvítal, kdyby o Unipetrol projevil zájem právě nějaký arabský investor. Účinkování Poláků v Unipetrolu není historicky nakloněn ani Andrej Babiš, a to z celkem známých důvodů. Letos v dubnu prohrál s PKN Orlen soudní spor o 20 miliard korun, jichž se jeho Agrofert domáhal jako odškodnění za údajné porušení smluv při privatizaci Unipetrolu.
Připomeňme, že jak Mládek, tak Babiš mají v komoře blízké lidi: ministr průmyslu svého poradce Závodského a ministr financí bratra Alexandera. V kontextu Babišových vztahů směrem k arabskému světu je možné připomenout i jeho úsilí prodat venkovní bazén karlovarského hotelu Thermal, který spravuje ministerstvo financí. Bazén by po dle ministra financí mohl koupit právě nejmenovaný investor z Perského zálivu. Babiš se o tom zmínil při své lednové návštěvě Karlových Varů.
Kromobyčejný muž
Podle informací týdeníku Euro z kruhů blízkých česko-arabské komoře se Alexander Babiš na veřejnosti rád prezentuje jako obyčejný muž bez velkého finančního zázemí, ačkoli je jeho bratr druhým nejbohatším Čechem. Pravidelně podle svých slov cestuje z Bratislavy do Prahy běžnou autobusovou linkou, užívá si servis s kávou zdarma na palubě, splácí hypotéku a žije prý zkrátka mnohem obyčejnějším životem než jeho bratr.
Alexander Babiš je už dlouhé roky známý svými dobrými kontakty nejen mezi podnikateli z Blízkého východu, ale i z Ruska. V minulosti působil spolu s Peterem Závodským ve Slovensko-irácké obchodní komoře, v Czech Gulf Business Council zasedá vedle předsedy Rusko-české obchodní komory Vladimira Ermakova. Alexander Babiš se také chystá tento týden zavítat do Karlových Varů na jednání s ruskými podnikateli při příležitosti karlovarského filmového festivalu.
Mladší bratr Andreje Babiše by se měl podle svých slov sice stáhnout z českého trhu pojišťovacích zprostředkovatelů, nicméně podle informací týdeníku Euro zůstává v aktivním kontaktu s lidmi z tuzemské branže, například s Jiřím Běťákem, bývalým analytikem Kanceláře prezidenta republiky a někdejším spolupracovníkem expremiéra Jiřího Rusnoka z ING Pojišťovny. Běťák dnes podniká jako pojišťovací zprostředkovatel, spoluvlastní česko-slovenskou zprostředkovatelskou společnost CS First Brokers. Je tedy zřejmé, že se Alexander Babiš svých aktivit v českém pojišťovnictví nevzdává snadno.
Čtěte také:
Babišův Agrofert prohrál soud s PKN Orlen o 20 miliard
Babišův další střet zájmů? Agrofert je pojišťovacím agentem Respectu