Letošní podzim patří ikoně pop-artu Andymu Warholovi, tedy alespoň pokud hodláte vybírat mezi doplňky pro svůj mobilní telefon, tablet, notebook nebo iPod. Právě na jeho obrazy a portréty vsadila totiž společnost Incase.
Foto: Matt Johnson, The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts
Andy Warhol je jedním z mála umělců, kteří dokázali získat uznání už během svého života i přesto, že jeho život i tvorba byly značně neortodoxní. Warhol začínal v časopisu Glamour, kde nejprve upravoval inzeráty. Když jeho nadřízená jednoho dne potřebovala kresby bot, vycítil příležitost. Druhý den jí do redakce přinesl 50 návrhů.
Znovu nalezené umění
Úspěch slavily i Warholovy reklamy. V umělecké branži se nicméně prosazoval jen obtížně. Kritici mu vyčítali přepjatost, strojenost a perverzitu. Postupně se ale stal vyhledávaným portrétistou, grafikem a ilustrátorem. Portrétovat se u něj nechali třeba Marilyn Monroe, Elvis Presley nebo Jackie Onassisová.
Warhol dokázal úplně nově definovat pojem uměleckého díla a taky porušit jeho dosavadní nedotknutelnost. Například když obtisknutím linií nakreslených tuší začal reprodukovat původní kresby. Typickou se pro něj stala technika zvaná „blotted line“, tedy tečkovaná linie.
V roce 1956 obdržel cenu Thirty Fifth Annual Art Directors’ Club Award za svou reklamu na obuv. Následovalo pozvání k spoluúčasti na výstavě Nejnovější kresby USA pořádané Muzeem moderního umění. Proslavil se zejména díky obrazům filmových hvězd, grafikám s polévkovými plechovkami, lahvemi na Coca-Colu či dolarovými bankovkami.
Některé z těchto známých vyobrazení najdete právě na sérii obalů společnosti Incase. Nechybí mezi nimi ani portrét Elvise Presleyho, tak jak vypadal v roce 1963. Snímek pochází z promo fotografie k filmu Flaming Star. Svůj mobil ale můžete ozvláštnit i motivy ze série hříček Do It Yourself. Připomínají dětské omalovánky s čísly, po jejichž spojení vzniknou obrazy.
Filmová inspirace
Milovníky filmů potěší obal s ústředním tématem filmu Empire, tedy věží Empire State Building. Tento němý černobílý film trvá víc než osm hodin a Warhol v něm zachycuje v pomalém pohybu zmiňovanou věž, jak se postupně noří do tmavé noci.
Stylově bude váš telefon vypadat i v obalu s obrázkem telefonního aparátu, který Warhol nakreslil v roce 1962. Umělec měl k telefonům vůbec zvláštní vztah. Na základě jeho každodenních telefonátů dokonce vznikla kniha nazvaná Deník. Představuje Warholovu svéráznou osobní výpověď a de facto i celý jeho životní příběh. Nápaditou sérii Incase s motivy děl jednoho z nejkontroverznějších umělců 20. století doplňuje obal vyzdobený koláží z jeho reklam.