Menu Zavřít

Ani malá firma nesmí podcenit pojištění

5. 10. 2009
Autor: profit

„Pojištění je důležité pro všechny podnikatele bez ohledu na druh činnosti či výši obratu,“ říká Radek Starosta, vedoucí odboru pojištění standardních podnikatelů Kooperativy.

Autor: Martin Siebert

Jakou váhu by měli podnikatelé přikládat pojištění své firmy?

Bez jakékoli nadsázky můžeme konstatovat, že pojištění potřebují všichni podnikatelé bez ohledu na druh činnosti či výši obratu. Obchodník, řemeslník, výrobce, hoteliér i vlastník či správce bytového domu, administrativní budovy by měl mít jistotu. Jistotu, že v případě katastrofické škody bude mít prostředky na její uhrazení a nemusí s obavou přihlížet, jak stoupá hladina vody v řece, nezneklidní ho zvuk hasičské sirény ani vypáčená mříž na okně do skladu.

Jaké pojištění by si měla pořídit každá firma?

Základem nabídky pojišťoven je komplexní živelní pojištění, tedy soubor nejčastěji pojišťovaných pojistných nebezpečí, jako jsou požár, úder blesku či výbuch. Podle potřeby klienta přidává pojišťovna k tomuto základu další pojistná nebezpečí – vichřici, krupobití, sesuv půdy, náraz dopravního prostředku, vodovodní škody a tolik frekventované riziko záplavy či povodně. Dalším ze základních kamenů nabídky pojištění jsou riziko odcizení a vandalismus. V těchto kategoriích mají klienti možnost získat výrazné bonusy za to, že svůj majetek kvalitně zabezpečí. Zodpovědné chování by se v pojištění mělo klientům vždy vyplatit.

Co když firma způsobí škodu například klientům?

V pojistném programu správně zabezpečené firmy by nemělo chybět pojištění odpovědnosti za škodu. Vedle známého pojištění obecné odpovědnosti za škodu na věcech, zdraví či životě vzniklou v souvislosti s podnikáním jinému najdete v nabídce i možnost připojištění odpovědnosti za škodu způsobenou vadným výrobkem nebo vadně provedenou prací – pojištění, bez něhož by se neměl obejít žádný výrobce, řemeslník či restauratér. Tuzemské pojišťovny samozřejmě umějí sjednat i pojištění odpovědnosti za škody způsobené při výkonu povolání.

Není takový pojistný program či smlouva příliš složitou věcí, zejména pro malé podnikatele a živnostníky?

Určitě ne. Navíc pojišťovny připravily jednoduché stavebnicové komplexní produkty srozumitelné i pro malé a začínající podnikatele. Takové balíčky obsahují pojištění nemovitého i movitého majetku proti živlům, odcizení a vandalismu, dále pojištění skel, posla (tj. přepravy peněz), pojištění technických rizik (pojištění elektroniky a strojů), pojištění přerušení provozu, přepravy a pojištění obecné odpovědnosti včetně odpovědnosti za škodu způsobenou vadným výrobkem a vadně provedenou prací. Uzavření takové pojistné smlouvy je opravdu jednoduché.

Co tedy má podnikatel dělat, přemýšlí-li o zabezpečení své firmy?

Především je třeba konzultovat rozsah a obsah pojištění s odborníkem. Zdůrazněme, že každý podnik i podnikatel by měl při sjednávání věnovat své pojistné smlouvě náležitou pozornost, a to alespoň jejím hlavním ustanovením. Zaslouží si to. Vyhne se tím nepříjemnému překvapení ve chvíli, kdy bude pojistnou ochranu skutečně potřebovat.

FIN25

A na závěr – jak si stojí produkty Kooperativy pro podnikatele?

Úspěchy začínáme sklízet s pojištěním Start Plus i podobným balíčkem pro ordinace (i veterinární) a lékárny. Tradičně velký zájem je o pojištění Trend. Naše produkty pojištění malých a středních podnikatelů již několik let po sobě dominují anketě Zlatá koruna.

  • Našli jste v článku chybu?