Do předčasných voleb se hrne málokdo.
Předčasné volby? Málo pravděpodobné, pokud o ně budou usilovat hlavně politici ze čtyřkoalice. Vyloučené, dokud v čele Občanské demokratické strany stojí Václav Klaus a sociální demokraty vede Miloš Zeman. ČSSD o odstranění lídra neuva žuje, o nutnosti odchodu Václava Klause se i ve „Sněmovních kuloárech jenom špitá. Velice nahlas se sice v ODS začíná mluvit o škodlivosti opoziční smlouvy, neznamená to však, že jejího skalního zastánce prosincový kongres svrhne z předsednického křesla. Jak připouštějí i radikální členové strany, sarajevský syndrom je ještě příliš živý a vděk za zmrtvýchvstání ODS také nevyprchal.
Poslouchejte Macka.
Výprask, který Občanská demokratická strana dostala v doplňovacích volbách do Senátu, dřív než se kdokoliv z významnějších straníků stačil vzpamatovat, okomentoval Miroslav Macek. Špičkám ODS vyčetl, že nedbajíce o občany, medí si ve stranických a poslaneckých funkcích, aniž by cítily za cokoliv odpovědnost. Václav Klaus byl tou dobou v Kanadě. A Macek reagoval tak jako vždy - nejlepší obrana je útok. Není pochyb o tom, že prvoplánově byla Mackova slova v podstatě varováním - rozmyslete si, kam až zajdete a jak hodně se pustíte do šéfa, až přijede. Situaci v ODS ovšem přitom popsal velice přesně a věděl také proč. Je to dobrá výchozí pozice pro tahy další.
První tah Mackovi vyšel - dnes se nemluví o Klausovi, ale o jeho poradcích (jak zdůrazněno, placených z peněz Poslanecké sněmovny), kterým nezdravě podléhá.
Podstatnější ale je, co říká Macek nyní, kdy vlna kritiky za senátní volby, hlavně z pražské základny ODS, ustupuje. Zestručněno, základní politické názory jsou správné a netřeba je měnit. To, co je potřeba změnit, je způsob jejich prosazování , způsob oslovování veřejnosti, aby se ODS opět stala tou stranou, ve které lidé mohou vidět tahouna nutných změn. Vyvíjet politickou stranu, která se nebojí říkat věci na rovinu, která dokáže vzbudit v lidech naději, že to, co je dobré, udrží a to, co je špatné, co lidi štve, dokáže rychle napravit. A uvnitř ODS se jistě do prosincového kongresu strany o „renesanci bude intenzivně debatovat. „A jestli renesance ODS bez Václava Klause nebo s Václavem Klausem, s Miroslavem Mackem nebo bez Miroslava Macka, případně s dalšími, to je věc delegátů kongresu. Vždycky zastávám názor, že hlas lidu, hlas boží. V tomto případě hlas delegátů ODS je nejdůležitější a ti rozhodnou, jak si představují personální sestavu st rany, říká Macek. Právě on při štěpení ODS neúnavně objížděl regiony a vysvětloval, že mají zůstat s Klausem.
Miroslav Macek předpovídá rušný politický podzim. Odhaduje, že k magickému datu desátého výročí listopadu bude velká snaha založit nový politický subjekt. Minimálně jakési Občanské fórum II, tedy Unii pro Evropu (o ní už se veřejně hovoří), v níž by bylo možné jak individuální, tak kolektivní členství stran. A varuje, že takové uskupení by mohlo mít velkou sílu. O to spíš je nutné, aby se ODS a ČSSD dohodly na novém volebním systému. Takže žádné rušení opoziční smlouvy, naopak její naplnění. Tedy nikoliv předčasné volby.
Třetí politická síla.
Pro nový politický subjekt, jehož kolektivními členy by se měly stát spolu s ODA další strany nynější čtyřkoalice - KDU-ČSL, Unie svobody a DEU, prosazuje Občanská demokratická aliance název Unie pro Evropu. To aby byla zř ejmá jeho hlavní priorita, začlenění České republiky do Evropské unie. Předseda ODA Daniel Kroupa tvrdí, že třetí síla umožní občanům, aby volili stabilní politiku pravého středu. Má tedy jít nikoliv o účelovou předvolební koalici, ale o trvalý politický svazek. Termín vzniku - nejpozději 17. listopad. Cíl - volební vítězství a teprve potom snad uvažovat o možné spolupráci s ODS.
Vize místopředsedy Unie svobody Jiřího Lobkowicze je ještě přesnější. Vytvořit silný politický subjekt a vyhrát předčasné volby. „Povolební smlouva uzavřená mezi ODS a ČSSD začíná samu Občanskou demokratickou stranu čím dál tím víc bolet, sociální demokracie není schopna vládno ut sama, soudí. A vyvozuje z toho, že pokud by se strany čtyřkoalice nedohodly, nebude mít v této zemi kdo vládnout.
Lidovci dlouho neříkali nic. Už ale mají jasno. Předseda KDU-ČSL Jan Kasal, který se 7. září opět stal předsedou klubu strany, sdělil: „Nepatřím k těm, kdo by chtěli dlouholetou historii KDU-ČSL skončit vytvořením nového subjektu, který by se jinak jmenoval a asi by měl jiné zaměření. Proti úzké spolupráci, jejímž cílem budou vyhrané volby, nic nemá.
Pokrok v mezích zákona.
Sociálním demokratům pomalu ale jistě dochází, že prohra ODS v doplňovacích senátních volbách je i jejich prohrou (jakýkoliv kandidát ČSSD byl předem odsouzen k nezdaru). Hlasy zpochybňující opoziční smlouvu jsou však ojedinělé, krotká je zatím tudíž i kritika Miloše Zemana. Jak říká předseda poslaneckého klubu Stanislav Gross, premiér „by měl občas bouchnout do stolu . Nicméně v sociální demokracii sílí kritika práce v lády a je klidně možné, že úlitbou ODS za smírný postoj k návrhu státních financí na rok 2000 budou další výměny na ministerských postech. Nejvíce se přitom mluví o ministru průmyslu a obchodu Miroslavu Grégrovi. Větší válku ovšem mus í ČSSD svést o změnu volebního zákona, respektive o termín, v němž vláda novelu předloží do Parlamentu. „Řekli jsme, že sociální demokracie je schopna předložit novelu volebního zákona někdy ve druhém čtvrtletí příštího roku. To je jasné s tanovisko, konstatuje opakovaně Gross. Právě tento termín však ODS považuje za příliš pozdní. Nepochybně proto, že legislativní lhůty nutné ke schvalování zákona by sociální demokracii v podstatě zaručily setrvání ve vládě po celé volební období. A ODS by se tak výrazně zúžil manévrovací prostor.
Debata o opoziční smlouvě tak nemine ani ČSSD. Její postoj zatím osciluje mezi „vypovězení by byla vážná věc (Gross) a „nebyla by to žádná katastrofa (Buzková). Dosud ale vždy nakonec platilo slovo Miloše Zemana. A ten si notuje s Klausem.
Rok 2002.
Volební kampaně, jak dokázáno výzkumy, ovlivňují voliče minimálně. Lidé se přece jenom rozhodují spíše podle toho, co se událo v daném volebním období. Takže co říkají šalebné průzkumy veřejného mínění? Hvězda ODS stoupá. A to je pád ný důvod pro dodržení opoziční smlouvy, respektive změnu volebního zákona. A pro zachování Václava Klause. Zatím - jeho odchod do prezidentské funkce je pro špičky ODS přece jen představitelnější a přijatelnější, nežli například čestné předsednictví strany. Sociální demokracii volební preference klesají, ale to nemusí znamenat vůbec nic. Jiné průzkumy zase říkají, že voliči sociální demokracie jsou se způsobem vlády ČSSD spíše spokojeni. Takže pravděpodobnost, že kabinet Miloše Zemana vydrží až do roku 2002, je stále ještě vysoká. Ostatně otázkou je i to, zda datum 17. listopadu nezůstává magické už jenom pro intelektuální špičky státu a politiky považované za blízké Hradu.