Menu Zavřít

ANKETA TÝDENÍKU EURO

12. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Jak jsme na to v přípravách na vstup do evropské unie? jak hodnotit činnost vlády sociálních demokratů v tomto ohledu?

Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů ČR

„Potřebujeme zvýšit úsilí, abychom dohnali skluz z minulých let, protože my do Evropy musíme. Nemáme na vybranou, mimo Evropskou unii bychom se jen trápili. Vlády od roku 1994 problémy harmonizace naší legislativy s normami Evropské unie podcen ily, a tím velice zanedbaly. Již v roce 1998 jsem na různých fórech v zahraničí slýchal, že máme v přípravě legislativy skluz dva roky. Nyní se ukazuje, že to byla pravda. Současnou vládu v mnohém kritizuji, ale v této otázc e dělá, co může. Dle mých interních informací již nyní ve sněmovně leží 58 návrhů zákonů. Je samozřejmě otázka, nakolik jsou kvalitní. Nicméně ministerstva tvoří a vláda zákony posílá do Parlamentu, ale tam zůstávají ležet. V Parlamentu navíc č asto přichází ke slovu nešvar zvaný lidová tvořivost, kdy původně celkem obstojnou zákonnou normu poslanci pozměňujícími návrhy takzvaně vylepší a naroubují do ní paragrafy, které jsou v rozporu s Evropskou unií. Proto jsme se na poslední tripartitě dohodli, že vytvoříme tým odborníků, který bude poslancům k dispozici a který bude dbát na to, aby přijímané zákony byly i po zásazích zákonodárců kompatibilní s unií. Tým bude připraven do prázdnin a od září by mohl z ačít pomáhat při práci ve výborech.

Michal Lobkowicz, poslanec US

„Přípravy na vstup do Evropské unie hodnotím poměrně negativně. Z hlediska technického dochází k obrovskému zdržení v obou částech vyjednávání - v legislativní i nelegislativní. V přípravě legislativní sama vláda konstatova la, že dochází k systematickému zdržování přijímání zákonů. Ve vládním materiálu je uvedeno, že ze 43 zákonů, které měla vláda schválit v prvním čtvrtletí tohoto roku, schválila 19. V oblasti nelegislativní je řada problémů, kde buď nemáme koncepce jednotlivých politik, anebo jsou často v evidentním rozporu se standardem Evropské unie. Příkladem je revitalizační program. V médiích prezentované náznaky jeho bodů vyvolaly doslova zděšení v Evropské komisi. Pak jsme to sice do ladili, ale samotný fakt, že zde vedeme debatu o návrhu, který je v rozporu se standardy EU, nás nesmírně poškodil. Nebo třeba úvahy o obnově těžby uranu a výstavbě další jaderné elektrárny. Stejně negativně jako tuto faktickou část v šak hodnotím i aspekt politický. Nejenom vláda, ale i ODS vyvolávají protievropské nálady typu, když nás nechtějí vzít, tak nám je to jedno. Musíme trvat na tom, že země se připraví na vstup k 1. 1. 2003, jak se předpokládalo. Jestli nás p otom Evropská unie vezme, je jiná věc, důležité je, abychom my měli čisté svědomí.

Jacques Rupnik, politolog

„Je těžké soudit, jak rychle práce na harmonizaci české legislativy postupují, ale já se domnívám, že velice pomalu. I když současná vláda má k Evropské unii přece jen pozitivnější přístup, než měly vlády Klausovy. A to nejen pokud jde o adaptaci české legislativy, ale i třeba o vztah ke každoročním hodnocením Evropské unie, které vystavuje kandidátským zemím. Bývalý premiér Klaus považoval za nevhodné jakékoli hodnocení, kdežto současná vláda přijímá i kritická slova tak, že to patří k věci. Prostě nezpochybňuje samotný princip hodnocení země ze strany unie. U premiéra Zemana však postrádám vůli udělat z otázky přípravy na vstup do EU politickou prioritu. Naštěstí však několik ministrů, například Egon Lánský, Pavel Rychetský či Otakar Motejl, se otázkami spojenými s Evropskou unií skutečně zabývají.

Štěpán Popovič, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

„Jak ČSSD, tak současná vláda mají vstup do Evropské unie ve volebním programu či ve vládním prohlášení. Předpokládalo se tedy, že veškeré úsilí bude zaměřeno na tento cíl. Bohužel neustálé zpožďování v návrzích a přijímání zákonů svědčí o něčem jiném. Nepřísluší mi hodnotit patovou politickou situaci, protože nejsem politik, ale domnívám se, že musí být demonstrována politická vůle ke vstupu do EU - nikoliv očekávání, že EU vstoupí k nám - a zřetelné odhodlání plnit závazky a úkoly s tím spojené. Zatím jsme spíše svědky vyčkávání, neobhájení požadovaných materiálů (průmyslová politika, celní přirážky na dovoz cukru a podobně) a ohlašovaná legislativní smršť se nekoná. Výsledný efekt je tedy spíše rozpačitý.

bitcoin_skoleni

Egon Lánský, místopředseda vlády

„Stav příprav České republiky na vstup do Evropské unie je dobrý. Chtěl bych poukázat, že ze všech kandidátských zemí je na tom Česká republika objektivně nejlépe; jsme nejblíže unii, možná společně se Slovinskem. Když uvidím, že země v naší kandidá tské skupině se nám v tomto ohledu přibližují, začnu to brát vážně. Do té doby si myslím, že jsme jednička. Druhou věcí je plnění jednotlivých harmonogramů. Chtěl bych zdůraznit, že ty jsme si stanovili my sami a že právě jejich nenaplňování je zdrojem kritických poznámek Evropské unie vůči nám. Hodnocení Evropské komise se vždycky týkají konkrétního časového úseku - od minulé zprávy k této zprávě. Říká tedy, o co jsme od minule postoupili, a nikoliv, jak daleko jsme. Myslím, že naše vláda se opravdu snaží o přiblížení České republiky k Evropské unii. Výrazně protievropské byly vlády Václava Klause. Nyní k jednotlivým resortům přistupujeme tvrdě, aby harmonogramy plnily, a já jsem za to politicky odpovědný.

  • Našli jste v článku chybu?