Spor o pozemky může stát Brno 360 milionů korun Developerská společnost Kliminvest podala minulý týden žalobu na magistrát města Brna, v níž se dožaduje náhrady škody v celkové výši 360 milionů korun. Vyvrcholil tak spor o pozemky v centru města kolem bývalých Jaselských kasáren, kde měl Kliminvest podle smlouvy z března 2007 postavit byty, které na trhu v Brně chybějí ještě více než Praze. Město mu tam pronajalo pozemky a po výstavbě mu je mělo prodat.
Původní dohodu se pokusil potopit hned v roce 2008 tehdejší socialistický primátor Onderka. Jeho rada města vypověděla Kliminvestu smlouvu. Developer reagoval žalobou na neplatnost této výpovědi, která se dosud neprojednala, nicméně soud vydal předběžné opatření bránící magistrátu sporné pozemky pronajmout či prodat komukoli jinému. Pozoruhodné je, že když Onderka přišel s výpovědí pro Kliminvest v roce 2008 na zastupitelstvo, tak to mu ji odmítlo schválit, což podle žalobce učinilo výpověď absolutně neplatnou.
Od té doby se táhla jednání o narovnání vztahů mezi městem a Kliminvestem. Zdálo se, že nové vedení města po nástupu ANO záležitost posune kupředu a začne se stavět. Nyní to ale vypadá, že tato jednání měla za cíl jen získat čas pro licitování o prodeji jinému zájemci než Kliminvestu. Advokát zastupující magistrát totiž požádal o zrušení předběžného opatření, čemuž soud nevyhověl, protože se nejedná jen o nájem, ale také o budoucí prodej pozemků. V zákulisí se proslýchá, že se připravuje prodej těchto lukrativních parcel bankovní skupině ze střední Moravy.
Kliminvest reaguje žalobou, jíž se domáhá výše uvedené částky z důvodu ušlého zisku z realizace prodeje a náhrady za zhodnocení pozemků. Kliminvest totiž na vlastní náklady strhl budovy Jaselských kasáren a provedl dekontaminaci terénu. Město podle žaloby ovlivňovalo stavební řízení, a zabránilo tak plánované výstavbě.