Po toulkách vinařskými zeměmi Nového světa se vracíme zpět do Evropy. Příští díly našeho seriálu jsou věnovány Itálii. Zemi, která je velkým pokračovatelem antických vinařských tradic. Právě Římané totiž převzali a zdokonalili vinohradnictví antického Řecka a prostřednictvím svých legií rozšířili kulturu pěstování révy do celé Evropy. Zemi, která v současnosti stojí na druhém místě na světě v množství produkce, kde na rozloze přes 900 tisíc hektarů vinaři ročně připraví více než 58 milionů hektolitrů vína. Znamená to, že každý pátý litr vína z veškerého množství na světě připraveného pochází právě odtud.
V tomto množství nalezneme vedle opravdu velkých vín, která si v ničem nezadají se slavnými značkami francouzskými, i taková, jejichž úroveň pokulhává za průměrem, a tím degraduje jméno země pyšnící se tři tisíce let nepřerušenou vinařskou historií. Ve snaze napravit tento stav vznikl již v roce 1963 zákon, který vína rozděluje do kvalitativních skupin. Vedle té základní, nazvané VT – Vino de Tavola, vznikla tehdy nová kategorie DOC – Denominazione di Origine Controllata – jakási obdoba francouzských apelací. Ani tato reorganizace však nedokázala zabránit produkci méně zdařilých vín, nehodných země slavného jména. Do kategorie DOC se v době velmi krátké infiltrovala i vína, která svou kvalitou nesplňovala potřebná kritéria. Brzy se v ní objevilo množství značek, z nichž jen nemnoho patřilo mezi opravdu osvědčené a jakostní. Tento stav si vynutil zavedení další, kvalitativně vyšší kategorie DOCG - Denominazione di Origine Controllata e Garantita – s přísnější kontrolou a limitovaným množstvím hroznů. Všechna ta opatření měla omezit řeky nezajímavých vín, kterými Itálie zaplavovala evropské trhy, a vrátit zemi pověst jednoho z nejlepších světových producentů.
Itálie se dělí na pět velkých území, z nichž každé potom na vlastní vinařské regiony. Je to severozápadní Itálie s regiony Piemont, Lombardie, Ligurie a Valle D´Aosta. V severovýchodní Itálii nalezneme tři oblasti: Friuli – Venezia Giulia, Trentino – Alto Adige, Veneto. Lazio, Toskánsko a Umbrie leží v západní části střední Itálie. Ve východní části tohoto území se rozkládají Abruzzi, Emilia Romagna, Marches a Molise. A zbývá jižní Itálie a ostrovy, kde leží oblasti Apulie, Basilicata, Kalábrie, Kampánie, Sardinie a Sicílie.
Protože Itálie je vedle Slovenska druhým největším importérem vín do České republiky, nebude od věci, porozhlédneme-li se po tom, co z produkce tamních vinařů nabízí náš trh a do jaké míry jsou oprávněné pověsti o rostoucí kvalitě jejich vín.