Menu Zavřít

Tendr na mýtný systém zákon neporušil, antimonopolní úřad zamítl námitky Kapsche

20. 9. 2018
Autor: Archiv MF

Antimonopolní úřad znovu rozhodl o tendru na mýtný systém. V novém prvoinstančním rozhodnutí zamítl námitky neúspěšné firmy Kapsch Telematic Services a zčásti řízení zastavil. Rozhodnutí zatím není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. V platnosti zatím zůstává předběžné opatření, kterým úřad ministerstvu dopravy zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem, tedy s konsorciem firem CzechToll ze skupiny PPF Petra Kellnera a slovenské SkyToll.

„Úřad zamítl návrhy společnosti Kapsch, neboť v postupu zadavatele neshledal porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, případně správní řízení zastavil, neboť v návrhu nebyla tvrzena újma, kterou měl zadavatel svým jednáním navrhovateli způsobit,“ řekl mluvčí Antimonopolního úřadu (ÚOHS) Martin Švanda.

Poprvé ÚOHS o námitkách firmy Kapsch rozhodoval v květnu. Tehdy zrušil výběr vítěze tendru na vybudování a provoz systému na výběr elektronického mýta od roku 2020. Předseda úřadu Petr Rafaj ale v srpnu prvoinstanční rozhodnutí zrušil, protože podle něj úřad dostatečně nezohlednil některé významné okolnosti případu.

„Hlavním důvodem zrušení zadávacího řízení v prvním stupni byla netransparentnost při předávání části zadávací dokumentace na přepisovatelných datových nosičích, takzvaných flash discích, jejichž obsah nebyl zajištěn proti případné změně a nebylo možno takové změny obsahu ani zpětně přezkoumat,“ uvedl tehdy Švanda.


Mýto si celé vezměte. Je to pro vás nejlepší říká „pan Kapsch“

 Šéf firmy Kapsch Georg Kapsch


Úřad nezvážil skutečnost, že obsahem sporné části zadávací dokumentace byly informace o současném mýtném systému, jejichž autorem byl sám navrhovatel, a to společnost Kapsch Telematic Services. Tato firma rozporovala netransparentnost a podstatnou část návrhu na přezkoumání úkonů ministerstva opírala o tvrzení újmy na její straně. Při opakovaném posuzování případu však antimonopolní úřad žádnou újmu na straně Kapsche nezjistil

Konsorcium, které ministerstvo vybralo, má za 10,75 miliardy korun deset let s použitím satelitní technologie vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a silnicích první třídy.

FIN25

Dále čtěte:

Stát by převzetím mýta ušetřil za deset let dvě miliardy, tvrdí Kapsch

Ministr Ťok obvinil Kapsch ze lži a trestného činu

Devět set kilometrů mýta navíc? Málo, ukazují analýzy

Stát by měl vypsat nový tendr na provoz mýta, míní dopravci

Makáme aneb Mýty o mýtu

Mýto v bodě nula. Když ÚOHS tendr zruší, provozovatele se nepodaří vybrat včas

 Otestujeme to. Podobně jako ve Vídni nedaleko sídla společnosti Kapsch testuje své zařízení, tak teď zkouší zvrátit prohraný tendr.


  • Našli jste v článku chybu?