Menu Zavřít

Antipirátská razie

17. 11. 2002
Autor: Euro.cz

Praga Louny

bitcoin_skoleni

Louny, Praha (nt) - Česká policie se 904 dnů po „slavném“ obsazení Mironetu rozhodla zakročit „silou“ proti další firmě, která je podezřelá z používání nelegálního softwaru. Zátah ve strojírenském podnik Praga Louny hodnotí policie jako jednu z největších akcií v historii. Na padesát policistů obsadilo firmu koncem předminulého týdne a během několika hodin zkopírovalo obsah všech 67 počítačů. Teď by muži zákona měli měsíc zkoumat, zda-li na nich nebyl nainstalován software, na který neměla společnost zakoupenou licenci. V letošním roce jde podle údajů BSA, sdružení zastupující práva nositelů autorských práv k softwaru, o sedmý zákrok policie proti subjektu podezřelému ze softwarového pirátství.
„Pro nás to byl velký šok, nicméně policisté udělali svou práci a teď vlastně můžeme jednom čekat,“ prohlašuje ředitel Pragy Bohumil Hadáček. Dodává, že policie v počítačích firmy něco nalezne pouze v případě, že si někdo ze zaměstnanců sám nainstaloval některou kancelářskou aplikaci. „V případě, že se něco takového zjistí, budeme muset zřejmě zajistit firmu, která tyto programy z našich počítačů odstraní,“ tvrdí Hadáček. Na otázku, jak se jeho společnost dostala do pozornosti policie odpovídá, že neví. „BSA na základě získané informace podávala na Pragu Louny letos v dubnu trestní oznámení a lze předpokládat, že policie zkoumala jeho důvodnost,“ hlásí se k autorství „tipu“ Markéta Zemanová, tisková mluvčí BSA.
Sdružení BSA uvádí, že na českém trhu je 43 procent softwarového vybavení používáno nelegálně. S tímto číslem ale řada lidí polemizuje. „BSA zatím stále nezodpovědělo otázku, na základě jakých statistických metod a jakým způsobem k tomuto číslu došlo,“ tvrdí Robert Novotný, ředitel společnosti Mironet. Právě Novotného firma byla v polovině května roku 2000 první českou firmou, na kterou „zaútočili“ policisté a kde s podezřením na použití nelegálního softwaru zabavovali počítače. Další kapitola byla napsána nedávno, když poté, co policisté firmě vrátili zabavené počítače, Ústavní soud navíc uznal stížnost Mironetu na postup policie. „Studii ohledně zastoupení nelegálního softwaru na trhu pro nás zpracovává agentura IPR a velmi laicky řečeno porovnává počet zakoupených počítačů s počtem zakoupených licencí,“ vysvětluje Zemanová. Ve zmíněných 43 procentech se však velké firmy příliš často neobjevují. „Ačkoliv dostáváme různých tipů hodně, ne vždy se podaří informaci potvrdit,“ říká Karel Kuchařík, expert policejního prezidia, „navíc daleko častěji než firmy řešíme distributory.“

  • Našli jste v článku chybu?