Menu Zavřít

Antivirové miliardy

9. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Brněnská softwarová firma má nové majitele

Co mají společné druhý největší internetový portál Centrum.cz a brněnská společnost Grisoft, dominantní dodavatel antivirového softwaru pro český trh? Obě firmy spoluvlastní americký investiční fond Intel Capital, patřící do rodiny Intel, největšího globálního producenta počítačových čipů a osmé největší firmy světa, soudě dle tržní hodnoty. Koupě 65procentního podílu v Grisoftu, který minulý týden ohlásil Intel Capital společně s investičním fondem Enterprise Investors, ohromila především cenou. Uhrazených 52 milionů dolarů, přibližně 1,22 miliardy korun, dělá z Grisoftu největší technologický obchod roku v České republice a dost možná i v celém středoevropském regionu.

Ze školení do světa.

Brněnskou softwarovou firmu založil na konci roku 1991 Jan Gritzbach, programátor tehdejšího Podniku výpočetní techniky. „S počítačovými viry jsem se poprvé setkal na podnikovém školení ještě před rokem 1989. Tenkrát jsme s kolegou dali dohromady první antivirový program během jedné noci. Zaměstnavatel však o náš nápad nejevil velký zájem, takže to byl jen koníček, nic jiného,“ vzpomíná Gritzbach na začátky svého podnikání (EURO 14/2001). Před čtrnácti lety začal Gritzbach jedny z prvních antivirových programů v Československu vyvíjet a prodávat sám. Firma rostla a v polovině devadesátých let poprvé prodala své produkty, kterým stále vévodí antivirový program AVG, do zahraničí. V roce 1998 založil Gritzbach v USA, ve státě Delaware akciovou společnost Grisoft Inc., pod níž byla převedena tehdejší česká společnost s ručením omezeným. V následujících letech se Grisoftu podařilo prosadit, především díky přímé působnosti své americké centrály, na trhu bezpečnostního softwaru v USA, z čehož firma „těží“ dodnes, kdy je americký trh největším exportním teritoriem Grisoftu.

Rizikový kapitál.

Na jaře roku 2001 se na scéně poprvé objevuje česko-slovenská poradenská a investiční společnost Benson Oak, která pro fond rizikového kapitálu Springboard zprostředkovává odprodej menšinového podílu v Grisoftu od Jana Gritzbacha. Ten se na začátku roku 2002 částečně stahuje do ústraní, a do vedení firmy je jmenován Radovan Musil, který se více než jeho předchůdce zaměřuje na prodej do zahraničí. V únoru loňského roku Benson Oak jako poradce zprostředkoval akvizici 54procentního podílu pro svou investiční dceřinou společnost Benson Oak Capital Aquisitions (BOCA). V té době je již Grisoft především díky své „pobočce“ ve Spojených státech jednou z deseti světově nejúspěšnějších společností poskytujících antivirový software. Následně v červnu roku 2004 navyšuje BOCA svůj podíl v Grisoftu na sto procent.

Rychlý vývoj.

Po překvapivě krátké době, roce a půl ovládání firmy, minulý týden majoritu v Grisoftu Benson Oak prodal. „Běžné je, že společnosti prodávají své investice po třech až pěti letech držení, ale vývoj Grisoftu byl rychlejší, než jsme předpokládali, a také zájem byl větší, než se očekávalo,“ řekl týdeníku EURO Gabriel Eichler, šéf a spolumajitel Benson Oak. O získání brněnské softwarové společnosti se prý zajímalo na deset firem a investičních fondů, ze kterých se postupem času vykrystalizoval jako největší favorit pro obchod „konsorcium“ Intel Capital a Enterprise Investors. „Hledali jsme kupujícího, který by do Grisoftu přinesl přidanou hodnotu pro jeho další vývoj, nezastírám, že důležité zároveň bylo finanční hledisko,“ říká Eichler.

Chtějí do pětky.

Za 65procentní podíl v Grisoftu zaplatil Enterprise Investors a Intel Capital 52 milionů dolarů, tedy zhruba 1,22 miliardy korun. Kolikrát Benson Oak zhodnotil svou investici, nechce Eichler komentovat: „Nezlobte se, to neprozradím. Mohu konstatovat, že jsme spokojeni jak s cenou, tak s tím, komu se podíl prodal. Je to první větší český úspěch po splasknutí internetové bubliny.“ Intel se na investici podílel šestnácti miliony dolarů, Enterprise Investors 36 miliony; tomu také odpovídají jejich podíly v Grisoftu, kde Benson Oak stále drží zbývajících 35 procent.
Cílem nových investorů je podpořit Grisoft, který má v současnosti asi 25 milionů uživatelů na celém světě, v dalším rozvoji a expanzi. „Naším záměrem je vytvořit z Grisoftu globálního hráče na poli antivirové bezpečnosti a dostat ho mezi pět světově největších firem v tomto oboru,“ tvrdí odhodlaně Ashish Patel, výkonný ředitel Intel Capital pro Evropu, Střední východ a Afriku.

MM25_AI

Do Asie!

Brněnská firma má v plánu posílení pozic na „tradičních“ trzích v Česku, Evropské unii, USA, Kanadě či Austrálii, kromě toho chce prorazit na nové a rychle rostoucí trhy v Asii a Latinské Americe. „Ve světě se ročně prodá dvě stě milionů nových počítačů, to je trh pro Grisoft. Především v zemích, jako je Čína či Indie, však není rozvinutá kultura v kupování softwaru, podobně jako ve střední a východní Evropě v devadesátých letech. Věřím ale, že se to časem zlepší a tamní obyvatelé budou našimi zákazníky,“ říká Eichler s odkazem na vysokou míru softwarového pirátství.
Šéf Benson Oak a předseda představenstva Grisoftu nepředpokládá, že firma bude v nejbližším roce potřebovat výrazný přísun finančních prostředků, kvůli kterému by bylo nutné uskutečnit IPO, tedy uvést akcie na burzu. „Bude záležet na množství a velikosti akvizic, které hodláme provádět, nicméně předpokládám, že by na to měly stačit interní finanční prostředky, případně peníze akcionářů. IPO není momentálně nutné, ale do budoucna si samozřejmě hodně slibujeme od Enterprise Investors, kteří mají velkou schopnost dostat akcie úspěšně na burzu,“ řekl Eichler týdeníku EURO.

Trh zhoustne.

Na jedné straně hraje Grisoftu „do karet“ stále rostoucí hrozba virů a jiného škodlivého softwaru a finančně silní majitelé v zádech, na straně druhé se Grisoft musí obávat zostřené konkurence na trhu antivirových programů. V Česku boduje produkt Avast pražské společnosti Alwil Trade, slovenská společnost Eset je úspěšná se svým antivirem NOD32, silné pozice ve světě drží společnosti McAfee, TrendMicro, či Symantec. Vladimír Brož, šéf české a slovenské pobočky McAfee, navíc upozorňuje, že na trh antivirových programů plánuje vstoupit softwarový gigant Microsoft. „Myslím si, že noví majitelé Grisoftu zaplatili hodně peněz za nejistou budoucnost. Pokud budou chtít kupci dostat investici zpátky, budou muset do firmy napumpovat dostatek prostředků pro rozšíření produktového portfolia,“ soudí Brož. Počítačová bezpečnost nese (vývoj hospodaření společnosti Grisoft, v milionech korun)
výnosy zisk před zdaněním
2001 93 26
2002 100 13
2003 130 26
2004 307 127
Pozn.: údaje za rok 2004 jsou platné pro fiskální období od 1. 1. 2004 do 31. 1. 2005
Pramen: Grisoft Nový mix majitelů (vlastníci společnosti Grisoft, v procentech)
Enterprise Investors 45,1
Benson Oak Capital 35
Intel Capital 19,9
Pramen: Grisoft

  • Našli jste v článku chybu?