Menu Zavřít

Antoš

20. 5. 2019
Autor: Euro.cz

Zavedený slánský podnik Antoš má tu výhodu, že u něj nikdy nešlápnete vedle

Na loňském Festivalu minipivovarů na Pražském hradě mě silně zaujal slaný Chocholáč Pineapple Gose z Antoše.

I proto jsem musel vyrazit do Slaného navštívit sládka Petra Neumanna. Zatímco přímo ve městě má Antoš svůj původní mikropivovar, v „Neumannově“ areálu na kraji Slaného funguje od roku 2015 moderní nerezová varna zaměřená na stálé tahouny produkce. Třeba i legendárního Tlustého netopýra.

„Byl jsem zastáncem ležáků, ale tady jsem se naučil vařit ejly,“ říká Petr Neumann. V Antošovi pracuje druhým rokem, dostal se sem na doporučení až z Karvinska, kde se narodil a kde také zahájil svou kariéru sládka.

„Jsme tu od toho, abychom lidem nabídli různé dimenze chuti,“ popisuje Neumann filozofii slánského pivovaru.

I proto třeba zdejší světlé výčepní pivo Rarach vaří rovnou ze dvou chmelových odrůd včetně aromatické Harmonie obsahující vysoké procento silic.

Maximální roční kapacita nerezové technologie je pět tisíc hektolitrů, před hlavní jarní a letní sezonou tu Neumann vaří i šestkrát týdně.

Pro řadu pijáků je synonymem pivovaru Antoš jeho polotmavá žitná IPA Tlustý netopýr 17° se 7,5 procenta alkoholu.

Díky tomu, že se pivo vaří ze čtyř chmelových odrůd, zdobí jej pronikavá vůně s jemnými citrusovými tóny, v chuti je znát ovocitá svěžest a mírná kyselost, to vše zabalené do celkové lehkosti tohoto speciálu. I přes vyšší obsah alkoholu má Tlustý netopýr dobrou pitelnost.

Bez našeho povšimnutí nezůstala ani tmavá black IPA Choo Choo 18°. Speciál si nese 7,8 procenta alkoholu, stoupá z něj těžší kávový odér. V razantní „suché“ chuti je cítit praženost, příjemná hořkost a žádná sladkost. Jde o vskutku výborné pivo s vynikající pitelností.

bitcoin_skoleni

Pivovar Antoš Pražská 1847, Slaný Sládek: Petr Neumann

  • Našli jste v článku chybu?