Menu Zavřít

Apartmán místo chalupy

18. 6. 2007
Autor: Euro.cz

REKREAČNÍ BYDLENÍ Druhé bydlení, rekreační byty, rezidenční bydlení rekreačního charakteru. Tak lze charakterizovat možná bytových domů, které v posledních letech vyrostly v rekreačně a turisticky atraktivních regionech. V největší míře se jedná o byty v horských oblastech (nejpopulárnější jsou z tohoto pohledu Krkonoše), kde se nabízí možnosti sportovního vyžití.

REKREAČNÍ BYDLENÍ

Druhé bydlení, rekreační byty, rezidenční bydlení rekreačního charakteru. Tak lze charakterizovat možná bytových domů, které v posledních letech vyrostly v rekreačně a turisticky atraktivních regionech. V největší míře se jedná o byty v horských oblastech (nejpopulárnější jsou z tohoto pohledu Krkonoše), kde se nabízí možnosti sportovního vyžití. Vedle toho se takové byty staví také v lázeňských městech, která lákají relaxačním životním stylem, a stále více i v blízkosti golfových hřišť.

Zájem o tyto byty, ačkoli jsou v porovnání s běžnou bytovou výstavbou dražší, je poměrně velký. V jeho pozadí podle odborníků stojí především poptávka po aktivním odpočinku, tedy hlavně a především po příležitostech ke sportu. Horské či lázeňské apartmány jsou také pro střední třídu jakousi pohodlnější alternativou k tradičnímu chalupaření. Oproti chalupám se ovšem majitelé apartmánů musí spokojit s podstatně skromnějšími poměry: v horských oblastech tvoří 90 procent aktuální nabídky byty, jejichž výměra jen vzácně překračuje 60 metrů čtverečních.

bitcoin_skoleni

Často se mluví o investičním charakteru nákupů těchto bytů, který údajně hraje prim zejména u zahraničních kupců. Tomu odporují dosavadní zkušenosti z horských oblastí, kde lze pozorovat minimální využívání. „Tento problém lze vyřešit. Jednou z cest je pronájem bytu operátorovi, který zajistí údržbu i celoroční využití. Majitelé je pak obývají jen po stanovenou dobu,“ tvrdí Michal Žídek ze společnosti Arllen.

Tímto způsobem se v Česku ostatně už delší dobu pronajímá řada chalup a chat. „Podobné systémy přinášejí oživení rekreačních oblastí po celý rok. Vytvářejí se tak nová pracovní místa, rozvíjejí služby a podobně. Proto je třeba ve Francii takový model podporován i na vládní úrovni a koupě takto využívaných druhých bytů je osvobozena od daně z přidané hodnoty,“ dodává Žídek.

  • Našli jste v článku chybu?