Menu Zavřít

Applemánie pokračuje

15. 11. 2005
Autor: Euro.cz

Miniaturní přehrávač od Steva Jobse mění trend

Řadu hudebních přehrávačů iPod nedávno rozšířila další novinka. Nano, jak se poslední dílko Steva Jobse nazývá, dělá čest svému jménu. Je to jeden z mála přístrojů tohoto typu, o němž nebudete vědět, ve které kapse ho zrovna máte. S iPodem Nano konečně přichází významná změna v pojetí přenosných přehrávačů. Přístroje vybavené pevným diskem pomalu ale jistě mizí ze scény. Jejich jedinou výhodu, velkou kapacitu paměti, Nano s přehledem srovnává. Navíc netrpí prakticky žádným z neduhů starších přehrávačů citlivých na každé klepnutí o stůl, likvidovaných pádem na zem a korunovaných slabou výdrží baterie. Mechanické, nespolehlivé, hlučně se točící pevné disky s věčným apetitem po elektřině už doufejme patří minulosti. Flash paměti, použité v Nanu, jsou nenáročné na spotřebu, poměrně odolné vůči pádům, nárazům a jiným každodenním událostem, a hlavně jsou příjemně malé.
Apple sice nebyl úplně první, kdo čistě flashový přehrávač nabídl, jeho výtvor se však rozhodně nejvýrazněji prosadil. Výrobky s nakousnutým jablkem v logu se poslední rok dva nesou na vlně obrovské popularity, která sama o sobě dokáže generovat zástupy nových zákazníků, majících frenetickou potřebu být „in“. Apple je v tom pochopitelně podporuje a uvádí každou chvíli nový produkt s nějakou skvělou vychytávkou, zaručující úspěch u davů koupěchtivých applemaniaků. Jobsovi inženýři nicméně vědí, že ani sebelepší funkčnost úspěch nezaručí. Ruku v ruce s ní musí jít i příjemné a jednoduché ovládání a líbivý design. S iPodem se Američanům geniálně podařilo rozbít bank, protože všechny tři zmíněné faktory dokázali skloubit do jednoho celku velmi originálním způsobem. K tomu ještě přihodili ingredience v podobě jukeboxu iTunes a podcastingu, novodobého internetového rozhlasu, a tok peněz nabral z hlediska Steva Jobse ten správný směr.
iPod Nano je kromě velikosti vcelku podobný svým příbuzným. Na první pohled zaujme elegantním vzhledem, charakteristickým pro všechny výrobky Apple, kombinujícím plastové a kovové části. Dotykové kolečko, sloužící k ovládání přístroje, zůstalo stejné. Jediná změna nastala v softwaru přehrávače, který má nyní menu lokalizované do češtiny a dokáže na displeji zobrazit fotografie. Oba dva hlavní designové prvky, ovladač a displej, jsou vhodně zkombinované jak velikostí, tak i umístěním. Celkový dojem z přístroje se dá shrnout jediným slovem: luxus. Do nejmenšího iPodu se vejde přes pět set skladeb, a pokud to vydržíte, baterie vám na jedno nabití dokáže ládovat hudbu do hlavy nepřetržitě až čtrnáct hodin.
O import skladeb do přehrávače se stará aplikace iTunes. Hned po její instalaci mě zarazilo, že zaváděcí program se na nic neptal a napěchoval mi do systému Real Player, po kterém jsem nikdy netoužil a ani jsem jej nikdy nepotřeboval. Rychlá exekuce vlezlého programu následovala. Vlastně celá aplikace iTunes je poněkud zvláštní. Pominu-li podivný šedomodrobílý základní vzhled, mohli vývojáři Applu respektovat alespoň vlastnosti platformy a pro Windows program portovat v obvyklém ovládacím schématu. Pravé myšítko, jeden z důležitých dílů komfortu ovládání systému Microsoftu, prostě ignorovali. Aplikace se obecně chová málo intuitivně, čímž mě donutila dvakrát potupně zalistovat v manuálu. Nevím, kdo program na Windows portoval, ale zřejmě moc nepochopil, na jakém principu tento systém pracuje a jak jsou uživatelé zvyklí jej ovládat. Ovšem lidé od Applu nespí a iTunes neustále vylepšují. Snad se některá z dalších verzí lépe přizpůsobí hostitelskému operačnímu systému. Pokud si ale zvyknete na applovské ovládání programu, získáte poměrně výkonný nástroj pro správu hudby v počítači. Z hlediska nabízených možností, až na to ovládání, se iTunes zdá být jednou z nejlepších dostupných aplikací.
Nano je každopádně od Applu skvělý počin. Jakmile ještě trochu klesnou ceny flash pamětí, pevným diskům, a to i těm v počítačích, začne pomalu ale jistě zvonit hrana. Apple sice musí trochu zapracovat na zlepšení odolnosti příliš měkkého povrchu náchylného k poškrábání, i přesto ale Nano ukazuje směr, kterým se bude spotřební elektronika tohoto druhu ubírat.

Apple iPode Nano

  • hmotnost 42,5 g
  • paměť a kapacita skladeb 2 nebo 4GB,500 nebo 1000 skladeb
  • výdrž baterie 14 hodin
  • displej barevný LCD, úhlopříčka 3,8 cm
  • porty Dock konektor, minijack
  • připojení k PC USB pouze přes Dock konektor
  • rozměry 8,9 x 4,1 x 0,69
  • podporované formáty MP3(VBR),AAC,Audible,AIFF a WAV
  • cena 2GB verze 6899 Kč
  • cena 4GB verze 8399 Kč

Klady

bitcoin školení listopad 24

  • rozměry
  • hmotnost
  • design
  • kapacita baterie
  • lokalizace
  • kvalita reprodukce

Zápory

  • ovládání iTunes
  • měkký povrch

  • Našli jste v článku chybu?