Menu Zavřít

Arbitráž, kterou nikdo neprohrál

5. 4. 2007
Autor: Euro.cz

Ropný magnát čelí trestnímu oznámení z podvodu

První platí, druhý inkasuje a oba shodně tvrdí, jsem to já, kdo vyhrál. Před několika dny skončila jedna z mnoha arbitráží, které proti sobě vedou znesváření podnikatelé David Beran a Karel Komárek. Platí-li pravidlo, že poražený je ten, kdo protivníkovi po skončení soudu platí, prohrál Komárek. Český ropný magnát však prostřednictvím svého mluvčího vzkázal: Cítím se naopak jako vítěz.

Jistota třetiny.

Soudci v arbitrážním řízení při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR totiž rozhodli, že Komárek musí zaplatit Beranovi osmdesát milionů korun. Původní Beranův požadavek zněl ale na částku přesahující 267 milionů. Suma měla zahrnovat nárok Berana na podíly z inkasovaných dividend ve společnostech ŽDB a Bonatrans a za poradenství a poradenské služby, které v minulosti poskytl holdingu KKCG IGH (dnes KKCG Industry - pozn. redakce) z finanční skupiny KKCG. „Vysoudit“ se mu tedy podařilo něco kolem třiceti procent z původních požadavků.

Jedeme dál.

Beran tvrdí, že výsledek zmíněné arbitráže naznačuje, jakým směrem se může ubírat rozhodování soudců v dalších sporech. „Navíc arbitráž potvrdila platnost dohody o koordinovaném postupu v některých mých podnikatelských aktivitách, které jsem uzavřel s Komárkem, a zároveň i má majetková práva ke společnostem ŽDB a Bonatrans. Současně i můj nárok na náhradu způsobené škody,“ nastínil Beran, jakým způsobem hodlá spor vést do budoucna. Neopomněl ani podotknout, že výsledek rozhodčího řízení vyvrátil Komárkovo tvrzení o „smyšlených nárocích“ Berana vůči jeho osobě. „Potvrdilo se zároveň, že dohodu porušil právě on,“ dodal Beran.

Třetina je prohra.

Avšak právě na Beranovu třicetiprocentní úspěšnost ve zmiňované arbitráži poukazují komárkovci, kteří stejně jako jejich sok tvrdí, že spor skončil zcela jednoznačně jejich vítězstvím. „Beran se svojí žalobou z 8. listopadu loňského roku proti Karlu Komárkovi neuspěl. Rozhodčí soud zamítl naprostou většinu nároků, kterých se domáhal,“ tvrdí mluvčí KKCG Dan Plovajko. A dodává, že co do zbytku Rozhodčí soud žalobu Berana zamítl, a rozhodci tedy nepotvrdili žádná práva Berana k akciím společností ŽDB a Bonatrans. „V současné době běží arbitráž v Curychu, ve které se na Beranovi domáháme plnění jeho závazků vůči nám v řádu několika miliard korun,“ dodal Plovajko. Beran však protiargumentuje: „Velkou část z požadovaných 267 milionů korun tvořily dividendy. O nich však arbitráž nakonec ani rozhodnout nemohla, protože jsem v jejím průběhu od smlouvy s Komárkem odstoupil. Co je důležité, rozhodčí řízení naopak potvrdilo, že mám nárok na náhradu vzniklých škod.“ Jaký bude výsledek dalších arbitráží, nelze předem odhadnout. Jisté však je, že spor obou podnikatelů jen soudními přemi o peníze neskončí. Beran totiž notně přitvrdil. „Podal na Komárka trestní oznámení pro podvod,“ sdělil týdeníku EURO zasvěcený zdroj. Beran informaci potvrdil, bližší podrobnosti však nechtěl uvést. „Více, než je v tiskové zprávě, říci nemohu,“ konstatoval Beran. Své rozhodnutí vysvětlil citlivostí veškerých sporů a tím, že nechce, aby si arbitři při dalších rozhodováních mysleli, že se je snaží prostřednictvím médií nějak ovlivnit nebo na ně vytvářet neúměrný tlak.

Začátek konce.

To, že se Beran s Komárkem nemohou shodnout ani na tom, kdo v arbitráži vyhrál, není nikterak překvapivé. Oba podnikatelé si nerozumí již několik let, prostřednictvím svých advokátů si posílají žádosti o miliardové odškodné a předvolání k různým soudům. Spor z čistě podnikatelských pří přerostl v osobní nevraživost. Přitom ještě počátkem roku 2005 to vypadalo, že začínají dlouhé roky vzájemné spolupráce obou byznysmenů. Uzavřeli několik smluv rámcových a jednu zastřešující. Kdyby tyto dohody naplnili, sloučili by pod hlavičku firmy Industrial Group Holding KKCG společnosti ŽDB, Bonatrans, Kovosvit a Vítkovice Holding. Na konci by vznikla nová česká strojírenská jednička s obratem ve výši několika desítek miliard korun. Před časem se jim totiž společně podařilo ovládnout firmy Bonatrans a ŽDB. Beran se však počátkem roku 2005 rozhodl stáhnout do ústraní a většinu manažerských pravomocí převedl na Komárka, respektive jeho společnost IGH. Součástí dohody byl i bod, kde se zúčastněné strany shodují na tom, že Beran má opci na padesát procent akcií v ŽDB a Bonatransu vlastněných IGH, a to po dobu pěti let od uzavření smlouvy. Dohodli se navíc, že po dobu trvání opce nesmí Komárek bez souhlasu Berana nakládat s akciemi společností, tedy ani je prodat, případně převést na jinou osobu. Beran uplatnil opci počátkem loňského roku, Komárek však na něj žádné akcie nepřevedl. Zdroje týdeníku EURO již dříve tvrdily, že Komárek na Berana ani žádné akcie převést nechce. Jedním z jeho argumentů bylo údajně i to, že se Beran o dění v ŽDB a Bonatransu zhruba rok nestaral, čímž porušil jedno z mnoha smluvních ustanovení. Beran naopak argumentuje, že ani nemohl, protože byl po tuto dobu nemocný.

bitcoin školení listopad 24

Nesmiřitelní.

Podnikatelům se nepodařilo naplnit ani další dohodu o prodeji Beranových 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding Komárkovi. Tady již byla dokonce podepsána kupní smlouva, transakci předběžně schválil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Beran však z obchodu nakonec vycouval. Později navíc Komárka notně rozčílil, když v médiích prohlásil, že podíl prodá, ale tomu, kdo nabídne nejvíc. Teď se obě strany obviňují z porušení vzájemných smluv a navzájem po sobě požadují několik miliard korun. Jen pro ilustraci, Komárek v jedné z arbitráží, kterou vede v Curychu, žádá vydání 45 procent akcií Vítkovice Holding nebo odškodné ve výši zhruba dvou miliard korun. Beran zase po Komárkovi u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR v Praze požaduje náhradu škody za nedodržování smluv ve výši zhruba tří a čtvrt miliardy korun, další miliardy korun vymáhá také u mezinárodní arbitráže v Curychu. Beran rovněž vede několik soudních pří s majitelem dalšího 45procentního podílu společnosti Vítkovice Holding Janem Světlíkem. Posledně jmenovaný totiž tvrdí, že má na Beranův podíl v holdingu dle akcionářské smlouvy předkupní právo. Beran se však na něj neobrátil a místo toho podepsal smlouvu o prodeji s Komárkem, čímž ujednání údajně porušil.

Kdo je kdo?

  • Karel Komárek je majoritním akcionářem společnosti K&K Capital Group, kterou vlastní s dalšími členy své rodiny. Jejich finanční skupina patří k největším v České republice. Skupině, která za loňský rok čeká nekonsolidovaný hrubý zisk kolem pěti miliard korun, patří přes dvacet firem. Zaměstnává 6,5 tisíce lidí. Její aktivity se dělí do čtyř holdingů - KKCG Oil & Gas, KKCG Industry, KKCG Finance a KKCG Investments.
  • David Beran krom 45procentního podílu ve společnosti Vítkovice Holding ovládá i většinový balík akcií ve firmě Profireal. Společnost se věnuje poskytování úvěrů a odkupem retailových pohledávek. Profireal působí krom České republiky i na Slovensku, v Polsku a také v Bulharsku. Společnost loni rozpůjčovala klientům celkem 2,92 miliardy korun. Tržby v roce 2005 dosáhly částky 3,331 miliardy korun. Hospodářské údaje za loňský rok ještě firma nezveřejnila.
  • Našli jste v článku chybu?