Glenn Hubbard se dividendami zabýval už v roce 1992
V prosinci roku 1992 – jen pár týdnů předtím, než tehdejší Bushova vláda předala otěže nově zvolenému prezidentovi Billu Clintonovi – přišlo ministerstvo financí se smělým plánem na restrukturalizaci daňového zákona: zprostit fyzické osoby daně z dividend společností. Jedním z hlavních autorů návrhu byl třiatřicetiletý ekonom R. Glenn Hubbard.
V lednu 2003 prezident George W. Bush ohromil národ, když se Hubbardův plán stal hlavním bodem jeho nového programu na zvýšení zaměstnanosti a růstu. Toto rozhodnutí učinilo z dosud relativně neznámé hlavy Bushova Výboru ekonomických poradců (CEA) klíčovou postavu politického nebe. Navíc se tím vysvětluje, proč se Hubbard nesvezl s ostatními členy ekonomického týmu, které Bush v prosinci propustil.
Mimo svůj okruh téměř neznámý Hubbard je skromný úředník s velkým snem: chce, aby se daňová reforma stala klíčovým bodem Bushova programu. Rád by změnil daně z příjmu tak, aby spíše než spotřebu podporovaly investice a spoření. Vzhledem k jeho podílu na Bushově novém plánu se mu to možná podaří. Jak řekl předseda Státního sdružení výrobců Jerry T. Jasinovski: „Je až neobvykle vlivným předsedou CEA.“
Hubbard, který je profesorem – toho času na dlouhodobé dovolené – na Kolumbijské univerzitě, bývá řazen k nejlepším daňovým ekonomům své generace. „Je opravdu jeden z nejlepších,“ říká ekonom Brookings Institutu William C. Gale, který jinak s Hubbardem v mnoha politických otázkách nesouhlasí.
Jak se shodují jeho kritici i příznivci, tajemství Hubbardova úspěchu tkví v jeho schopnosti vnést do diskusí o domácí politice podrobné analýzy. Ačkoli se často utkával s bývalým ministrem financí Paulem H. O’Neilem i s bývalým hlavním ekonomickým poradcem Bílého domu Lawrencem B. Lindseyem, získal si prezidenta pečlivými výpočty a širokým ekonomickým rozhledem. Kromě toho má také velkého zastánce v zástupci náčelníka štábu Joshuu Boltenovi, který je uznáván Bushem i politickým guru Bílého domu Karlem Rovem.
Při interních daňových diskusích Hubbard hájí stanovisko, že Bush potřebuje odvážnější vizi, než jakou je jen krátkodobá stimulace. Daňové škrty by spíše zaměřil na dlouhodobý růst a případnou reformu celého daňového zákona. Za jeden z klíčů k reformě považuje zrušení dvojího zdanění firemních zisků, vyplácených v dividendách. Tvrdí, že dvojím zdaněním příjmů typu dividend odrazuje zákon investice a podporuje spotřebu. Hubbardovým konečným cílem je zrušit vliv daní na ekonomická rozhodnutí. To je jeden z důvodů, proč bojoval proti tomu, aby se Bushův plán zaměřil pouze na stimulaci dnešní ekonomiky. „Potřebujeme politické změny, které zajistí ozdravění ekonomiky a dlouhodobý růst,“ říká Hubbard. „Nepovažuji to za žádné dolaďování.“
Většina ekonomů hlavního proudu s Hubbardem souhlasí v tom, že daň z dividend by měla být snížena, i když mnozí by zároveň požadovali zacelení mezer v daňovém zákoně. Daleko více polemik však Hubbard vyvolal svými názory na rozpočtový schodek. Je přesvědčen, že prorůstové daňové škrty jsou nejlepším způsobem, jak dlouhodobě vyrovnat rozpočet, i kdyby to znamenalo, že krátkodobě se červená čísla zvýší. A neochvějně trvá na tom, že neexistuje přímá vazba mezi rostoucím schodkem a vyššími úrokovými mírami, jak tomu mnozí věří.
Přesto se kritici ptají, zda Hubbard jen neposkytuje intelektuální nátěr pro Bushovu touhu snížit daně. A obávají se, že by to mohlo ohrozit jeho pověst ekonoma. „Glenn by měl z Washingtonu odejít,“ říká ekonom kalifornské univerzity v Berkeley J. Bradford DeLong. „I když se člověk pohybuje v politice, stále musí říkat to, čemu věří.“
Přestože Hubbard přesvědčil Bushe o snížení daně z dividend, jeho budoucnost ve vládě zůstává nejasná. Ačkoliv tvrdí, že místo, které zastává v CEA, je „skvělé“, jeho přátelé říkají, že ho práce unavuje. Některé zdroje uvádějí, že jeví zájem o pozici druhého muže na ministerstvu financí, ale zatím nic nenaznačuje, že by měla nějaká výměna nastat. Přesto jen málokdo ve Washingtonu očekává, že Bush nechá Hubbarda zmizet ze scény právě ve chvíli, kdy rozruch kolem daní teprve začíná.
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek