Menu Zavřít

Architekt se vyplatí

7. 7. 2003
Autor: Euro.cz

Individuální projekt je pro každého dobrou investicíStále větší množství lidí se rozhoduje pro vlastní bydlení, a to buď formou nákupu katalogového bytu či domu, nebo výstavbou vlastního domu. Zatímco první možnost je poměrně jednoduchá, pořídit si vlastní dům již tak snadné není.

Individuální projekt je pro každého dobrou investicí

Stále větší množství lidí se rozhoduje pro vlastní bydlení, a to buď formou nákupu katalogového bytu či domu, nebo výstavbou vlastního domu. Zatímco první možnost je poměrně jednoduchá, pořídit si vlastní dům již tak snadné není.

Vše začíná pořízením vhodného pozemku a pak zejména přípravou projektu. „O kvalitě dobrého budoucího bydlení rozhoduje dobrý projekt,“ říká architekt Václav Sosna, který se zabývá právě projekty rodinných domů.

Je zapotřebí dostatek času

Podle V. Sosny je nutné přípravě projektu věnovat náležitý časový prostor, obvykle to bývá záležitost minimálně několika týdnů, ale spíše měsíců. Základem projektu je úvaha o tom, komu bude daný dům sloužit, jak početná je rodina, která dům bude obývat, kolik v něm bude žít generací a pro jaké účely se vlastně staví. „Pokud třeba uvažujeme o tom, že bychom část domu pronajímali, je nutné pamatovat na zvláštní vchod,“ upozorňuje architekt. Samostatnou kapitolou je pak podsklepení objektu, garáž či přístřešek na motorové vozidlo nebo podkroví. Důležité je si také uvědomit, jaké budou požadavky na další zařízení kolem domu, tedy na terasy, dílny, sportovně rekreační plochy a podobně. Při volbě vhodného projektu lze v zásadě volit mezi některým z typových projektů, které jsou vhodné především na rovný, dostatečně velký a bezproblémový pozemek, a jedinečným individuálním projektem. „Při volbě typového projektu lze obvykle kombinovat různá variantní řešení, dají se porovnávat různé modely, příprava je v takovém případě rychlejší,“ říká dále Sosna. Nevýhodou typového projektu je to, že se stavitel domu přece jen musí přizpůsobit určitým podmínkám, projekt má svá omezení a většinou ho nejde upravit přesně na míru požadavkům stavitele. Na druhé straně ale i každý typový projekt je zapotřebí sladit s podmínkami pozemku a lokality.

Individuální projekt je dražší, ale…

Individuální projekt je vhodné zvolit vždy, když chceme postavit dům v komplikované situaci, a to jak z hlediska rozměrů či tvaru pozemku, např. jeho svažitosti. „V pozadí individuálního projektu bývá také často to, že majitel nemovitosti chce zvláštní místnosti například pro podnikání. To vše by vyžadovalo zásadnější úpravy typových projektů a proto v těchto případech doporučujeme originální řešení,“ pokračuje architekt. Naprostou samozřejmostí je individuální projekt v případech atypické architektury. Podle Sosny zákazníky obvykle odrazují poměrně vysoké ceny, které se většinou pohybují na úrovni 10 % z odhadované ceny domu. „Stavitelé si však neuvědomují, že výraznější zásahy do typových projektů je budou stát více než příprava individuálního projektu,“ zdůraznil Sosna.

bitcoin_skoleni

Stavitel a architekt musí ladit

Základem projektu výstavby domu jsou vždy různé varianty toho, jak by mohl vypadat. Z nich si stavitel vybere jednu, nebo i několik, na jejichž základě se začnou připravovat podklady pro stavební povolení. V této souvislosti také Sosna upozorňuje na to, že se vždy musí sladit potřeby a hlavně představy stavitele a architekta. „Než se začne samotný projekt připravovat, je dobré vyjasnit si s architektem veškeré představy, aby nedocházelo k tomu, že se pak projekt musí opakovaně přepracovávat. Pak totiž neúměrně roste jeho cena. Architekt si prostě musí se stavitelem padnout do oka,“ dodal Sosna.

  • Našli jste v článku chybu?