Menu Zavřít

Architekti jsou nedocenění

7. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Ředitel developmentu Skanska

Když loni v listopadu Jiří Poletín nečekaně rezignoval na šéfa developmentu společnosti Skanska, sáhlo vedení firmy po Petrovi Fantovi. Náruživý cestovatel (každý rok podniká expedice za divokou zvěří, projel již celou jižní Ameriku, Afriku, většinu Asie a Indonésie) do té doby řídil výstavbu centrály ČSOB. Ke komerčnímu developmentu dostal Fanta na starosti také rezidenční projekty, zároveň nahradil Poletína v představenstvu firmy. „Původně jsem chtěl dělat mosty, pár jsem jich projektoval na dálnici na Plzeň. Začali mi však chybět lidé, statik je hrozně osamělá práce. Více než čísla mě baví organizovat,“ říká Fanta.

EURO: Prý se zajímáte se o architekturu. Nefrustruje vás záplava rodinných domů, která obklopuje Prahu? FANTA: Nesnáším satelitní městečka, ve kterých dosahuje prostor mezi plotem a domem stěží tři metry. Myslím, že tam lidé nejsou spokojení. I v našem oboru jsou klienti ovlivňováni marketingem. Podobně jako si kupují pastu na zuby, rozhodují se v bydlení. Na reklamních prospektech stavebních firem a hypotečních bank je otištěn ten nejošklivější dům s kuželkami a římskými sloupy. Tak se vytváří vkus lidí.

EURO: Na vině je tedy marketing? FANTA: Nejen. Obce mají takové regulační plány, jaké si nastaví. Ani zastupitelé samozřejmě nejsou vzdělaní v architektuře. Mnohokrát jsem zažil, že si lidé chtěli postavit opravdu krásné funkcionalistické domy. Obec jim ale řekla: my tady krabice nechceme. V regulačním plánu máme šikmou střechu a basta.

EURO: Firmy, které se snaží zastavět každý kousek plochy, nenesou žádnou odpovědnost? FANTA: Cílem developerů by nemělo být jen stavět a počítat metry. Člověk za sebou musí něco nechat. Architektonicky kvalitní domy nejsou o nic dražší než podnikatelské baroko, to je mýtus. Je třeba hledat poměr investice a smysluplnosti. Lidé by neměli krajinu zaneřádit a sekat domy jako Baťa cvičky.

EURO: Nemáte ve Skansce s tímto postojem problém? FANTA: Ne. Problém je dělat krásné věci v masovém měřítku. Ale jde to.

EURO: Nepřijde tím firma o část zisku? FANTA: Funkčnost, kvalita a efektivita neznamená snížení zisku. Pro klienty je opravdu lepší připlatit si tisíc korun na metr čtvereční a nepocítit během života touhu dům zbourat. U nás je zatím nedoceněná práce architektů. Každý má pocit, že ví, jak má bydlet. Proč by měl dát 200 tisíc za projekt promyšleného rodinného domu, když si může koupit kopii stavebnice za 25 tisíc? Přitom se nerozmýšlí při pořizování masážní vany za 400 tisíc, kterou si pustí dvakrát za rok.

EURO: Máte vůbec možnost ovlivnit, jak bude Skanska stavět? FANTA: Ano. Skončili jsme s praxí mít za měsíc dokumentaci pro územní rozhodnutí a co nejdříve stavět. Na přemýšlení o koncepci projektu si necháváme tři až čtyři měsíce. Pozveme pět architektonických ateliérů a uděláme soutěž. Architekti mají řadu nápadů, které my nevymyslíme. Nakonec čím se můžeme odlišit od konkurence? Pozemky? Už jich je relativně málo dobrých, musíme stále dál za Prahu. Nabízet slevu na kuchyň? Za chvíli ji nabízejí všichni.

EURO: Skanska má ve světě úspěch s domy - stavebnicemi, na kterých spolupracuje s Ikeou. Chytáte takový projekt i u nás? FANTA: Projektoví manažeři Skansky se dali ve Švédsku dohromady s návrháři z Ikey a vymysleli domy, do kterých se dá dokonale skládat nábytek z Ikey. Česká společnost ještě není na takové řešení zralá. Architektura je dřevěná, jednoduchá a strohá, prostě skandinávská, což nezapadá do naší vžité představy můj dům můj hrad. Tedy beton, cihly a pořádná plastová okna.

EURO: Říkáte, že naše společnost ještě není zralá, ale v Polsku model funguje… FANTA: Tam s projektem začínáme, na trhu se celkem ujal. Zkoušeli jsme testovat i náš trh. Dřevostavba vyjde stejně draho jako klasický kamenný dům. Není o ni zájem a my nemůžeme dělat něco, co trh nechce.

EURO: Nechtěl jste být architektem? FANTA: Ne. Já jsem podstatou inženýr, myslím jako technik, ne jako vizionář. Architekt musí mít sny, které si kreslí. Mě baví organizovat.

KL24

EURO: Tak to jste musel být při řízení výstavby centrály ČSOB spokojený.. FANTA: ČSOB je projekt, ke kterému se člověk dostane jednou za život. Za ním jsem také do Skansky přišel. Centrála byla ohromná výzva, největší dům v porevoluční historii, zahrnuje 82 tisíc metrů čtverečních ploch. Například celé jedno patro ČSOB je obrovská kancelář o rozměrech patnáct tisíc metrů čtverečních.

EURO: Plánujete zavést něco podobného ve Skansce? FANTA: Myslím, že postupně zavedu. Právě tým pro stavbu ČSOB seděl v několika kancelářích. Když jsme nechali dělící stěny vybourat, kolegové se tvářili dost nedůvěřivě. Dnes si open space pochvalují. Zkušenější jsou v jedné kanceláři s nováčky. Viděl jsem, jak se učí od těch ostřílených vlků a ďábelsky rychle rostou. Tým ČSOB byl testovací buňka a doufám, že ji rozšířím.

  • Našli jste v článku chybu?