Menu Zavřít

Architekti všech evropských zemí, spojte se!

19. 7. 2007
Autor: Euro.cz

Casua se stala členem mezinárodní stavitelské sítě

O změnách, které čekají Rohanský ostrov v Praze, se hovoří již pár let. V ostrovní části má vzniknout nové městské centrum s obytnými domy, službami, hotely, kancelářemi a zelení. Teprve letos se magistrát odhodlal k vypsání dvoukolové soutěže, v níž se investoři budou ucházet o 200 tisíc metrů čtverečních lukrativních pozemků. A na jednom ze soutěžních návrhů pracují i členové mezinárodní architektonické sítě Equator European Architects, do níž je zapojena od začátku letošního roku české architektonické studio Casua.
Equator byl založen v roce 1991 ve Stockholmu. V současnosti je do mezinárodní sítě zařazeno devět kanceláří, a to ze Stockholmu, Paříže, Lisabonu, Helsinek, Vratislavy, Dublinu, Bruselu, Bukurešti a z Prahy, v nichž celkem působí přes 240 architektů. Letos by se měla síť rozrůst o dalšího člena z Maďarska. Loni Equator navázal strategickou spolupráci se společností Archetype Group, která působí na asijských trzích prostřednictvím svých kanceláří ve Vietnamu, Kambodži, Thajsku, Hongkongu a v Indii.

Globalizace na postupu.

Jedním z důvodů, proč byla evropská architektonická síť založena, jsou probíhající změny na mezinárodním realitním trhu. „Vše je globalizovanější,“ říká Oleg Haman, jednatel a spolumajitel firmy Casua. Jeho názor potvrzují i statistické údaje. V roce 2005 přesáhly investic do realit v Evropě částku 156 miliard eur, z toho bylo 66 procent přeshraničních. To dává šanci mezinárodním firmám - včetně architektonických - působit na lokálních trzích.
„Equator je otevřeným společenstvím, čili lze z něj i vystoupit. Nemá žádný vliv na vlastnické poměry ve společnostech, které jsou do sítě zapojeny. Všichni členové jsou tedy majetkově nezávislí,“ tvrdí Haman a dodává, že Equator je pro firmu určitou nástavbou. „Používáme společnou marketingovou strategii a filozofii při shánění zakázek, sdílíme obchodní informace, vyměňujeme si zkušenosti,“ upřesňuje.
Equator si členy vybírá sám. „Nás oslovil prostřednictvím švédské ambasády a kontakty shání zásluhou obchodního oddělení švédského velvyslanectví v Praze. Loni v září jsme se zúčastnili výročního setkání Equatoru v Paříži, na kterém jsme měli prezentaci. Potom jsme dostali čas na rozhodnutí, zda se do sdružení zapojíme,“ popisuje Haman. Členem Equatoru se Casua stala na začátku letošního ledna. „Dohodli jsme se, že po roce zhodnotíme přínosy členství. Zatím si myslím, že nás to posunulo dál,“ tvrdí jednatel studia. „Všichni členové spolku mohou ve svých prezentacích používat reference všech dalších článků sítě,“ říká Aleš Poděbrad, jednatel Casuy.
Výhodou jsou prý i školení a možnost dalšího vzdělávání. „Na konci letošního ledna jsem byl ve Stockholmu na přednáškách o trvale udržitelném rozvoji. Equator sehnal špičky z oboru,“ vypráví Haman. Konference se konala ve čtvrti, kde byl původně „brownfield“, ale dnes je tato lokalita přestavěna dle zásad udržitelného rozvoje. „To znamená, že například odpadky jsou tříděné v koších a z nich jsou automaticky odsávány do kilometr a půl vzdálené stanice, kde je spalovací turbína vyrábějící elektřinu. A ta se zpětně prodává obyvatelům lokality,“ vysvětluje Haman.

Přibereme Budapešť.

Přesné důvody, proč byli Equatorem osloveni, zástupci Casuy neznají. „Ve všech členských kancelářích pracují zaměstnanci z různých zemí. Například ve stockholmském týmu působí česká architektka, expert z Argentiny i z Francie. Na multinárodnostním prostředí je síť Equatoru založena,“ tvrdí Haman. Členem Equatoru se může stát i více firem z jedné země, nemohou však působit ve stejném městě. Equator zřejmě analyzoval více českých architektonických firem, nicméně jejich jména zveřejnit nechce. „Equator si vybere, koho chce. Potom jej přizve k jednání. Důležité je, aby potenciální členská společnost byla flexibilní, profesionální a kompatibilní. Měla by mít přiměřenou velikost mezi 20 až 50 zaměstnanci, měla by dosahovat určitého obratu a mít pozici na trhu,“ doplňuje Poděbrad. Nyní se rozhoduje o dalším novém členovi: architektonické kanceláři z Budapešti.
Zkušenosti ohledně přijímání adeptů potvrzuje Jan Vereertbrugghen, development manager Group Teams, belgického architektonického studia: „Členy Equatoru jsme čtvrtým rokem. Síť vyhledává nové firmy, které více či méně odpovídají profilu již zapojených kanceláří. Rozhodující je však to, čím nový člen přispěje do sdružení. Cílem Equatoru není mít mnoho kanceláří, ale aby se každý na něco specializoval. Pokud potřebuje studio určitou činnost, kterou se nezabývá, může se obrátit na jinou firmu z Equatoru, jež se na problematiku specializuje.“
Mottem mezinárodní aliance architektů je Business by Design. „Když objekt dobře vypadá, líbí se klientům a lépe se prodává,“ vysvětluje Oleg Haman. To, že je kancelář zapojena do Equatoru ještě neznamená, že automaticky dostává zakázky. „O vše se bojuje. Network nás rozhodně nezásobuje prací,“ říká Haman. „Spolupracujeme na zakázkách, které získal některý ze členů Equatoru. Sdružení ale může také samo shánět zakázky. O rozdělení práce mezi jednotlivé členy rozhoduje vždy ten, kdo ji získal,“ vysvětluje Aleš Poděbrad. Třeba v případě Rohanského ostrova spolupracuje Casua s italskými architekty. Do přípravy návrhu ze sítě Equator zapojila bruselskou kancelář Group Teams, která se především zabývá návrhy krajiny.

bitcoin_skoleni

Práce na sofijské Akropoli.

Největším počinem, na němž v současné době pracuje architektonický tým Equator, je sofijská Akropolis, která je jedním z nejrozsáhlejších developerských projektů v Bulharsku. V jihozápadní části Sofie, kde stávala továrna Balcancar, vyroste multifunkční areál. Dnes jsou tyto pozemky opuštěné a stojí na nich jen několik objektů, pozůstatků bývalé automobilky. „Tyto nemovitosti se teď kompletně demolují a během dvou měsíců budou srovnány se zemí,“ říká Oleg Haman. Po revitalizaci území tam mají vyrůst moderní kancelářské budovy, zábavní plochy a rezidence o celkové ploše 300 tisíc metrů čtverečních. „V rámci sítě Equator bylo schváleno základní architektonické řešení; vedli jej kolegové ze Stockholmu,“ tvrdí Haman. Dalším krokem bude rozdělení práce mezi jednotlivé členy uskupení. „Protože jsme doposud připravili nejvíce návrhů bytů, počítá se s naší kanceláří v sofijském projektu při projektování rezidenčních ploch,“ dodává Haman. Do projektu budou zapojeni také další kanceláře Equatoru: vedle té pražské a stockholmské také z Paříže, Bruselu a Lisabonu.
Na podobně rozsáhlém projektu, jako je sofijská Akropolis, pracoval Equator též ve Stockholmu. V blízkosti centra švédské metropole, ve čtvrti Klara, vyrostl moderní areál s obchodními, kancelářskými a obytnými plochami, čímž nahradil bývalé technické objekty pošty. Pro belgické ministerstvo obrany připravoval člen Equatoru multifunkční kampus, který zahrnuje sportovní areál, bydlení pro zaměstnance ministerstva a restaurace. A nyní se Equator účastní architektonické soutěže na vybudování takzvaného All-Russian Exhibition Center v Moskvě plus výstavby zábavních a obchodních ploch v okolí.

Kdo je Casua? Architektonický ateliér Casua funguje od roku 1991. Společníky jsou architekt Oleg Haman a stavební inženýr Aleš Poděbradský. Do portfolia projektů, které firma dokončila, patří například jeden z nejrozsáhlejších stavebních souborů v Česku, administrativní a obytný areál Vinice v Praze 10 - Strašnicích. Kromě novostaveb se Casua zabývá také rekonstrukcemi, mimo jiné projektovala Palác Riesů ze Stallburgu v Panské ulici, Praha 1.
Ateliér vypracoval také návrh multifunkčního objektu Gallery Myšák ve Vodičkově ulici ve středu Prahy. Komplex, jež patří realitnímu fondu CEE Property Development Portfolio, by měl být zkolaudován před koncem letošního roku. Pro Gallery Myšák vypracovala Casua architektonický návrh Rezidence Cukrovarnická v Praze 6. „Začínáme jednat s developerskou společností Orco o spolupráci na rezidenčních projektech. Pro firmu Sekyra Group připravujeme projekt Rezidence Korunní,“ říká Poděbrad. Byty Korunní vyrostou na místě firmy Sevapharma zabývající se výzkumem a vývojem očkovacích látek. „Tento projekt by se měl začít stavět na přelomu tohoto roku,“ upřesňuje termín Poděbrad. Společnost je rovněž původcem obytného projektu Zelené město v Praze 3.
V současnosti Casua pracuje na návrhu zklidnění dopravy pražského Strossmayerova náměstí. Ateliér spolupracuje s Michalem Gabrielem i na instalacích návrhů kašen, například v Hradci Králové nebo v Mladé Boleslavi, a rovněž jeho sochy Sigmunda Freuda, která by měla stát v centru Prahy na Kozím náměstí. Architekti z Casua pracovali na plánu rekonstrukce a dostavby bratislavského letiště. „Zakázka byla ale kvůli privatizaci letiště zatím zastavena,“ říká Poděbrad.
Na začátku letošního roku se Casua stala členem sítě Equator European Architects. Jednatel Haman vypráví: „V průběhu šestnáctileté historie firmy nás oslovilo mnoho společností, jež nám nabízely určitou formu sdružení. Vždy jsme jejich nabídky posuzovali velmi opatrně. Ale Equator byl první aliancí, jejíž nabídka nás zaujala.“

  • Našli jste v článku chybu?