Menu Zavřít

Arktický oceán zamrzá méně než v minulosti, vědci objevili výpusť methanu

3. 2. 2020
Autor: David Mark, Pixabay.com

Klimatická změna se dotkne všech světových regionů, zřejmě nejviditelnější bude v dosud ledových oblastech, jako je Severní ledový oceán. Podle dánských vědců změna teploty způsobuje méně rozsáhlou zamrzlou plochu v létě i v zimě. Může za to zvyšující se teplota světových oceánů. Mezitím jiný tým vědců objevil znepokojující jev – díky tání začíná u břehu východní Sibiře unikat do atmosféry methan.

Příroda v posledních letech nezažívá své nejlepší roky života. Proměna zemského klimatu započala, vnímáme to i v naší středoevropské kotlině, když během léta zažíváme desítky tropických dnů. Co bylo ještě před pár lety nepředstavitelný stav, je nyní realitou, se kterou musíme pracovat.

O to více znějí znepokojivěji zprávy přicházející ze Severního ledového oceánu. Podle dánských vědců byl během letošního říjnu zaznamenán pokles o 8,2 procenta zamrzlé plochy jen za posledních 10 let. Způsobil to nezvykle teplé oceán, v oblasti funguje princip „Arktického zesílení“, tedy skutečnosti, že od roku 1990 byl v arktických oblastech proces oteplování dvakrát tak rychlejší než ve zbytku světa. Podle vědců to má způsobovat interakce ledu, vody a vzduchu, která proces posiluje.

„Říjnový rozsah arktického ledu bude dosud nejnižší a samotné tempo zamrzání je pomalejší, než je obvyklé,“ uvedl vědec Rasmus Tonboe z Dánského meteorologického institutu s tím, že rekord byl posledních 40 let nepřekonatelný. Led v Severním ledovém oceánu obvykle v létě pokrývá plochu o rozměru pěti milionů čtverečních metrů, v zimě to bývá až o deset milionů čtverečních milionů kilometrů více. V současné době však zvyšující se teplota světových vod redukuje rozsah jak v létě, tak i zimě.

Teplota vod ve východní části Arktidy, na severní Sibiři, byla o dva až čtyři stupně teplejší, než je obvyklé. „Je to trend, který pozorujeme v posledních letech. Delší sezóna otevřeného moře způsobuje, že slunce otepluje vodu delší čas, což vyústí v kratší zimu a tím pádem se led nevytvoří tak tlustý jako kdysi,“ doplnil Tonboe. Sluneční energie tak zůstane neodražena a absorbuje já oceán, to následně otepluje celou planetu.

Jiná skupina vědců na ruské lodi Akademik Keldysh v nedávné době ohlásila další znepokojující zjištění. Podle jejich informací se stalo to, čeho se mnozí experti obávali – uvolňování dosud zmrazených usazenin methanu. Konkrétně výzkumníci objevily methan v hloubce 350 metrů Moře Laptěvů, na povrchu byly hodnoty osmkrát vyšší, než je normální stav.

„V tento moment je nepravděpodobné, že by to mělo velký dopad na globální oteplování, ale problém je, že ten proces začal,“ uvedl pro The Guardian Örjan Gustafsson ze Stockholmské univerzity, který se výpravy účastní. Právě uvolnění zmrzlých usazenin methanu byla proměnná, u které nebylo jasné, jak s ní mají klimatické modely nakládat. Únik methanu také začal v nedávné době reálně hrozit z tajícího permafrostu v ruské tundře.

Zjištění vědců musí být ještě potvrzeno studiemi, které budou analyzovat naměřené hodnoty. „Potenciálně to může mít závažné klimatické následky, ale potřebujeme to předtím více zkoumat, než to budeme moci potvrdit,“ uvedl vedoucí vědecké výpravy Igor Semiletov z Ruské akademie věd.

FIN25

Význam Arktidy v posledních letech roste i geopoliticky, díky tání ledu je zde možné vést nové dopravní trasy. Zájem také vzbuzují nerostné zásoby, podle odhadů by se v arktické oblasti mohlo skrývat až 13 procent z celosvětových zásob ropy a 30 procent ze kapacit neobjevených ložisek zemního plynu.

  • Našli jste v článku chybu?