Pohodovou atmosféru i spoustu historických pamětihodností nabízí Arménie. Vedle příjemné metropole Jerevanu můžete obdivovat také četné chrámy v okolí hlavního města nebo si vychutnat relax u blízkého jezera Sevan.
Foto: Country Pic
Velikostí malá, zato historicky a kulturně bohatá země. Ano, řeč je o Arménii. Tato bývalá postsovětská republika ležící v těsné blízkosti tureckých hranic láká každoročně čím dál víc turistů z celého světa. V létě si zde můžete odpočinout a popovídat s kamarády nad skleničkou arménského voňavého brandy vynikající chuti známého pod značkou Ararat. K tomu si vychutnáte zdejší medové koláče, jež jsou v České republice označované jako medovník. V nabídce je i nejrůznější sušené ovoce plněné drcenými oříšky v některém z mnoha parků v hlavním městě Jerevanu. V zimě se zase můžete oddat zimním radovánkám v nově vybudovaných horských a lázeňských střediscích, například v oblasti Tsaghkadzor, vzdálené necelých 60 kilometrů od hlavního města.
Památník genocidy
Další pamětihodností Jerevanu je památník genocidy Tsitsernakaberd. Jedná se o pro Arménce velmi důležité a do jisté míry posvátné místo. Tento památník byl postaven jako uctění milionu padlých Arménců, kteří byli roku 1915 zavražděni Turky v rámci přesidlovacích plánů. Pocit křivdy ve vztahu k Turkům převládá u Arménců z pochopitelných důvodů dodnes. V blízkosti památníku byla postavena budova připomínající svým tvarem kosmickou loď a je často využívána k nejrůznějším výstavám.
Pohodový Jerevan
Ať už jste milovníci historie, nespoutané přírody či jen prostě chcete vyrazit někam, kde jste ještě nikdy předtím nebyli, potom je Arménie pro vás tím pravým místem. A že neumíte arménsky či rusky? Nic si z toho nedělejte. Arméni jsou velmi kamarádští lidé a snaží se vám rozumět, i když nemluvíte jejich jazykem.
I bez znalosti ruštiny jsme neměli problém domluvit si okružní jízdu Jerevanem s návštěvou nejzajímavějších míst. Celý výlet, který trval skoro dvě hodiny, stál pouhých pět tisíc arménských dramů, což je asi 10 eur. Jerevan je velmi čisté a udržované město. Namísto namačkaných budov a rušných ulic zde najdete bezpočet parků s pódii a tanečními parkety, kam chodí místní lidé za zábavou nebo si jen tak popovídat s přáteli. Velkým zážitkem je návštěva místní tržnice, kde se dá koupit vše od čerstvé zeleniny, ryb a ovčích sýrů až třeba po různé druhy oblíbeného kandovaného ovoce s oříšky.
K nejnavštěvovanějším místům patří náměstí Republiky, které najdete v samém centru města. Po pár minutách chůze od náměstí pak dojdete k rozlehlému lunaparku, kde vás kromě nejrůznějších atrakcí a stánků s občerstvením zaujme socha Zoravara Andranika a katedrála St. Gregory. Doporučit lze cestování taxíkem, které není na naše poměry drahé, a budete tak moci poznat a navštívit daleko více míst, a navíc ušetříte spoustu času.
Arménie
Arménská republika leží v jihozápadní Asii a sousedí s Gruzií, Ázerbájdžánem, Íránem a Tureckem. Země je rozdělena do 11 provincií, z nichž jednu tvoří hlavní město Jerevan. Arménie je převážně hornatá země s řídkým zalesněním a polopouštní vegetací. Podnebí je kontinentální s horkými léty a chladnými zimami. V létě se teploty pohybují mezi
20 až 36 stupni Celsia a v zimě teploty klesají často pod nulu. Před cestou do Arménie je vhodné se nechat očkovat proti hepatitidě typu A a B. Ve městech najdete mnoho obchodních řetězců s kvalitními místními či zahraničními značkami potravin, a tudíž nemusíte mít obavu o závadnost potravin. Koupě jídla či zmrzliny u stánků na ulici se nedoporučuje.
Jak se sem dostanete
Z Prahy do Jerevanu létá pravidelná linka Českých aerolinií a několikrát do roka jsou vypravovány charterové lety cestovních kanceláří, u nichž je možné zakoupit poznávací zájezd. Pokud se do Arménie vydáte na vlastní pěst, mějte na paměti, že návštěva oblasti Náhorního Karabachu se vzhledem k četnosti minových polí, jako pozůstatku po sporu s Ázerbájdžánem o toto území, nedoporučuje. Další zajímavé informace nejenom o Arménii najdete na cestovatelském webu www.countrypic.cz.
Kde se můžete ubytovat
Hlavní město Jerevan nabízí širokou škálu ubytovacích kapacit. Najdete zde nejenom luxusní hotely, ale také cenově dostupnější rodinné hotely či hostely. V turistických střediscích v horách či u jezera Sevan jsou ceny ubytování vyšší a liší se podle ročních období.
Nad městem ční kromě televizního vysílače také vysoká socha Matky Arménie, vedle které jsou vystaveny rakety kaťuše a vysloužilý tryskáč ruské výroby. Z nedaleké vyhlídky je nádherný pohled na město a při jasném počasí je vidět i hora Ararat. Ta je také národním symbolem Arménie, i když už se nachází na území Turecka. Podle Bible právě u vrcholu Araratu přistála po potopě světa Noemova Archa.
Další zastávkou při procházce městem mohou být známé kaskády na Azatutyan Avenue s krásně udržovanou zahradou a venkovními restauracemi, kde určitě podlehnete vynikající chuti arménských pokrmů. Můžete ochutnat studenou polévku okrošku, která na první pohled připomíná koprovou omáčku. Okusit lze také tolmu, což je směs zeleniny a dušeného mletého masa zapečeného v palačinkách či listech.
I mimo Jerevan čeká spousta zajímavých míst. Například chrám Garni, nacházející se ve stejnojmenné vesnici, ležící asi 30 kilometrů od Jerevanu v provincii Kotajk. Jedná se asi o jedinou historickou stavbu v zemi, kde se platí vstupné.
Chrám se nápadně podobá řeckým stavbám. Byl postaven v 1. století našeho letopočtu a vedle něj jsou vidět také zbytky základů kostela ze 7. století. Z chrámu můžete vidět i nespoutanou přírodu národního parku Khosrov Forest, údolí řeky Azat a rodinné domy postavené na úpatí skalisek.
Posvátné kopí
Další zastávku můžete udělat v klášteře Geghard. Zahrnuje několik kostelů, hrobek a malých obřadních síní vytesaných přímo do skály. Klášter byl podle legendy založen ve 4. století našeho letopočtu jako jeskynní klášter. Hlavní chrám byl postaven až ve 13. století našeho letopočtu a je „nalepený“ těsně ke skále, ve které můžete navštívit další dva jeskynní chrámy a hrob zakladatele kláštera. Co je ale vůbec nejzajímavější, je skutečnost, že oba dva skalní chrámy byly lidmi vytesány ze shora. Podle jedné z legend, které se vážou k tomuto klášternímu komplexu, zde byla uchována část kopí, kterým byl jedním z římských vojáků probodnut ukřižovaný Ježíš. A právě podle tohoto trnu (skoby) byl klášter pojmenován.
Geghard není pouze turistickou atrakcí. Dodnes je využíván ke křtům a provádění obětních rituálů. Prý jsou nejčastěji obětovávanými zvířaty ovce a kuřata, jejichž maso se poté rozdá chudým lidem.
Další klášterní komplex – Sevanavank – na vršku kopce u jezera Sevan leží v nadmořské výšce 1 750 metrů. Voda jezera je velmi čistá, ale studená. I tak je na zdejších plážích v létě doslova hlava na hlavě. K jezeru vede dálnice, takže to není z Jerevanu daleko. Uvidíte zde i kostely svatého Arakelotse a svatého Astvatsatsina. A také chačkary, tedy kříže vytesané do kamene, kterých je v Arménii bezpočet, a to hlavně v blízkosti církevních staveb. Od kostelů si pak vychutnáte nádherný výhled na Sevan i na okolní krajinu Arménie.