Tuzemský tým designérů a vývojářů STRV v loňském roce dosáhl rekordního obratu 17,8 milionu dolarů (zhruba 390 milionů korun). Firmě se tak i přes nepříznivé podmínky v celém technologickém odvětví podařilo těsně překonat své dosud nejvyšší příjmy z roku 2021, kdy utržila o 400 tisíc dolarů méně.
„Loňský rok našemu sektoru přinesl řadu výzev – válku, špatnou ekonomickou situaci, padající krypto a trápící se technologické firmy. Ty přitom tvoří většinu našich klientů, takže dopady jsme pocítili i my. Táhli jsme ale za jeden provaz a navzdory všem nástrahám jsme nakonec zaznamenali profitabilní rok, aniž bychom propustili jediného člověka,“ komentuje loňské výsledky Lubo Smid, spoluzakladatel a výkonný ředitel STRV.
I přes rekordní obrat ale společnost dosáhla výrazně nižšího zisku. Můžou za to především vyšší náklady, odpisy spojené s klienty, jimž se nedařilo, a zároveň příprava na horší časy. „Stejně jako předloni jsme chtěli část zisku rozdělit mezi náš tým, letos to ale bohužel nebylo možné. Nicméně jsem rád, že jsme nemuseli sahat k propouštění a zvládli jsme pokračovat v postupném navyšování mezd a nabírání dalších lidí. V příštích letech už počítám, že se ke sdílení zisku s týmem zase vrátíme,“ vysvětluje Smid.
Firmu znají i mnohé celebrity
Hlavním důvodem vysokého loňského obratu STRV je dlouhodobá spolupráce s mnoha úspěšnými značkami, jako je třeba Porsche. Svoji zásluhu na tom ale měly i nové projekty, mezi něž patří třeba fitness aplikace vyvinutá pro známého kulturistu, herce a politika Arnolda Schwarzeneggera. Apka s názvem The Pump byla letos v květnu zpřístupněna pro limitovaný okruh fanoušků, široká veřejnost ji pak bude moci vyzkoušet už brzy.
„Aplikace pro Arnolda Schwarzeneggera se do dějin STRV zapíše jako historická. Díky ní se zvýšilo povědomí o naší firmě a zároveň se potvrdilo naše postavení lídra mezi designéry a vývojáři aplikací. Arnold se svým týmem si nás vybral na základě osobitého designu, který loni ocenil také Apple, když udělil Apple Design Award aplikaci Rebel Girls z naší dílny,“ popisuje Smid.
Představitel filmového Terminátora ale není jedinou hvězdou ze světa showbyznysu, která se na STRV obrátila kvůli vývoji vlastní apky. Tuzemská firma připravila aplikaci a web i pro bývalého baseballového hráče Alexe ,A-Roda‘ Rodrigueze, jenž spoluvlastní projekt Mojo. Zájem celebrit o služby české společnosti může být způsoben i tím, že STRV se pravidelně umisťuje na předních pozicích žebříčku tisíce nejlepších globálních firem platformy Clutch, jenž mezi sebou porovnává poskytovatele podobných služeb a v rámci něhož zdejší designéři a vývojáři loni obsadili 31. příčku.
Přijde boom v oblasti umělé inteligence
Kromě mnoha aplikací na zakázku loni firma pracovala i na několika vlastních projektech pod značkou STRV Labs. Patří mezi ně třeba aplikace na dechové cvičení Float, ticketingové řešení Enter nebo LGBTQ+ seznamka Cosmic Latte.
„Z pohledu STRV Labs byl loňský rok opravdu přelomový. Začali jsme klást velký důraz na vlastní projekty, protože je vnímáme jako nástroj, který nám pomůže diverzifikovat a zodolnit převážně klientský byznys. Vymýšlet a rozvíjet vlastní nápady je zároveň zábava,“ doplňuje Smid.
Do budoucnosti pak česká společnost vyhlíží s mírným optimismem. STRV totiž cítí sílící vlnu poptávky technologických firem po umělé inteligenci (AI) a rozšířené či virtuální realitě (AR/VR). „Začátek letošního roku byl stále dost náročný, ale už jsme zpátky na rostoucí křivce. Nemůžu tvrdit, že se vracíme k normálu, protože cítím, že ten brzy překonáme. Vidíme obrovský apetit, obzvlášť po řešeních využívajících potenciál umělé inteligence. Rozšiřujeme tedy i náš tým, abychom se připravili na boom v oblasti AR a VR, který přijde s vydáním Vision Pro od Applu,“ uzavírá Smid.