Menu Zavřít

Asijská rošáda: o Westinghouse má zájem korejský koncern KEPCO

6. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Bankrot amerického dodavatele jaderných reaktorů Westinghouse ještě nemusí být jistý. Od současného vlastníka, japonského průmyslového koncernu Toshiba, by jej mohla odkoupit korejská společnost KEPCO. Ta patří spolu s Westinghousem mezi uchazeče o výstavbu nových jaderných reaktorů v Česku.

Informaci o zájmu státního holdingu Korea Electric Power Corporation (KEPCO) přinesl deník Financial Times. Cituje i vyjádření korejské společnosti, podle kterého sice KEPCO prozatím nedostalo od Toshiby žádnou oficiální nabídku k prodeji, ale pokud by přišla, tak by odkup problémového Westinghousu důkladně zvážila.

Obě společnosti jsou dnes v jaderném byznysu konkurenty. Platí to i v českém případě, kde lze mezi šesti uchazeči o stavbu nových reaktorů v Dukovanech či Temelíně nalézt Westinghouse i KEPCO. Spolu s ruským Rosatomem jsou řazeny mezi favority.

KEPCO své reaktory včetně nejnovějšího modelu APR1400 založilo na licencích od Westinghousu. Korejci by se tak díky akvizici americké firmy mohli dostat k jadernému know-how a nemuseli by za něj platit licenční poplatky.

Důkazů o možném zájmu Korejců však lze nalézt více. Britská média – naposledy North-West Evening Mail – informovala, že KEPCO jedná o kapitálovém vstupu do projektu stavby jaderné elektrárny Moorside. Tím může projekt, který by jinak vinou finančních potíží Toshiby skončil předčasně, mohla zachránit.

Čtěte také:

Jádro na vzestupu: loni se spustilo deset reaktorů, polovina z nich v Číně

Jihokorejská jaderná elektrárna Šin-kori. V roce 2016 šel do provozu nový blok s reaktorem APR1400

Jak web Euro.cz uvedl v minulém týdnu, Toshiba si s těžce ztrátovým Westinghousem neví rady a zvažuje i možnost poslat jej do bankrotu. Podle agentury Reuters, která cituje nejmenované zdroje obeznámené s aktuálním vývojem, si Toshiba najala právní firmu, která má posoudit klady a zápory takového postupu.

Špatné zprávy z Toshiby a Westinghousu přicházejí v posledních týdnech v hojném počtu. Na konci ledna uvedl deník The Japan Times, že Westinghouse přestane stavět další jaderné elektrárny. Westinghouse sice dokončí rozestavěné reaktory typu AP1000 v Číně a ve Spojených státech, další zakázky však už nepodepíše. Do budoucna se má soustředit jen na údržbu stávajících bloků a jejich následné odstavování z provozu. Padají tak zřejmě i plány na účast Westinghousu v nové soutěži na stavbu jaderných bloků v České republice.

Zakázky na stavbu nových bloků v amerických elektrárnách V. C. Summer a Vogtle jsou pro Westinghouse natolik ztrátové, že Toshiba k nim vytvoří ve svém účetnictví opravné položky za 700 miliard japonských jenů (154 miliard korun). Američané totiž podcenili výši nákladů na pracovní sílu a materiál. Problém není ani tak v technologii reaktorů AP1000, ale hlavně v selhání s Westinghousem spojené stavební společnosti CB&I Stone & Webster.

Na konci února pak musel Westinghouse další zpoždění výstavby v Severní Americe. Termín dokončení třetího bloku elektrárny Vogtle byl odložen o šest měsíců na prosinec roku 2019, posun v případě čtvrtého bloku je tříměsíční - nově se jedná o září 2020. Oproti původní dohodě s investory je kumulované zpoždění prací již tříleté.

bitcoin školení listopad 24

Vývoj jaderných technologií v Česku přináší zajímavé výsledky:

Studna energie. Výzkumníci z Řeže chtějí uspět s vlastním reaktorem IV. generace

jaderný reaktor


  • Našli jste v článku chybu?