Menu Zavřít

Asociace protestují

29. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Daňová reforma

MM25_AI

Nová pravidla nízké kapitalizace a omezení daňové uznatelnosti úroků z úvěrů a půjček, které obsahuje vládní balík daňových reforem, přinese vedlejší efekty, jež mohou mít negativní dopad na českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie KPMG, kterou zaslala ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi Asociace fondů a asset managementu (AFAM) společně s Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí, Českou leasingovou a finanční asociací, Hospodářskou komorou ČR, Americkou obchodní komorou a Českou asociací treasury.
„Vládní návrh výrazně zpřísňuje pravidla pro nízkou kapitalizaci. Jeho záměr je v zásadě správný, má ale i řadu vedlejších efektů, které ve svém důsledku negativně ovlivňují podnikatelské prostředí v ČR,” říká Josef Beneš, předseda AFAM. Návrh neodůvodněně nastavuje režim, který je téměř likvidační pro odvětví náročná na finanční zdroje - jako je trh s nemovitostmi, finanční leasing či rizikový kapitál. Efektivní zdanění v těchto odvětvích bude vzhledem ke zdanění výnosů a neuznatelnosti úrokových nákladů i přes sníženou nominální sazbu daně z příjmů dosahovat několika desítek procent. Tento efekt se nutně promítne do ceny konečných produktů těchto odvětví, čímž se stanou hůře dostupnými pro běžné spotřebitele včetně například bydlení.
Vládní návrh zároveň podle studie KPMG znesnadňuje přístup středních podniků ke kapitálu. Zcela totiž opomíjí současný stav bankovního trhu, zejména stanovením maximální výše sazby úroků bez ohledu na rizikovost a charakter úvěru. U úvěrů začínajícím podnikům a nezajištěných či rizikových úvěrů dosahují obvyklé tržní úrokové sazby i dvouciferných čísel. Tyto úroky by byly dle vládní novely daňově neuznatelné.

  • Našli jste v článku chybu?